Elon Musk ukázal vypouštění družic Starlink ze Starship, nainstalované Raptory 2 a podobu nových továren

Elon Musk se na Twitteru podělil o slajdy ze své aktuální prezentace pro zaměstnance SpaceX o nedávných úspěších a výročích a také budoucích plánech firmy. Obsahuje zajímavé statistiky a také dosud neviděné fotky a rendery věcí, které se teprve chystají. Poprvé tak máme možnost vidět oficiální animaci způsobu vypouštění družic Starlink druhé generace ze Starship, nainstalované Raptory na Super Heavy B7 nebo vizualizace chystaných továren pro výrobu Starship. Pojďme se podívat na jednotlivé slajdy a něco si k nim říct.

SpaceX má našlápnuto k rekordnímu roku z hlediska frekvence a celkového počtu orbitálních startů. V prvních pěti měsících tohoto roku proběhlo už 22 misí rakety Falcon 9, což představuje průměr zhruba jednoho startu týdně. SpaceX chce letos stihnout celkem 60 misí a průměr zkrátit na jeden start každých 5 dnů.

Ruku v ruce s vysokou kadencí startů jde také rychlá znovupoužitelnost prvních stupňů Falconu 9. SpaceX letos dosáhlo nového rekordu, když ten samý první stupeň provedl dva různé starty během pouhých 21 dnů. Šlo o stupeň B1062.6, který vyslal soukromou posádku Ax-1 k ISS a o tři týdny později odstartoval znovu na misi Starlink 4-16.

Pokud se podíváme na celou 20letou historii SpaceX, firma má za sebou už 160 úspěšných orbitálních startů. Nehoda Amos-6 není zahrnuta, protože nastala ještě před startem, avšak od té doby už SpaceX provedlo 131 úspěšných misí v řadě. Daří se také z hlediska opakovaného používání prvních stupňů Falconů – SpaceX uskutečnilo celkem 122 úspěšných přistání a má az sebou už 98 případů znovupoužití prvních stupňů.

Falcon Heavy, zatím stále nejsilnější aktivní raketa, naposledy letěl v červenci 2019. Letos je v plánu velký comeback, protože tato raketa by měla provést až čtyři různé starty. Původně jich mělo být víc, ale nepřipravenost nákladů ze strany zákazníků vedla k odkladům. Momentálně to vypadá, že letos by mohly proběhnout mise Viasat-3 Americas a Psyche (obě nejdříve v září) a pak některé dvě z vojenských misí USSF-52, USSF-67 nebo USSF-44.

SpaceX letos v květnu oslavilo 10. výročí prvního letu kosmické lodi Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici ISS (mise COTS-2). Šlo o první připojení soukromé kosmické lodi k ISS v historii. Tato nákladní loď provedla celkem 20 zásobovacích misí ke stanici a v roce 2020 byla nahrazena modernější lodí druhé generace, která vychází z pilotovaného Crew Dragonu.

Crew Dragon letos také dosáhl milníku, když na ISS dopravil první plně soukromou lidskou posádku v rámci mise Ax-1. Astronauté pak na stanici strávili přes dva týdny a bezpečně se vrátili na Zemi.

SpaceX dále organizuje sérii misí programu Polaris, které mají posouvat hranice kosmického turismu. První mise Polaris Dawn by mohla proběhnout už koncem tohoto roku a posádka při ní jako první v historii provede výstup soukromých astronautů do volného prostoru. SpaceX pro tyto účely vyvíjí speciální skafandr.

Letošní květen také značil třetí výročí od mise Starlink v0.9, při které bylo vyneseno 60 prototypů družic pro konstelaci Starlink. Mise otestovala nevšední způsob vypuštění družic a také prověřila řadu technologií a postupů, které pak SpaceX aplikovalo při ostrých misích družic typu v1.0. Ty začaly být vynášeny v listopadu 2019 a SpaceX od té doby vyneslo na oběžnou dráhu přes 2600 družic Starlink, přičemž necelých 2400 z nich je stále aktivních.

Starlink poskytuje rychlé připojení k Internetu od konce roku 2020 a od té doby se služba rozšířila do mnoha zemí světa. Slajd uvádí 32 států, ale SpaceX během přenosu k misi Starlink 4-13 uvedlo, že zemí už je celkem 36. Starlink dnes využívá téměř půl milionu zákazníků, což představuje zdvojnásobení celkového počtu jen za poslední dva měsíce.

Starlink momentálně využívají pouze domácnosti a firmy na pevnině, ale služba expanduje také na paluby letadel a lodí. Koncem tohoto roku by měla aerolinka JSX spustit využívání Starlinku ve svých letadlech a SpaceX navíc už nějakou dobu testuje připojení k Internetu z lodí ve vlastní námořní flotile.

SpaceX také pomáhá na válkou zmítané Ukrajině, kam firma doručila už 15 000 terminálů pro připojení k síti Starlink. Službu využívají civilisté, vláda i armáda, kteří by jinak měli problém se spolehlivým připojením k Internetu z důvodu narušené pozemní infrastruktury.

SpaceX připravuje druhou generaci satelitní sítě Starlink, která už je optimalizovaná pro vynášení pomocí obří kosmické lodi Starship. To znamená také zcela nový typ družic, které jsou výrazně větší, těžší a výkonnější. Elon Musk v nedávném rozhovoru prozradil, že družice Starlink druhé generace mají délku 7 metrů, hmotnost 1,25 tuny a téměř 10krát vyšší přenosovou kapacitu. Oproti tomu současná generace družic má přibližné rozměry 2,8 m x 1,4 m a hmotnost kolem 300 kg. Firma už vyrobila zkušební družice nového typu a jejich vypuštění možná otestuje už při prvním orbitálním startu Starship. Jak bude vypouštění vypadat, ukazuje dosud neviděná oficiální animace výše.

První orbitální mise Starship by měla proběhnout v následujících měsících a měl by při ní letět prototyp Starship S24. Ten obsahuje několik vylepšení oproti dřívějším exemplářům a momentálně prochází pozemním testováním.

Zmíněnou Starship S24 vynese do kosmického prostoru nosič Super Heavy B7, který je také pokročilejší než dřívější prototypy a aktuálně je připravován na další kolo pozemních zkoušek.

Jednou z novinek na prototypech S24 a B7 je použití motorů Raptor druhé generace. Prezentace obsahuje dosud neviděnou fotku několika nainstalovaných motorů na Super Heavy B7. Tato raketa jich ve finále bude mít celkem 33 a loď dalších 6. V rámci testování před startem proběhne série statických zážehů těchto motorů.

Výroba a testování prototypů Starship momentálně probíhá výhradně ve Starbase v jižním Texasu. Zdejší areál se za poslední roky výrazně rozrostl a SpaceX tu momentálně staví novou výrobní halu, která má nahradit dočasné stanové struktury. Prezentace nabízí první oficiální pohled na podobu této nové haly, které se přezdívá Starfactory.

Starship a Super Heavy ale budou časem startovat také z Floridy, a tak SpaceX už nějakou dobu buduje startovní rampu a novou továrnu pro Starship v Kennedyho kosmickém středisku. Jak ukazuje první oficiální vizualizace, bude tu vysoká montážní hala, která je velmi podobná té ve Starbase, a také je v plánu rozsáhlá výrobní budova připomínající Starfactory. Na levé straně obrázku je k vidění stávající budova Hangar X, kde SpaceX skladuje a repasuje první stupně a aerodynamické kryty raket Falcon.

Všechno výše zmíněné jsou však jen mezikroky na cestě k hlavnímu cíli SpaceX – umožnit kolonizaci Marsu. Firma byla založena s touto dlouhodobou vizí a i když můžeme debatovat o tom, kdy přesně se na Mars vydají první lidé, je nepopiratelné, že SpaceX dělá vše proto, aby to bylo co nejdříve.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

26 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře