Začíná hledání členů posádky pro Starship, která v roce 2023 obletí Měsíc

Falcon Heavy s Crew Dragonem (Zdroj: SpaceX)

V březnu 2017 SpaceX oznámilo, že se dvě neznámé osoby koncem roku 2018 vydají na cestu kolem Měsíce pomocí rakety Falconu Heavy. Letět měly v tehdy vyvíjené pilotované lodi Crew Dragon a cesta měla trvat zhruba týden. Plán to byl dosti optimistický a snad jen málokdo věřil, že tyto plány nedoznají dalších změn. Totožnost osob ale zůstávala po další rok a půl tajemstvím. Teprve v roce 2018 se ukázalo, že za touto misí se skrýval dnes již dobře známý japonský podnikatel Jusaku Maezawa. Ten vydělal miliardy prostřednictvím svého online obchodu Zozo, který prodává oblečení. Maezawa však v září 2019 odstoupil z pozice CEO a odprodal většinu svého podílu ve firmě, kterou založil.

SpaceX a Maezawa v září 2018 oznámili, že mise kolem Měsíce se nově nazývá dearMoon a nakonec se neuskuteční pomocí lodi Crew Dragon, ale bude při ní využita teprve plánovaná loď Starship. To znamenalo, že start byl odložen na rok 2023. Další novinkou tehdy bylo, že Maezawa nebude mít pouze jednoho spolucestujícího, nýbrž pět až sedm. Těmito spolucestujícími měli být umělci z celého světa, kteří by následně tento nevšední a vskutku unikátní zážitek nějakým způsobem umělecky zpracovali.

Čas dále plynul, loď Starship začala přecházet od pouhých plánů k reálným zkouškám prototypů a nyní se objevily i nové informace k chystanému obletu Měsíce. Dle oznámení z počátku března se počet spolucestujících na cestě k Měsíci a zpět rozrostl ze sedmi lidí na přibližně deset až jedenáct. Proti předchozím oznámením je tu však jedna podstatná změna, osm z nich budou řadoví občané, kteří se mohou sami přihlásit na oficiálních stránkách projektu dearMoon.

Jusaku Maezawa (Zdroj: BBC)

Vzhledem k přesvědčení Jusaky, že vlastně všichni lidé jsou kreativní umělci, vybízí všechny, kteří se za umělce považují, aby se přihlásili. Požaduje pouze dvě podmínky – schopnosti těchto lidí by měly být přínosem pro celé lidstvo a zároveň by měli účastníci podporovat své budoucí spolucestující. Možnost registrace byla otevřena 3. března a potrvá do 14. března 15:59 SEČ. První třídění bude provedeno již o týden později. Potenciálním kandidátům bude potom zadán úkol a bude s nimi proveden online rozhovor. Koncem května 2021 by pak měly být provedeny finální rozhovory a vybraní kandidáti by měli podstoupit lékařskou prohlídku.

Tato veřejná soutěž však není jedinou možností, jak se zúčastnit první soukromé cesty k Měsíci. V únoru 2019 byla možnost účasti na této misi nabídnuta i režisérovi filmu První člověk, Damienu Chazellovi. Oslovený režisér se ale vyjádřil ve smyslu, že o cestuk Měsíci zájem nemá. Na počátku roku 2020 se také objevila poměrně bizarní soutěž, kterou vyhlásil sám Maezawa, při které se snažil najít vhodnou partnerku pro tuto vesmírnou cestu. Server, na který se měly případné zájemkyně registrovat, zaznamenal téměř 28 000 žádostí. Jedna japonská streamovací služba dokonce plánovala dokument Full Moon Lovers. Několik týdnů po vyhlášení však byla akce zrušena samotným Maezawou z osobních důvodů.

Letový plán mise dearMoon

Kromě nových informací o spolucestujících se objevily také o podrobnosti o plánované trajektorii letu kolem Měsíce, který zabere přibližně 6 dnů. Co všechno tedy bude moci Elon Musk a SpaceX nabídnout Maezawovi a jeho spolupasažérům? Určitě je nutno zmínit, že půjde o první soukromý pilotovaný let za nízkou oběžnou dráhu Země. Všech 24 lidí, kteří se v minulosti dostali do blízkosti Měsíce, byli profesionální astronauté. Elon Musk také oznámil, že díky zvolené trajektorii letu se loď Starship při misi dearMoon dostane historicky nejdál od zemského povrchu. Tím bude pokořen rekord, který od roku 1970 drží posádka Apolla 13. Ti se během své nešťastné mise ocitli ve vzdálenosti 400 171 km od Země.

Jusaku Maezawa za oblet Měsíce zaplatil blíže neurčenou, ale velmi vysokou částku, kterou SpaceX využije také na vývoj Starship. Japonský podnikatel vývoj sleduje se zájmem a jako výraz vděku za ranou podporu Starship obdržel od Elona Muska část manévrovacího systému odmontovaného z vyřazeného stroje Starhopper. Ten v roce 2019 absolvoval několik testů včetně krátkých letů a posloužil tak jako první demonstrátor rozličných technologií vyvíjených pro loď Starship.

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

75 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře