Jednoduchá aplikace poradí, kde lze v Česku nabíjet elektromobil zdarma
Když jsem kupoval Tesla Model 3, předpokládal jsem, že za nabíjení na veřejných nabíječkách budu vždy platit. Ale:
- První týdny měl ČEZ přechodné období pro novou aplikaci a nabíjení bylo na všech jejich nabíječkách zdarma.
- Na srazu Tesel jsem se doslechnul, že MOL benzínky také mají zkušební provoz zdarma.
- Kamarád mi řekl, že u Alzy v Holešovicích také jde nabíjet zdarma, stačí poprosit obsluhu.
- Manželka dělala pohovor do Škoda Auto Digilab a mimochodem se dozvěděla, že mají v Letňanech experimentální rychlodobíječku zdarma.
Otevřel jsem proto zaběhnuté mapy nabíječek: PlugShare a fDrive. Obě mapy mají filtr na nabíjení zadarmo, ale na obou mapách některé z těchto chyběly. Poslední kapka bylo setkání s jiným elektromobilistou u Kauflandu. Opět nabíjel zdarma. Jak to, že mi to mapa nabíječek neukázala? Aha, zdarma je jenom AC nabíjení, DC je placené a tak filtr ukazuje nabíječku jako placenou.
Uvědomil jsem si, že v Česku je vlastně velké množství nabíječek zadarmo. Jenom jsou informace o tom těžko dohledatelné a často se mění. Je nutná „šuškanda“ na srazech, sledování Facebook skupin a dalších zdrojů. Pracuji jako vývojář aplikací a napadlo mě, že tohle je ideální nápad na mapovou aplikaci. Mapa by měla mít zapnutý crowdsourcing: elektromobilista do mapy zadá nabíječky v okolí svého bydliště a na oplátku uvidí nabíječky v místech, kde to nezná.
Dobře, nabíječek zdarma je hodně, ale proč by to provozovatel nabíječky dělal?
- Nákupní řetězce: provozovateli obchodů s potravinami nebo různých OC se vyplatí nabízet nabíjení zdarma. Elektromobilista si spíš vybere váš obchod, když může spojit nákup s nabíjením. Aktuálně v Česku má nabíječky zdarma Kaufland, Billa a Lidl.
- Restaurace a hotely: spíš si vyberete jídlo nebo ubytování, když můžete zároveň dobít auto. Hotelů a restaurací s nabíječkami je spousta, ale moje mapa je striktnější. Nabíječku vám obvykle odemknou pouze, pokud jste ubytovaní nebo hosti restaurace. A moje mapa obsahuje pouze nabíječky nepodmíněné útratou.
- Testovací provozy: Někde to je podmínka dotace, např. když Globus postaví novou nabíječku, musí být nějakou dobu zdarma. Někdy to je experimentální technologie nabíječky. Někdy to je přechod na nový systém: než se nový systém zavede, nabíjení je klidně několik měsíců zdarma. Například nyní má PRE všude nabíjení zdarma do 31. ledna.
- Podpora elektromobility: Některé firmy podporují elektromobilitu a elektřina je pro ně zanedbatelný náklad. Někteří elektromobilisté třeba nabídnou svoji domácí nabíječku i ostatním. Mezi elektromobilisty panuje komunitní duch a rádi si s vámi během nabíjení popovídají.
Jako vývojář jsem tedy hned začal přemýšlet o struktuře databáze a jaké technologie použiji na aplikace. Pak jsem si ale vzpomněl, jak jsem dělal komunitní mapu pro hru Kingdom Come: Deliverance na platformě Mapotic. To by vlastně šlo celé udělat v Mapoticu a nemusím nic programovat! Mapa byla za týden hotová a rychle se v komunitě elektromobilistů ujala. Mapotic nabízí i tvorbu aplikaci pro Android a iOS. Jako podporu elektromobility aplikace vytvořili zadarmo, děkuji moc!
Dostal jsem také přístup ke zdrojovému kódu, a tak jsem do aplikace pro Android přidělal funkci speciálně pro Teslu. Pokud máte nainstalovanou oficiální Tesla aplikaci, objeví se v naší aplikaci u nabíječky tlačítko, které vám souřadnice pošle rovnou do auta.
Kde tedy nabíjet v Česku zadarmo? Službu Nabíjím zadarmo můžete využívat následujícími způsoby:
Aplikace funguje i bez přihlášení. Pokud se ale přihlásíte, můžete přidávat vlastní body. Pokud znáte nabíječku, co na mapě není, neváhejte ji přidat. Pokud něco už neplatí, napište komentář.
Komunita elektromobilistů je československá a už se rozjíždí komunitní přidávání slovenských nabíječek. Očividně je na Slovensku podobná situace, např. benzínky Slovnaft mají nabíjení zatím zdarma.
Pokud uvažujete o koupi elektromobilu, může být toto další argument, proč se to vyplatí. Lidé se mě často ptají, kolik platím za nabíjení. Odpověď je, že překvapivě většinou nic.