Někteří uživatelé Starlinku hlásí rychlost stahování přes 200 Mb/s, do části Evropy by služba mohla přijít ještě letos

SpaceX nedávno spustilo veřejné betatestování satelitní služby Starlink, která nabízí rychlý internet i v odlehlých oblastech, kde dobré připojení dosud k dispozici nebylo. Starlink je zatím testován vybranými zákazníky jen v některých státech USA, ale služba by již brzy měla být dostupná také v dalších regionech, jako je Kanada nebo Německo.

Jak jsme psali v nedávném článku, SpaceX na konci října oslovilo první skupinu Američanů, kteří projevili zájem o službu Starlink a bydlí v oblastech s dobrým pokrytím (Washington, Idaho, Wisconsin, Michigan, Montana a řada dalších). Jedná se stále o betatest, při kterém může docházet k občasným výpadkům, ale zákazníci už za připojení přes Starlink normálně platí. Pořízení antény a routeru stojí 499 dolarů a následně se platí měsíční paušál ve výši 99 dolarů (ceny jsou bez DPH). Jde o ceny srovnatelné s běžným satelitním internetem, avšak Starlink nabízí výrazně lepší parametry.

Oficiální logo Starlinku (Zdroj: SpaceX)

SpaceX v pozvánkách slibovalo rychlost stahování 50–150 Mb/s a latenci 20–40 ms, ale testy prvních zákazníků ukazují, že je možné reálně dosáhnout ještě lepších parametrů (ale samozřejmě také horších). Na Redditu je přehled testů rychlosti připojení přes Starlink a někteří uživatelé hlásí rychlosti stahování přes 200 Mb/s, upload až 42 Mb/s a dosud nejnižší naměřená latence je pouhých 15 ms. První zákazníci si kromě dobré rychlosti a neomezeného přenosu dat pochvalují také snadný proces instalace antény a Wi-Fi routeru. Anténa mimochodem obsahuje topné těleso, aby v zimě na anténě neulpíval sníh, který by zhoršoval kvalitu signálu.

Betatest tedy zatím zřejmě pokračuje dobře a není divu, že o službu má zájem spousta dalších lidí. Elon Musk oznámil, že aktuálně má být rozesláno dalších několik tisíc pozvánek do bety, ale poptávka je jistě mnohem větší. Služba je zatím k dispozici pouze v severní části USA, ale Musk na Twitteru upřesnil, kdy by se mohli dočkat zájemci v dalších regionech. Vše se bude odvíjet od toho, kdy SpaceX získá potřebná povolení pro provoz v daných zemích, ale Musk nabídl alespoň hrubé odhady. Pokrytí jižnějších částí USA vyžaduje další satelity, ale zdejší obyvatelé by se prý mohli dočkat už v lednu 2021. V Indii by mohla být služba spuštěna v polovině příštího roku. V Evropě situaci komplikuje to, že neexistuje jednotný správní orgán, který by mohl udělit povolení pro více zemí najednou, ale Musk odhaduje, že některé evropské státy by se mohly dočkat v únoru či březnu 2021.

Výjimkou by ale mohlo být Německo, kde je asi celý proces napřed, protože podle Hanse Koenigsmanna ze SpaceX, který pochází z Německa, by v této zemi mohla být služba spuštěna ještě letos. Starlink také bude velmi brzy nabízen v Kanadě. SpaceX totiž aktuálně obdrželo provozní povolení od kanadského ministerstva průmyslu a pozvánky prvním zákazníkům by měly být rozeslány už tento týden. Přípravy na spuštění služby probíhají také například v Austrálii, kde SpaceX aktuálně získalo povolení na provoz pozemních stanic. Ty jsou potřeba k tomu, aby propojily družice s pozemní internetovou sítí v daném regionu.

Kromě koncových uživatelů se ale SpaceX začíná zaměřovat také na firemní zákazníky. Společnost aktuálně navázala partnerství s Microsoftem, které umožní přenesení cloudové platformy Azure do vesmíru díky napojení na satelitní konstelaci Starlink. Bude tak například možné spustit modulární datacentrum kdekoli na světě, i když na místě není k dispozici optická síť. Více informací najdete na českém Technetu, na blogu Microsoftu nebo v tomto rozhovoru s prezidentkou SpaceX Gwynne Shotwell:

Dalšími potenciálními zákazníky budou například aerolinky, které budou moci díky Starlinku nabízet na palubě svých letadel kvalitnější internet než doposud. Anténa totiž dokáže udržovat spojení s družicemi i za pohybu, což ve spolupráci se SpaceX už několikrát testovala armáda. Během zkoušky se podařilo na palubě vojenského letounu dosáhnout rychlosti stahování kolem 610 Mb/s. V kombinaci s nízkou latencí tak Starlink bude pro aerolinky představovat výrazně lákavější službu než tradiční připojení přes geostacionární družice jiných firem.

SpaceX chce Starlink používat také na svých firemních tryskáčích. Vyplývá to z žádosti k Federální komunikační komisi na provoz uživatelských terminálů na až pěti letounech Gulfstream. Jeden z nich používá Elon Musk osobně a před časem jsme o něm psali podrobněji. Podobnou žádost ohledně používání terminálů Starlinku mimochodem SpaceX nedávno podalo také v souvislosti se svou námořní flotilou, o čemž jsme psali minule.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
110 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře