Novinky o Starship #10: Kryogenní test Starship S20, zkoušky tankovací farmy, Mechazilla a další

SpaceX v Boca Chica v jižním Texasu vyvíjí, vyrábí a testuje kosmickou loď Starship a raketu Super Heavy. Místní obyvatelé podrobně dokumentují aktivity firmy, ale děje se toho tolik, že je obtížné všechno sledovat. Portál NASA Spaceflight však vydává pěkná videa, která krátce shrnují nejdůležitější dění v Boca Chica a člověk se díky nim může snadno udržovat v obraze. Rozhodli jsme se tedy tato videa překládat do češtiny.

Portál NASA Spaceflight vydal shrnutí aktivit ve Starbase z první poloviny října, mezi které patří zahájení testování Starship S20 a tankovací farmy na orbitální startovní rampě. Pokročila také instalace Mechazilly a pokračuje sestavování nejnovějších prototypů Starship S21 a Super Heavy B5.

Tato epizoda původně vyšla 18. října, takže některé věci už stihly zastarat:

  • Zachytávací a manipulační systém Mechazilla už byl nainstalován na integrační věž na orbitální rampě.
  • První dva statické zážehy Starship S20 proběhly 22. října. Nejdříve byl otestován pouze vakuový Raptor a o hodinu později byl zažehnut znovu spolu s jedním atmosférickým Raptorem (RC). Další statický zážeh možná proběhne 29. října nebo 1. listopadu.

Pokud se chcete podílet na překladech videí pro ElonX, kontaktujte nás na adrese kontakt@elonx.cz!

Aktuální informace o vývoji a výrobě Starship a Super Heavy můžete sledovat u nás na webu. K dispozici máte také podrobný přehled všech prototypů.


Předchozí epizody Novinek o Starship zde a další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Fujisvet

Děkuji za překlad, perfektní práce!

Vojta

Děkujeme

Yamanouchi

Díky za překlad!