Mise Formosat-5

<< Informace Články Aktuálně Fotky Videa >>

Základní informace

 • Datum startu: 24. 8. 2017 20:51 SELČ
 • Startovní okno: 42 minut
 • Stav: Mise byla úspěšná
 • Statický zážeh: Úspěšně proběhl 19. 8. 2017 (Co je to statický zážeh)
 • Primární náklad: Tchaj-wanský satelit Formosat-5, který bude sbírat data pro analýzu přírodních katastrof, národní bezpečnost, sledování životního prostředí, mezinárodní záchranné operace a vědecké účely
 • Hmotnost nákladu: zhruba 475 kg
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 3 (nový první stupeň číslo B1038)
 • Cíl: Heliosynchronní dráha
 • Startovní rampa: SLC-4E (Vandenbergova letecká základna, Kalifornie)
 • Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na autonomní mořské plošině JRTI
 • Press kit ke stažení zde

Podrobnosti a zajímavosti

 • Ve své době se jednalo o misi s nejméně hmotným nákladem, jaký kdy Falcon 9 vynesl. Později jej však překonala mise TESS (365 kg).
 • Jednalo se o poslední první stupeň typu Block 3. Všechny další mise by už měly být s raketami Block 4 nebo Block 5.
 • Formosat-5 měl původně letět na Falconu 1e, který však nakonec nikdy neletěl. SpaceX kvůli tomu na této misi prodělala, neboť zákazník za vynesení Formosatu zaplatil jen 23 milionů dolarů a využití prstence cubesatů SHERPA jako sekundárního nákladu nakonec nevyšlo. Družice tedy letěla sama, za méně než polovinu běžné ceny startu Falconu 9.
 • Podle Hanse Koenigsmanna ze SpaceX během této mise došlo k dalšímu pokusu o záchranu aerodynamického krytu.
 • Podle podmínek smlouvy mělo SpaceX nárok na 6měsíční zpoždění od původně domluveného data startu. Poté je společnost povinná zaplatit 1,25 % ceny smlouvy za každý další měsíc zpoždění (až do maxima 8 měsíců). Tohoto maxima bylo dosaženo v dubnu 2017.
 • Vývoj data startu: 22. července → 24. srpna

Související články

Aktuální informace

Fotky

Videa

Český přenos od Kosmonautix.cz:

Oficiální přenos od SpaceX:

Záznam statického zážehu:
 • Mohlo by se vám líbit...

  44
  Diskuze

  avatar
    Odebírat komentáře  
  nejnovější nejstarší nejlepší
  Nastavit upozorňování na
  Pedro
  Host
  Pedro

  Jen se zeptám, hmotnost nákladu pouhých 525 kg? není to pro Falcona nějak málo? 🙂

  Tom
  Host
  Tom

  Poletia ešte aj nejaké cubesaty…

  *****
  Host
  *****

  Myslím, že je to ideální šance pro testy s druhým stupněm… bude mít dostatek paliva. Přeci jen Elon řekl, že na FH bude pokus o přistání druhého stupně…

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač

  Kdy jindy to taky vyzkoušet, že? 🙂 Dle mého názoru dobrý postřeh.

  Ondra
  Host
  Ondra

  Jen asi nebudou ještě ready. 🙁

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač

  Když začali s pokusy o přístání s prvním stupněm, tak dnešním pohledem taky nebyli ready. Ale začali, pár jich navedli do oceánu, pár jich roztřískali, ale učili se. Jenže když nezačnou někdy, tak se to nenaučí nikdy. Za sebe říkám souhlas, nejsou, ale opět, kdy jindy.

  Miloš Hůla
  Host
  Miloš Hůla

  Velmi elegantní by bylo, kdyby první stupeň přistál na plošině JRTI a druhý stupeň se se pokusil přistát na OCISLY, která bude tou dobou volná, ale lehce retrográdní dráha by znamenala dlouhý pobyt stupně na oběžné dráze, min. cca. 9. hodin, což bude asi hodně na 2. stupeň. Tedy pokud moje úvaha o otáčení země a sklonu dráhy není scestná.

  Pití
  Host
  Pití

  Zcestná ta úvaha je… nějak jsem si nevšiml, že by druhému stuni už přibily nožičky… takže jestli bude přistávat tak maximálně na hladině oceánu.

  Ondra
  Host
  Ondra

  To spíš můžou dát na aero kryty super obří padáky, a přistanou jako pírko.

  Jirka Hadač
  Host
  Jirka Hadač

  Při té hmotnosti to Dušan při přenosu vysvětlí hodně rychle. Samozřejmě neříkám, že větší hmotnost = víc slov, ale asi do většího nákladu narvete víc techniky. A víc techniky = nutnost více vysvětlovat. Sem zvědav, jak to s tím přistáním dopadne. Pokud to bude SLC-4W, tak bude nutno změnit tady na stránkách status na aktivní. Jasné, nic se zatím neví. Sem zvědav a těším se na nádherné záběry raket.

  Ondra
  Host
  Ondra

  Tak to by mohli přistát rovnou na plošinu ukotvenou v přístavu 😀
  :: nemáte povolení zakotvit!
  :: nemáte povolení zakotvit!!!
  :: nemáte povolení zakotvit!!!!
  — Who cares. My přistáváme. 🙂

  Nebo tu plošinu zaparkuji co nejblíž hranice mezinárodních vod.

  tvoj papko
  Host
  tvoj papko

  Diskuse pod články se kvalitativně přibližuje iDnesu…

  Ondra
  Host
  Ondra

  Můj dotaz je možná zvláštní.

  Podle mne nepůjde vůbec o jednoduché přistání. Je nějaký předpoklad, jak se Stage 1 zbaví přebytečného paliva? Je obří rozdíl se vracet do atmosféry s hýbností tělesa, které váží 200t oproti například 80t. Zpětný zážech s touto hybností může být extrémně zatěžující pro konstrukci rakety. A musí být silný, aby neshořel. Na LZ je nevracíme. Ale ani to by nestačilo na spotřebování. Dosednutí s například 3x hmotností je také úplně jiný oříšek. Případná nehoda při dopadu s daleko větším množstvým paliva by byla pro plošinu více devastující než dřív. A SpaceX potřebuje plošinu pro přistání IridiumNext.

  lvy
  Host
  lvy

  To je takový typický americký dotaz. Proč si jako myslíte, že by měli narvat plné nádrže pokud nebudou potřeba? Tak prostě natankují méně paliva a bude. Otázkou je, jestli skutečně nevyužijí tento start na nějaké testy a pak může být vše úplně jinak, ale rozhodně si nemyslím, že by zbytečně tankovali plné nádrže a pak přistávali s několika desítkama tun paliva.

  Štěpán
  Host
  Štěpán

  Není už čas založit událost (nebo jak se tomuto článku říká) na misi OTV-5? Přeci jen se už dosti blíží… Ale chápu, pokud je málo informací

  Ondra
  Host
  Ondra

  Prekvapilo mne, ze staticky zazech/test byl o skoro dve hodiny driv nez bylo/zacinalo casove okno pro nej urcene. Na vychodnim pobrezi je to preste koordinovana akce a kooperace s lidmi rizeni kosmodromu (nejsou to zamestnanci SpaceX) stejne jako pri ostrem startu. SpaceX plati za cas danych lidi a jsou to i ti lide, kterych ubylo pri zavedeni automaticke destrukce. V kalifornii jde o do jiste miry vojenskou strelnici, tak mi prijde toto nedodrzeni jeste divnejsi. To okne nejde prece meni tak ad-hoc je to pod dokumentem FFA ci jak se te organizaci nadava 😀

  Ketivab
  Host
  Ketivab

  Okno se otevřelo už ve 21:00 našeho času, v aktuálních informacích je uveden chybný údaj. 😉

  Ondra
  Host
  Ondra

  Kormidla: mozna az tak uspešna nebyla. Resp. hned mne napada, ze mohla zpusobit i nejake necekane skody. Jak rikal Elon, ze rostova kormidla pusobi na rakwtu silou nekolika tun, tak kdyz je udelate vetsi a učinejši, tak na raketu muzete pusobit až moc velkou silou. A buze dochazet k poskozeni-deformaci samotne rakety. To uz nevyklepou 😀
  Nebo maji jeste hodne starych a na Block 5 uz se nehodi.
  Nebo optimalizuji jejich design a vyroba hold cas zabere. Raketa uz odjizdi s kormidly z Ztovarny v Californie ne? Takze realne tenhle stupen byl dokoncen uz pred radou mesíců. Uchytny mechanismus musi byt o trosku taky jiny.

  Filip
  Host
  Filip

  Jsou jeste takove podobne nevyhodne mise, kterym vyprsel cas a spolecnost musi platit sankce? A jaka mise je dosud nejmene nevyhodna? Je moznost se to nejak dozvedet?

  Roman L.
  Host
  Roman L.

  Dneska to vypadá že zpětný zážeh nebude, zvláštní…

  lvy
  Host
  lvy

  Přístani na plošině, boost back burn neni potřeba.

  Ketivab
  Host
  Ketivab

  Podle fotky JRTI pluje sama bez tahače. Elon asi na ASDS nechal dát silnější motory, aby se lidé nehádali, zda je to opravdu loď nebo ne. Je to možné?