Nové fotky: Raketa i loď pro první demonstrační misi Crew Dragonu jsou téměř připraveny

Nově zveřejněné fotky ukazují, že přípravy klíčového hardwaru pro první demonstrační misi nové lodi Crew Dragon jsou téměř u konce. Za fotky můžeme poděkovat viceprezidentovi Spojených států Miku Pencovi, který v úterý dorazil na Mys Canaveral, aby se podíval na start Falconu 9 s družicí GPSIII-SV01. Start sice byl na poslední chvíli odložen kvůli technickému problému, ale Pence následně dostal prohlídku haly HIF u rampy LC-39A, kde v současnosti probíhají finální přípravy Crew Dragonu a Falconu 9 pro nepilotovanou demonstrační misi DM-1. Společnost Pencovi dělala prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell a další zaměstnanci firmy.

V hale se v té době nacházel již dvakrát použitý první stupeň Falconu 9 s číslem B1048, který sem byl převezen z Kalifornie, kde letos absolvoval mise Iridium-7 a SAOCOM 1A (na fotce úplně vlevo).

Stupně B1048, B1051 a loď Crew Dragon v hale HIF v prosinci 2018 (Foto: Emre Kelly)

Hlavní hvězdou však byl hardware pro misi DM-1. K vidění byl nový první stupeň B1051 spolu s druhým stupněm, u kterého stojí za zmínku především obří prodloužení trysky vakuového motoru Merlin 1D. Vedle se pak hrdě tyčila loď Crew Dragon spojená s válcovitou servisní sekcí zvanou „trunk”.

Vůbec poprvé jsme pak mohli vidět fotku solárních článků, které pokrývají celou jednu stranu trunku (druhou stranu pokrývají tepelné zářiče, které plní funkci chlazení).

Jedná se o velkou změnu oproti současnému nákladnímu Dragonu, který má rozměrné rozkládací solární panely složené z několika dílů, jenž navíc musí během letu atmosférou chránit aerodynamické kryty. Design solárních článků Crew Dragonu je tedy výrazně jednodušší, jelikož neobsahuje žádné pohyblivé části.

SpaceX momentálně provádí finální přípravy před „suchou generálkou” (Dry Dress Rehearsal), která má podle posledních informací proběhnout ještě před Vánoci. Půjde o test, při kterém bude Falcon 9 spolu s Crew Dragonem zkušebně vztyčen na rampě LC-39A, ale nebude se testovat tankování pohonných hmot. Místo toho se pravděpodobně ověří hlavně funkčnost připojení rakety a lodi k pozemní technice, zkontroluje se kompatibilita s erektorem a dá se očekávat také zkouška nástupní lávky pro posádku, i když možná zatím bez lidí.

Rameno pro nástup posádky na rampě LC-39A (Foto: SpaceX)

Připravenost hardwaru je dobrým znamením a úspěšné dokončení zkoušek na rampě posune SpaceX o velký krok blíže k ostrému startu DM-1, který je momentálně plánován na 18. ledna 2019. NASA však varuje, že je stále potřeba dokončit vyhodnocení připravenosti, všemožné analýzy hardwaru i softwaru apod. Takže rozhodně stále může dojít k odkladům, ale snad už jen v řádu dnů či několika málo týdnů.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře