Kde všude už dnes pomáhá internetové připojení přes Starlink?

Nadešel čas dalšího shrnutí několika novinek o satelitní konstelaci Starlink. Dnes se blíže podíváme na stav beta testování, zmíníme rychlost i latenci signálu a řekneme si, kolik lidí projevilo zájem o služby Starlinku. Zároveň jsme se také dozvěděli o prvních skutečných zákaznících této satelitní sítě a jejich zkušenostech. SpaceX chce navíc využívat Starlink i na lodích své námořní flotily.

SpaceX letos plánovalo provést až 24 startů s družicemi Starlink, ale to se z různých důvodů nepovedlo. Za poslední čtyři měsíce jsme se dočkali pouhých pěti startů a po tom posledním, který se uskutečnil 24. října 2020, může firma na oběžné dráze na oběžné dráze počítat s celkem 833 aktivními družicemi. Nejedná se v žádném případě o optimální stav, podle firemního plánu se touto dobou mělo SpaceX chystat přibližně na svůj dvacátý letošní start s družicemi Starlink. Kvůli zpoždění tak na Zemi zatím stále neexistuje místo, které by bylo signálem družic Starlink pokryto 24 hodin denně. Přesvědčit se o tom můžete na následujícím odkazu.

Oblast severní části USA a jižní části Kanady se tomuto optimálnímu stavu sice blíží, ale i zde stále zbývá několik desítek minut každý den, kdy na nebi není k dispozici jediná družice. Tuto oblast si můžeme vyjádřit i pomocí zeměpisné šířky, jedná se země mezi 44° a 52°. Na zemském povrchu leží však řada dalších států, jejichž území se nachází mezi zmíněnými rovnoběžkami. Na jižní polokouli je to pouze jižní část Argentiny, Chile a Nový Zéland. Zajímavější situace se však naskýtá na polokouli severní. Do zmíněného zemského pruhu totiž spadá i řada evropských států včetně Česka a Slovenska. Jakmile se družice Starlink vynesené během říjnových startů přesunou na svou finální orbitu, mělo by být v těchto regionech zajištěno konstantní pokrytí signálem.

Nutno však dodat, že aby mohla služba Starlink v konkrétních zemích fungovat, je kromě vyřízení různých povolení potřeba také postavit síť pozemních stanic. SpaceX však na obou těchto věcech usilovně pracuje. Aktuálně například společnost v Kanadě získala licenci BITS (Basic International Telecommunications Services), která umožňuje přenos dat přes mezinárodní hranice. Jednalo se o jednu z největších překážek, které brání spuštění Starlinku v Kanadě.

SpaceX navíc už má desítky pozemních stanic po celém území USA. Tyto stanice jsou potřeba, jelikož první generace družic Starlink ještě nedokáže komunikovat mezi sebou přímo na orbitě (to přijde až s druhou generací vybavenou lasery), a tak družice musejí být v dosahu nějaké pozemní stanice, aby mohly data přeposlat na potřebné místo v internetové síti. Existující stanice by svým dosahem měly umožnit provoz Starlinku nejen ve Spojených státech, ale také ve velké části Kanady a Mexika. SpaceX se ale připravuje také na expanzi do dalších regionů, jelikož firma aktuálně získala napříkald povolení pro provoz tří pozemních stanic ve Francii, které by měly zajistit pokrytí velké části Západní Evropy pro potřeby připojení ke Starlinku.

SpaceX už od léta provádí interní beta testování sítě Starlink a Elon Musk nedávno uvedl, že veřejná beta by měla začít do konce roku. Služba bude nejdříve nabízena v severní části Spojených států a později i v jižní části Kanady. Podle všeho si ale zákazníci v Kanadě budou muset počkat minimálně 4 měsíce, jelikož SpaceX v této zemi ještě nemá vyřízena všechna potřebná povolení. Ostatní státy v oblasti pokryté signálem by měly postupně následovat, ale už teď je jisté, že to bude nejdříve příští rok.

V USA sice SpaceX má všechna povolení a dostatek pozemních stanic, ale oblasti mimo výše znázorněný žlutý pruh si podle Elona Muska budou muset počkat minimálně ještě několik měsíců. Je totiž potřeba vynést více satelitů, které zajistí lepší pokrytí signálem. Elon sám udává, že si pronajal domek v Brownsville v jižním Texasu, kde SpaceX vyrábí Starship, a konektivita Starlinku zde zatím není dost dobrá.

Anténa uživatelského terminálu pro Starlink (Foto: SpaceX)

Jakými parametry vlastně síť Starlink v současnosti disponuje? SpaceX v prezentaci pro Federální komunikační komisi (FCC) uvádí, že nedávné softwarové úpravy umožnily zvýšení přenosové rychlosti o 250 %  a síť momentálně nabízí testerům rychlost přes 100 Mb/s pro download a 40 Mb/s pro upload. Přibližně 95 % těchto uživatelů přitom má připojení s latencí 42 ms nebo nižší. Tyto údaje pak pochází z milionů testů na skutečných uživatelských terminálech, které byly prováděny během špičky, nešlo tedy o nějaké klidné noční testy. Rychlost i latence se navíc mají zlepšovat spolu s rostoucím počtem družic Starlink na orbitě a také pozemních stanic na zemi (například na střechách datových center). Podle Elona Muska má Starlink umožňovat i soutěžní hraní počítačových her, které vyžaduje velmi nízkou latenci.

Analýza latence signálu družic Starlink (Zdroj: SpaceX)

Přestože SpaceX zatím nedosáhlo kontinuálního pokrytí zemského povrchu, existují již první zákazníci, kteří využívají služeb Starlinku. Jedním z těchto zákazníků je indiánský kmen Hoh, který sídlí ve státě Washington na západním pobřeží USA, kde se také nachází pobočka SpaceX zaměřená na Starlink. Díky satelitnímu připojení od SpaceX získali příslušníci kmene Hoh přístup ke zdravotní péči a děti se zároveň mohou účastnit distančního vzdělávání. Mimochodem, samotní indiáni uvádí, že maximální rychlost jejich dřívějšího internetového připojení byla menší než 1 Mb/s. Kvalita jejich internetového připojení se tedy výrazně zlepšila a podle členů kmene je Starlink obrazně řečeno katapultoval do 21. století.

Koncem září získaly přístup k internetu také záchranné a pohotovostní složky státu Washington. Počátkem září zuřily v tomto státě velké lesní požáry a kupříkladu malé městečko Malden během něj přišlo o 80 % budov. Státní záchranné složky tak mohly v této oblasti nabídnout díky Starlinku internetové připojení obyvatelům postiženým těmito požáry.

Další institucí, která uzavřela smlouvu o využití družic Starlink, je Ector County Independent School District. Ector County je jeden z okresů státu Texas a místní školní distrikt tak bude moci na začátku roku 2021 poskytnout prvním 45 rodinám na jihu okresu internetové připojení. Jak se budou následně rozšiřovat možnosti sítě, budou služby nabídnuty i dalším farmářským rodinám. Přibližně 39 % rodin v této oblasti přitom má velmi omezený či nulový přístup k internetu.

V červnu jsme vás také informovali, že se firma SpaceX plánuje účastnit podzimní reverzní aukce úřadu FCC, v jejímž rámci budou mezi uchazeče během deseti let rozděleny dotace v celkové výši 16 miliard dolarů určené pro zajištění internetového připojení pro americký venkov. Firma sice nezískala možnost účastnit se v nejvyšší kategorii, kde je podmínkou rychlost 1 Gbps pro download a 500 Mbps pro upload, ovšem nižší kategorie s limitem rychlosti 100 Mbps zůstala pro firmu nadále otevřená. Do aukce se přihlásilo přibližně 500 různých poskytovatelů internetového připojení, ale více než 100 z nich bylo z různých důvodů vyřazeno. Díky tomu, že SpaceX nabízí satelitní internetové připojení, nebude muset na venkově instalovat složité kabelové vedení či řešit individuální připojení jednotlivých domácností. Finance FCC tak může použít jako dotace a snížit cenu internetového připojení pro koncové zákazníky.

Anténa uživatelského terminálu pro Starlink (Foto: SpaceX)

Všichni doposud zmínění zákazníci měli společné to, že provozují své aktivity na pevnině. SpaceX ale počítá s tím, že Starlink najde uplatnění také na lodích a v letadlech. Firma na východním pobřeží USA provozuje celou flotilu námořních lodí, které pro ni zajišťují přistávání prvních stupňů Falconů 9 a jejich odtah do přístavu, přijímání telemetrie, záchranu aerodynamických krytů atd. Nebylo tedy žádným překvapením, když SpaceX v polovině září požádalo FCC o možnost instalace až 10 antén pro Starlink na palubu svých lodí. Firma tak může otestovat spolehlivost připojení k družicím Starlinku na moři, když se lodě pohybují (a pohupují). Je dost možné, že SpaceX využije Starlink také pro živé přenosy z přistání stupňů či krytů během startů. Rychlé internetové připojení však nejspíš ocení především posádky těchto lodí, které obvykle na moři tráví několik dnů či týdnů v kuse. SpaceX plánuje testovat antény pro Starlink na palubách svých lodí po dobu jednoho či dvou let.

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
46 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře