Mise HAKUTO-R Mission 1

<< Informace Články Fotky Videa Aktuálně >>

Základní informace

  • Datum startu: 11. 12. 2022 08:38:13 SEČ
  • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
  • Stav: Start byl úspěšný
  • Statický zážeh: Nebyl proveden (Co je to statický zážeh)
  • Primární náklad: Japonský měsíční lander HAKUTO-R s vozítkem Rashid
  • Sekundární náklad: Cubesat Lunar Flashlight agentury NASA
  • Hmotnost nákladu: Lander HAKUTO-R 1060 kg (bez paliva 340 kg), 10 kg rover Rashid, 250 g rover agentury JAXA a cubesat Lunar Flashlight 14 kg
  • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý stupeň B1073.5)
  • Cíl: Nízkoenergetická přechodová dráha k Měsíci
  • Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Mys Canaveral, Florida, USA)
  • Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na pevninské plošině LZ-2
  • Press kit ke stažení zde

Podrobnosti a zajímavosti

  • Japonská firma, kterou dnes známe jako ispace, vznikla v roce 2008 v Holandsku pod názvem White Label Space s cílem zůčastnit se vyhlášené soutěže Google Lunar X-Prize. Původně se jednalo o mezinárodní spolupráci. Evropští partneři měli vyvinout lunární lander a japonští kolegové se koncentrovali na sestavení roveru. Evropská strana projektu na počátku roku 2013 projekt opustila a těžiště práce se přesunulo do Japonska. Tentýž rok došlo také k přejmenování mateřské společnosti z White Label Space Japan na ispace a samotný tým účastnící se soutěže X-Prize dostal jméno HAKUTO.
  • Dlouhodobým cílem společnosti ispace je vývoj landerů a roverů, díky kterým se bude moci ucházet o výzkumné a dopravní zakázky soukromých a státních vesmírných organizací.
  • Team HAKUTO měl původně letět k Měsíci na indické raketě PSLV spolu s indickým týmem Indus, ale letový kontrakt byl v lednu 2018 zrušen. Poté se tým ispace spojil s dalším účastníkem soutěže, firmou Astrobotics, a měl letět na Atlasu V. Ovšem ani k tomuto startu nakonec nedošlo a v srpnu 2019 bylo oznámeno, že si firma ispace zaplatila dva starty na Falconu 9.
  • Dle původních cílů měla první zaplacená mise zamířit k Měsíci v říjnu roku 2021, druhá pak o dva roky později. Postupně docházelo k odkladům a startovní termín první mise se posunul přibližně o rok. Druhá mise je v plánu na rok 2024.
  • Změnil se i cíl mise, kterým mělo původně být Lacus Mortis (Jezero smrti) v oblasti mezi Mare Serenitatis (Moře jasu) na jihu a Mare Frigoris (Moře chladu) na severu na přivrácené straně Měsíce. V roce 2020 však došlo ke změně. Přistání se nyní uskuteční v oblasti Lacus Somniorum (Jezero snů) severně od původně plánovaného Lacus Mortis.
  • Hlavním nákladem této mise byl lander HAKUTO-R o výšce 2,3 m a šířce 2,6 m (pokud lander roztáhne přistávací nohy).
  • Lander nebyl po dosažení oběžné dráhy naveden přímo k Měsíci, jak tomu bylo v případě misí Apollo. Byl naveden na nízkoenergetickou přechodovou dráhu, která vyžaduje méně paliva. Cesta k Měsíci se tímto způsobem protáhla na více než čtyři měsíce. Podobnou dráhu použila například sonda NASA Grail v roce 2011. Zde je k vidění animace letové trajektorie.
  • Lander neletěl k Měsíci sám. Na povrch měl dopravit také dva rovery. První z nich dodaly Spojené arabské emiráty, jmenoval se Rashid a vážil 10 kg. Druhý rover měl jméno SORA-Q a byl dílem Japonské kosmické agentury JAXA, která jej vyvinula spolu s dalšími partnery. Vozítko bylo transformovatelné a jeho rozměry byly opravdu miniaturní, robot měl průměr 80 mm a hmotnost 250 g.
  • Poslední spolucestující landeru HAKUTO-R se objevil až později. Ještě v září 2022 jsme vás informovali, že cubesat Lunar Flashlight, určený k mapování podpovrchového vodního ledu, bude spolucestujícím první měsíční mise firmy Intuitive Machines (IM-1). Koncem října 2022 však NASA oznámila, že družice se stala spolucestujícím landeru HAKUTO-R.
  • Lander se nakonec pokusil přistát 25. dubna 2023, avšak zřejmě mu předčasně došlo palivo, a tak mise selhala tvrdým nárazem do měsíčního povrchu. Více informací zde.
  • První stupeň rakety během této mise úspěšně přistál na pevninské plošině LZ-2 na Mysu Canaveral. Bylo to poprvé, kdy na této plošině přistál Falcon 9, jelikož dosud zde přistávaly jen boční stupně Falconu Heavy.
  • SpaceX při této misi provedlo záchranu aerodynamických krytů. Loď Bob pro tyto účely byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 546 km od místa startu a kryty vylovila po jejich přistání do vody.
  • Aerodynamický kryt na této misi byl již použitý. Pro jednu z polovin krytu toto byl čtvrtý start a pro druhou pátý.
  • Vývoj data startu: říjen 2021 → 2022 → říjen 2022 → listopad 2022 → 9. listopadu 2022 → 22. listopadu 2022 → 27. listopadu 2022 → 28. listopadu 2022 → 29. listopadu 2022 → 30. listopadu 2022 → 1. prosince 2022 → 7. prosince 2022 → 11. prosince 2022

Související články

Fotky

Start

 

Přistání a kryty

HAKUTO-R

Videa

Záznam oficiálního přenosu ze startu:

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Přeprava landeru HAKUTO-R na Canaveral:

Instalace přistávacích nohou na lander:

Výroba vozítka Rashid:

Aktuální informace


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Nefi

To je vůbec první přistání na LZ-2?

Petr Melechin

První přistání Falconu 9 na LZ-2. Předtím zde přistávaly pouze boční stupně Falconu Heavy.

PetrV

Dnes poletí s Hakuro i tento cubesat https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lunar_Flashlight
Nestihli start sls orion.

duro

B1073.5 (zdroj wikipedia)

Petr Melechin

To zatím není potvrzené. V odkazovaném zdrojovém tweetu není uvedeno, na které misi ten stupeň poletí. Může to být klidně OneWeb F15 (který letí z rampy LC-39A, což by vzhledem k fotce sedělo víc).

duro

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Falcon_9_and_Falcon_Heavy_launches#2022_2ten
Neviem odkial cerpaju informácie ale zatial vzdy co uviedli tak platilo.

Petr Melechin

Jako zdroj dané informace tam mají uvedený ten tweet, o kterém jsem mluvil. Ten neprokazuje, že daný stupeň poletí na misi HAKUTO-R. Je sice možné, že tu Wikipedii editoval někdo, kdo má nějaké interní informace, a akorát je nemá jak veřejně podložit, ale tím se já nemůžu řídit, když Wikipedii může editovat kdokoli. Takže i když ta informace může být nakonec opravdu správná, já zatím počkám na nějaký lepší zdroj, který to potvrdí.