Nejlevnější Tesla Model S vás nyní vyjde na více než 2,5 milionu korun

Tesla od 14. ledna přestala prodávat varianty svých vozů Model S a X s baterií o kapacitě 75 kWh. Jednalo se o nejlevnější verze těchto elektromobilů, takže tento krok vedl ke zvýšení základní ceny Modelu S a X, které jsou nyní nabízeny už jen ve dvou variantách se 100kWh bateriemi.

Není jasné, proč se Tesla pro tento krok rozhodla, ale spekuluje se o tom, že automobilka buď chce výrazněji oddělit nejdražší Model 3 od nejlevnějšího Modelu S, nebo se připravuje na představení nových variant s bateriemi s vyšší kapacitou než 100 kWh. To by zároveň mohlo souviset s případným přechodem na nový typ bateriových článků. Modely S a X totiž používají ještě starý typ článků ve formátu 18650, které automobilka kupuje z Japonska od Panasonicu. Oproti tomu baterie v Modelu 3 už využívá Teslou navržené články typu 2170, které ve spolupráci s Panasonicem vyrábí v nevadské Gigafactory 1. Předpokládá se, že Tesla bude chtít dříve nebo později přejít na typ 2170 i v případě Modelů S a X, takže možná se automobilka na tento krok připravuje už teď.

Když se Tesla Model S začala prodávat v roce 2012, nejlevnější nabízená varianta disponovala baterií s 40 kWh a jedním elektrickým motorem za cenu 49 000 dolarů. Zajímavostí však je, že o tuto variantu byl malý zájem, a tak Tesla nikdy nezačala vyrábět baterie s kapacitou 40 kWh – místo toho byly vozy vybaveny 60kWh baterií, která byla softwarově omezena na 40 kWh. Zákazníci si pak mohli kdykoli v budoucnu za poplatek odemknout zbývající kapacitu.

Nabízené varianty Modelu S se v průběhu let měnily (například přibyly verze s dvěma motory a také baterie s kapacitou vyšší než 85 kWh). Tesla postupně přestala nabízet levnější varianty s 40kWh baterií a pak také ty s 60 kWh, 70 kWh, 85 kWh a 90 kWh. Stejně tak se v roce 2017 úplně přestala vyrábět verze s jedním motorem. Na konci roku 2018 se tedy prodávaly jen tři verze, přičemž ta nejnižší (75D) teď také končí. Nejlevnější Model S tedy nyní stojí 94 000 dolarů (varianta 100D), v přepočtu něco málo přes 2,5 milionu Kč s DPH. Oproti tomu nejdražší verze Modelu 3 stojí 62 000 dolarů (1,6 milionu Kč s DPH).
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

72 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře