Montáž prvního prototypu Starship jede na plné obrátky a začíná úprava rampy LC-39A pro tuto raketu

Do prezentace Elona Muska o novinkách z vývoje a výroby raketového systému Starship zbývá už jen pár dnů. A jelikož taková akce potřebuje pořádnou kulisu, pracovníci SpaceX v Boca Chica během posledních dnů nasadili neskutečné tempo při finální kompletaci prvního prototypu Starship. Kosmická loď už má některé řídicí plochy, všechny tři Raptory a probíhá instalace dalších prvků. Elon Musk navíc na Twitteru poskytl několik doplňujících informací o přesunu některých komponentů do špičky rakety a o tom, jak bude Starship přistávat. SpaceX však nezahálí ani na Floridě, kde začala stavba startovní rampy pro Starship.

Když Elon Musk před několika týdny oznámil datum své prezentace o Starship, říkal, že tou dobou by už měl být hotový první prototyp této lodi. V následujících týdnech však v texaské Boca Chica, kde se první prototyp vyrábí, zdánlivě nedošlo k nějakým výrazným pokrokům, a tak to vypadalo, že dokončení prototypu před prezentací se nakonec nestihne. Nyní se ale ukazuje, že šlo o pomyslné ticho před bouří, jelikož týden před prezentací se pracovníci do svého úkolu dokončit Starship opravdu opřeli.

Vše začalo fotkou od Elona Muska z minulého týdne, která ukazovala dosud neviděný interiér jedné z budov texaského pracoviště, kde probíhá příprava dílů pro prototyp. Fanoušci samozřejmě začali analyzovat každý pixel a spekulovali o účelu jednotlivých zařízení a komponentů zachycených na fotce. Elon Musk jim však ušetřil práci, když objasnil, že na fotce vlevo jsou vidět úchyty řídicích ploch a v popředí je rám pro přistávací nohu.

Následně proběhla instalace horního víka nádrže na spodní polovinu Starship a o pár dnů později místní pozorovatelé informovali, že SpaceX začalo na texaský prototyp instalovat také dvě „křídla“. Elon Musk se nedlouho poté pochlubil vlastní fotkou a rovnou zodpověděl několik palčivých otázek od fanoušků. Fotka zachycuje jen spodní polovinu prototypu, avšak Musk upřesnil, že už má nainstalované všechny tři Raptory a že horní polovina by měla být připojena ve středu 25. 9. Následně dodal, že úplná špička lodi bude obsahovat „spoustu hardwaru“, a tak na ní tým zatím pracuje zvlášť.

Na špičce se prý budou nacházet pohyblivá přední křidélka, manévrovací trysky na stlačený plyn, tlakové kompozitové nádrže (COPV), několik velkých baterií a také menší nádrže s pohonnými látkami vyhrazenými pro přistání. Důvodem umístění všech těchto komponentů do špičky je prý vytvoření protiváhy k těžké spodní části rakety, která obsahuje velké aerodynamické plochy a také motory Raptor. Během přistání, kdy jsou hlavní nádrže prázdné, by tedy jinak bylo těžiště moc nízko. Špička bude ke zbytku texaského prototypu připojena ještě před 28. zářím, kdy má proběhnout prezentace o Starship.

Elon Musk také zveřejnil nové video z Boca Chica, které zachycuje připravené komponenty z nerezové oceli před instalací na trup lodi. Vysvětlil, že jde o díly pro podélnou lištu na trupu a také aerokryty závěsů ocasních řídicích ploch. Lišta bude chránit kabeláž a potrubí propojující různé části lodi, podobně jako tomu je v případě černých lišt na raketách Falcon. Nejspíš tudy povede například potrubí pro přesun pohonných látek z přistávacích nádrží ve špičce do motorů ve spodní části rakety (tyto malé nádrže měly být původně umístěny přimo uvnitř hlavních nádrží). Na otázku, zda se ocelové díly z videa vyrábějí ve slévárně SpaceX, Musk odpověděl, že nikoli, jelikož slévárna se specializuje na pokročilé slitiny pro Raptor, jako je například SX500, kterou firma vyvinula pro kyslíkové čerpadlo.

Vraťme se ale k problematice přistání Starship, kterou Musk nakousl v tweetu o hardwaru ve špičce lodi. Musk totiž podrobněji vysvětlil, jak bude probíhat přistávací manévr. Stabilitu prý budou zajišťovat velmi rychlé pohyby předních a zadních aerodynamických ploch a také manévrovací trysky. S otočením lodi do svislé polohy před přistáním pak kromě aerodynamických ploch a trysek na stlačený vzduch pomůžou také Raptory, které budou při zážehu v poloze s maximálním náklonem.

Původní vize lodi BFS z roku 2018 (Zdroj: SpaceX)

Musk doplnil, že podle aktuální analýzy to vypadá, že dvě ocasní plochy a samostatné nohy připevněné k trupu budou mít ve výsledku nižší hmotnost než původně plánované tři plochy, které by zároveň sloužily jako nohy. Toto řešení tedy bude použito u obou aktuálně vyráběných prototypů. Musk však prý stále není úplně přesvědčen, že jde o tu nejlepší volbu, takže je teoreticky možné, že finální verze lodi nakonec bude mít tři křídla/nohy stejně jako loď BFS z roku 2018 na obrázku výše.

Co se týče nosiče Super Heavy, ten bude podle Muska přistávat velice podobně jako Falcon 9, avšak loď Starship oproti tomu představuje „zvláštní kombinaci Dragonu, Falconu 9 a skydivera“. Jak by přistání lodi Starship mohlo vypadat v praxi, zkusil nasimulovat Everyday Astronaut ve hře Kerbal Space Program:

Bez ohledu na to, zda SpaceX stihne alespoň naoko dokončit montáž Starship před Muskovou prezentací, či nikoli, nemění to nic na tom, že firma předběžně plánuje možná už v druhé polovině října s prototypem provést testovací let do výšky 20 kilometrů. SpaceX pro tyto účely upgraduje startovní rampu v Boca Chica, ze které v minulosti létal Starhopper. Aktuálně tam byly například převezeny dvě velké nádrže na metan a kyslík a podle webu NASA Spaceflight také přibude vyvýšený ocelový vypouštěcí stůl (Starhopper oproti tomu startoval přímo z betonové plochy). Tyto pokročilejší zkušební lety Starship však představují zvýšené riziko pro obyvatele vesničky Boca Chica vzdálené pouhých 2,4 kilometrů od rampy.

Vesnice má už jen hrstku stálých obyvatel, avšak jejich přítomnost pro SpaceX představuje komplikaci do budoucna. Firma proto obyvatele aktuálně oslovila s nabídkou, že jejich domy a pozemky odkoupí za trojnásobek tržní ceny a uhradí všechny poplatky spojené s převodem nemovitosti, stěhováním apod. Obyvatelé mají dva týdny na rozhodnutí, avšak pár z nich se už stihlo vyjádřit, že se stěhovat nehodlá. Navíc někteří se do Boca Chica přestěhovali právě kvůli tomu, aby mohli být u toho, až tam SpaceX začne provozovat kosmodrom. Firma proto v rámci nabídky odkupu nemovitosti slibuje také možnost VIP účasti na budoucích startech. Bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine, nicméně si myslím, že dříve nebo později se vesnice bude muset kompletně vystěhovat.

Boca Cica Village (Foto: Business Insider)

Ale to není všechno! Nesmíme totiž zapomínat, že SpaceX staví ještě druhý prototyp Starship. Ten zatím nemá odkud startovat, ale právě to by se mohlo brzy změnit. SpaceX už několik let od NASA pronajímá rampu LC-39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě a provádí odtud starty raket Falcon 9 a Falcon Heavy. Nedávno jsme informovali o tom, že tato rampa má být rozšířena, aby umožnila také provádění startů Starship. Nebylo však jasné, kdy úpravy rampy začnou a kdy by mohly být hotové. Je proto potěšující, že aktuální fotky a videa z LC-39A ukazují, že SpaceX zahájilo stavební práce už minulý týden. Web NASA Spaceflight informoval, že hrubá stavba by měla zabrat jen pár týdnů, načež bude nainstalován vypouštěcí stůl pro Starship. Ten je prý momentálně vyráběn v montážní hale HIF, kde se normálně provádí integrace Falconů před startem. Následně bude potřeba v komplexu LC-39A nainstalovat nádrže na metan a další pozemní techniku potřebnou pro provádění startů Starship.

Očekávaný vzhled rampy LC-39A po jejím rozšíření (Zdroj: NASA Spaceflight)

Kdy bychom se mohli dočkat prvního startu z Floridy, zatím nevíme, ale nejspíš se to dozvíme během Muskovy prezentace, která je stále v plánu na sobotu 28. 9., tedy přesně 11 let poté, co SpaceX poprvé dosáhlo oběžné dráhy s malou raketou Falcon 1. Do té doby můžete sledovat průběh příprav obou prototypů Starship v našem postupně aktualizovaném článku.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

127 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře