Neuralink pod lupou #18: Noví investoři

Na webu Neuralinku se nedávno objevila informace, že firma provedla třetí sérii investičního financování, ve které se jí podařilo vybrat velice solidních 205 milionů amerických dolarů na další rozvoj.

Jak jsme psali před časem, po prvním investičním kole (v roce 2017) Neuralink operoval se 107 miliony, z nichž většina pocházela z účtu Elona Muska. Ve druhém kole (v roce 2019) pak ještě přibylo 51 milionů. Firma si tedy určitě nemůže stěžovat na nezájem investorů a nedostatek financí.

Ne všichni investoři z prvních dvou kol jsou známi, ale mezi finančníky a subjekty, o kterých se ví, že Neuralinku svěřily své peníze, patří například americký investor estonského původu Steve Jurvetson se svým fondem Future Ventures nebo americký herec Will Smith a jeho fond Dreamers VC.

Steve Jurvetson (vlevo) a Will Smith

Tentokrát už však Neuralink zveřejnil více informací o tom, kdo nyní do firmy investoval. Šlo o fondy Vy Capital, Google Ventures, DFJ Growth, Valor Equity Partners, Craft Ventures, Founders Fund a Gigafund. Kromě těchto společností do Neuralinku ve třetím investičním kole peníze vložili také soukromé osoby – Robert Nelson (spoluzakladatel ARCH Venture Partners), Blake Byers (majitel Byers Capital), Sam Altman (šéf startupového inkubátoru Y Combinator a CEO OpenAI), Fred Ehrsam (spoluzakladatel firem Paradigm a Coinbase) a Ken Howery (spoluzakladatel PayPalu a Founders Fund). Pojďme si krátce představit všechny tyto subjekty a investory.

Investiční fondy

Začneme-li si zjišťovat podrobnější informace o investičních fondech, které svěřily finance Neuralinku, jedna věc je dost zřejmá – jde o „známé firmy“. Většina z nich již dříve investovala do jiných projektů Elona Muska anebo s ním mají nebo měly nějaké jiné vztahy.

Objevují se zde například členové takzvané „Mafie PayPalu“, tedy skupiny lidí kolem PayPalu, kteří po jeho prodeji eBayi založili mnoho jiných úspěšných firem jako jsou LinkedIn, YouTube, Yammer nebo Tesla a SpaceX. Označení „mafie“ je zde, samozřejmě, žertovné.

Vy Capital

web1web2LinkedIn | Golden

Investiční společnost založená Alexandrem Tamasem v roce 2013, sídlící v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Operuje s majetkem v hodnotě kolem 2 miliard dolarů. Soustředí se na takzvaný sektor TMT, čili technologické, mediální a telekomunikační firmy. V portfoliu firmy už jsou takové projekty jako například Reddit nebo Muskova Boring Company.

Podle prohlášení Neuralinku byl Vy Capital lídrem třetího investičního kola, čili poskytl největší část vybraných finančních prostředků.

Google Ventures

webLinkedIn | Golden

Firma dříve známá jako Google Ventures, dnes vystupuje pod zkratkou GV a hlavní sídlo má v Mountain View v Kalifornii. Je součástí skupiny Alphabet, Inc., tedy mateřské společnosti Google. Investovala už do více než 300 firem v oblastech medicíny, umělé inteligence, robotiky, dopravy, kyberbezpečnosti a zemědělství. Spravuje majetek v hodnotě 5 miliard dolarů a investuje ročně kolem půl miliardy do slibných technologických startupů. V jejím portfoliu můžeme najít firmy jako Uber, Slack, Airbnb, Cloudera, GitLab nebo Ripple (kryptoměna).

DFJ Growth

webLinkedInGolden

DFJ Growth, část skupiny Draper Fisher Jurvetson, je investiční firma už dlouhá léta pevně spjatá s projekty Elona Muska. Investovala do Tesly (dříve také do SolarCity), SpaceX a The Boring Company. Založena byla už v roce 2006 a sídlí v Kalifornii. V roce 2017 z ní odešel Steve Jurvetson, o kterém již byla řeč. Mezi jiné firmy, které fond DFJ Growth podpořil, patří Twitter, Coinbase, Patreon nebo také Planet, provozovatel jedné z největších satelitních konstelací.

Valor Equity Partners

webLinkedIn | Golden

Společnost Valor už také dříve investovala do projektů Elona Muska. V jejím portfoliu najdeme jak Teslu, tak i SpaceX a The Boring Company. Založena bylo v roce 1995 a sídlí v americkém Chicagu.

Craft Ventures

webLinkedIn | Golden

Investiční firma z Kalifornie od svého založení v roce 2017 už stihla podpořit několik desítek firem. Je už mezi nimi také SpaceX a Tesla nebo společnosti jako Twitter, Uber, Facebook nebo Airbnb.

Founders Fund

webLinkedInGolden

Founders Fund založil v roce 2005 Peter Thiel spolu s Kenem Howerym a Lukem Noskem, o kterých bude ještě řeč níže. Thiel je osobnost úzce spjatá s Elonem Muskem a jeho projekty. Už v roce 1998 založil PayPal, za jehož spoluzakladatele je považován také Musk. Prostřednictvím fondu Founders Fund Thiel investoval také do SpaceX nebo Facebooku, Airbnb, Spotify a několika desítek dalších, převážně technologických firem z mnoha různých odvětví.

Gigafund

webLinkedIn | Golden

Luke Nosek, američan polského původu, který spoluzakládal výše zmíněný Founders Fund, jej opustil v roce 2017 a spolu se Stephanem Oskoui založil nový fond Gigafund. Ten se původně měl zaměřit výhradně na investiční podporu SpaceX a zajistit, aby Muskova raketová společnost finančně nestrádala. Později však Gigafund začal investovat i do jiných společností, například do The Boring Company nebo firmy Golden, na jejíž encyklopedické stránky směřuje vždy jeden z odkazů pod každou z firem v tomto článku.

Soukromé osoby

Pokud jde o soukromé investory, kteří vložili peníze do Neuralinku ve třetím investičním kole, také se většinou jedná o „staré známé“ Elona Muska. Vypadá to, že firma si zřejmě investory vybírala. Není se co divit – v podobné situaci je třeba i SpaceX, které si také může investory vybírat. Projekty Elona Muska zkrátka dnes přitahují investory jako magnet.

Robert Nelsen

webTwitter 

Spoluzakladatel ARCH Venture Partners, což je investiční fond specializující se výlučně na zdravotnictví. Od roku 1986 ARCH VP investovalo kapitál v hodnotě několika miliard dolarů do více než tří set různých firem. Sám Nelsen investuje převážně v oboru biotechnologie. Více než třicítka společností, které pomáhal rozvíjet, má dnes hodnotu přesahující 1 miliardu dolarů.

Blake Byers

LinkedIn | Twitter

Blake Byers, majitel Byers Capital, je členem „investorské rodiny“. Jeho otec Brook Byers i bratr Chad působí ve stejném odvětví. Blake byl deset let partnerem v Google Ventures. Po odchodu sám pokračuje v investování svých peněz převážně do biotechnologických společností, ale své peníze svěřil rovněž třeba i brokerské firmě Robinhood.

Sam Altman

webTwitter

Bývalý šéf start-upového inkubátoru Y Combinator, současný CEO OpenAI, investor a podnikatel. Mezi jeho předchozí investice patří Patreon, Reddit, Airbnb nebo Quora. Altman se zřejmě docela dobře zná s Elonem Muskem. Tito dva se nejednou setkali na různých konferencích nebo při rozhovorech. Na YouTube s nimi můžeme najít například toto nebo tohle video.

Fred Ehrsam

TwitterLinkedIn

Fred Ehrsam je spoluzakladatelem investiční firmy Paradigm a kryptoměnové burzy Coinbase. Na svém Twitterowém účtu nedávno umístil následující, pěkně se rýmující, příspěvek:

Překlad (rovněž s pokusem o rým): Všechno, co chci před smrtí, je neurální rozhraní.

Ken Howery

TwitterLinkedIn

Další ze spoluzakladatelů PayPalu a Founders Fund. Po převzetí PayPalu společností eBay byl v eBayi ředitelem pro rozvoj. Později působil jako viceprezident Clarium Capital Management, kde se opět setkal s Peterem Thielem z PayPalu. V letech 2019–2021 byl americkým velvyslancem ve Švédsku.

Proč další investiční série?

Začaly Neuralinku docházet peníze? Možné to je. Firma stále nabírá pracovníky, a určitě ne jen tak ledajaké, ale solidní odborníky. To něco stojí. K tomu vývoj jejího neurálního rozhraní je určitě velmi drahou záležitostí. Neuralink většinu komponentů, včetně třeba i vysoce specializovaných počítačových mikročipů, vyrábí sám.

Elon Musk, jak ho známe, je určitě netrpělivý a chce vidět výsledky. Neuralink evidentně hodlá vývoj urychlit:

Překlad:

Tweet 1: Proběhlo třetí kolo investičního financování, ve kterém jsme vybrali 205 milionů dolarů.

Tweet 2: Získané finance použijeme pro akceleraci naší snahy o bezpečné zpřístupnění naší technologie. Čím dříve se to stane, tím dříve budeme schopni díky ní pomáhat těm, kteří Neuralink nejvíce potřebují. Zde je seznam schopností, které hledáme u našich pracovníků: (následuje několik tweetů o tom, koho firma hledá).

Že se Neuralink chce rozvíjet opravdu rychle, dokazuje jeden z těchto tweetů, ve kterém se píše: „Připravujeme náš první implantát pro klinické testy na lidech a zároveň vyvíjíme implantát další generace, který bude mít 10x více elektrod a výpočetní kapacity při stejných rozměrech.“

< Předchozí část Následující část >

Předchozí články ze série Neuralink pod lupou:




Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Premek

Pěkný článek, díky!

Vlastek

Zná někdo nějakou jinou firmu, která v poslední době (během pandemie) vybrala 200 milionů na svoji činnost? Asi těžko…