Neuralink pod lupou #17: Mezi investory Neuralinku je také herec Will Smith

Co mají společného Elon Musk, investor Steve Jurvetson a herec Will Smith? Neuralink. Všichni investovali své peníze do tohoto neurotechnologického startupu. V Neuralinku, jak uvádí například server Golden, proběhla dvě investiční kola (A a B), ve kterých firma získala celkem 158 milionů dolarů. První bylo neveřejné a skončilo na 107 milionech, ve druhém, veřejném, firma získala dalších 51 milionů. První kolo bylo uzavřeno v srpnu 2017, druhé v dubnu 2019.

Všechny investory bohužel neznáme a nejspíš nikdy nepoznáme. Ledaže by se někdy v budoucnosti Neuralink změnil ve veřejně obchodovatelnou akciovou společnost a musel tak publikovat informace o svém hospodaření. Pojďme se i tak zkusit trochu blíže podívat na to, od koho v těchto dvou investičních kolech Neuralink získal finance na svůj provoz.

Elon Musk

Uvádí se, že sám Elon do projektu Neuralink zatím vložil kolem 100 milionů dolarů, ale přesná částka není známa. Mohlo by to ale být i více, protože o jeho 100 milionech se mluvilo už od začátku, ale on je uváděn i jako hlavní investor druhého investičního kola. Je tedy možné, že Musk ještě něco „přihodil“. Vůbec bych se tomu nedivil, protože jeho odhodlanost v souvislosti s Neuralinkem je velká a myslím, že pokud bude třeba, bude tento projekt klidně financovat sám. Nezdá se však, že by to bylo zapotřebí, protože Muskovy projekty v současnosti problémy s nedostatkem investorů určitě nemají.

Zakládající členové

Sám se v tom moc nevyznám, ale myslím, že v Americe bývá zvykem, že zakládající členové firmy do ní vkládají nějaký počáteční kapitál. Je tedy možné, že i zakládající členové Neuralinku nějaké peníze do firmy vložili. Kolik to bylo, se asi nedozvíme, ale jako zakládající členové jsou (spolu s Elonem Muskem) uváděni:

  • Max Hodak, prezident společnosti
  • Tim Hanson, který pracoval na neurochirurgickém robotovi
  • Tim Gardner, neurovědec
  • Vanessa Tolosa, expertka v materiálovém inženýrství a mikrofabrikaci
  • Ben Rapoport, neurochirurg a elektroinženýr v jedné osobě
  • Dongjin Seo, šéf sekce implantovaných systémů
  • Paul Merolla, který pracuje na vývoji čipů a elektroniky
  • Philip Sabes, neurovědec, působící ve firmě už jen jako externí konzultant

Jak jsme informovali v jednom z dřívějších článků, několik spoluzakladatelů už z Neuralinku odešlo. Zůstali jen Max Hodak, DJ Seo a Paul Merolla.

Nahoře zleva: Max Hodak, DJ Seo, Paul Merolla (stále působí v Neuralinku)
Dole zleva: Philip Sabes, Tim Gardner, Tim Hanson, Benjamin Rapoport, Vanessa Tolosa (odešli)
(Zdroje: Neuralink, Paul Merolla, University of Oregon, UCSF, runnersworld.com)

Steve Jurvetson / Future Ventures

Steve Jurvetson je americký investor estonského původu, který je už dlouhá léta spjat s projekty Elona Muska. Prostřednictvím investiční skupiny DFJ (Draper Fisher Jurvetson), které byl členem do roku 2017, investoval už do SpaceX a Tesly. Je také v těchto firmách členem představenstva.

Jak se mi podařilo potvrdit přímo s Jurvetsonem (díky Twitteru), jeho nový investiční fond Future Ventures, investoval také do Neuralinku:

Překlad: „Investoval jste své peníze do Neuralinku?“
Steve Jurvetson: „Ano, fond Future Ventures investoval (do Neuralinku) v prvním veřejném investičním kole. Zde je můj fotoblog o budoucnosti Neuralinku.“

Steve Jurvetson a Maryanna Saenko (Zdroj: Future Ventures)

Čili Jurvetson, se svou společnicí Maryannou Saenko, se kterou spolupracoval už v DFJ, investoval do Neuralinku pravděpodobně v sérii B v roce 2019. V portfoliu jejich nového fondu můžeme najít také SpaceX, Teslu a Boring Company. Společnost se soustředí na podporu futuristických technologií, jako jsou komerční vesmírné aktivity, deep learning, kvantové počítače, robotika, umělá inteligence, blockchain, udržitelná doprava, syntetická biologie a produkce umělého masa. Podle serveru Golden.com operuje Future Ventures s investičním kapitálem o hodnotě kolem 200 milionů dolarů.

Will Smith / Dreamers Fund

Dreamers VC je investiční firma se sídlem v Los Angeles v Kalifornii, kterou založili v roce 2018 Will Smith, Keisuke Honda, Kosaku Yada a Takeshi Nakanishi. Ano, jde o „toho“ Willa Smithe, herce z filmů jako Muži v černém, Den nezávislosti nebo Já, robot. Společnost je zaměřená na vyhledávání investičních příležitostí pro japonské investory ve Spojených státech. Z Muskových projektů investoval Dreamers Fund ještě do Boring Company.

Zleva: Will Smith, Keisuke Honda, Kosaku Yada a Takeshi Nakanishi (Zdroj: Dreamers VC)

A kdo že jsou japonští společníci Willa Smithe? Keisuke Honda je bývalý fotbalový záložník, hráč několika velkých klubů (například AC Milán nebo CSKA Moskva), reprezentant Japonska, nyní hráč nizozemského klubu Vitesse Arnhem a zároveň trenér fotbalové reprezentace Kambodži. Kosaku Yada a Takeshi Nakanishi jsou podnikatelé a investoři, šéfové několika jiných firem.

Podle článku odkazovaném na stránce Dreamers VC Keisuke Honda uvedl, že věří, že technologie Neuralinku posune lidstvo do další fáze evoluce. Článek rovněž uvádí, že firma neinvestovala do Neuralinku a Boring Company příliš velkou částku. Neupřesňuje však, o jakou sumu se jednalo. Byla to údajně první investice do těchto společností pocházející z Japonska. Dreamers VC podle autora článku disponuje celkovým investičním kapitálem ve výši 92 milionů dolarů, který pochází například od firem Nomura Holdings, Shiseido a Dentsu.

< Předchozí část Následující část >

Předchozí články ze série Neuralink pod lupou:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois Tuhý

Opět oceňuju původní tweety a jako doplněk jejich překlad.