Novinky o Starship #14: SpaceX testuje Super Heavy B4 a Starship S20, ale ty na orbitu možná nakonec nepoletí

SpaceX v Boca Chica (Starbase) v jižním Texasu vyvíjí, vyrábí a testuje kosmickou loď Starship a raketu Super Heavy. Místní obyvatelé podrobně dokumentují aktivity firmy, ale děje se toho tolik, že je obtížné všechno sledovat. Portál NASA Spaceflight naštěstí vydává pěkná videa, která krátce shrnují nejdůležitější dění ve Starbase a člověk se díky nim může snadno udržovat v obraze. Rozhodli jsme se tedy tato videa překládat do češtiny.

Portál NASA Spaceflight vydal shrnutí aktivit ve Starbase z první poloviny ledna, mezi které patřilo zátěžové testování Mechazilly, pokračování kryogenního testování Super Heavy B4, další přípravy orbitální rampy a tankovací farmy, statický zážeh Starship S20, výroba nových prototypů nebo pokračující výstavba haly Wide Bay. Navíc se spekuluje, že B4 a S20 se nakonec na orbitu nevydají.

Tato epizoda původně vyšla 17. ledna.

Pokud se chcete podílet na překladech videí pro ElonX, kontaktujte nás na adrese kontakt@elonx.cz!

Aktuální informace o vývoji a výrobě Starship a Super Heavy můžete sledovat u nás na webu. K dispozici máte také podrobný přehled všech prototypů.


Předchozí epizody Novinek o Starship zde a další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Teslichard

Po preskočení S20 a SH4 by museli čakať na nové rozhodnutie FAA alebo by FAA pokračovalo bez zmeny ?

Petr Melechin

To povolení je obecné, není vázané na konkrétní prototypy.

Mário

Neviem veľmi sa mi nezdá že by dali do šrotu S20 SH4. Jedine že by zmenili plány a pokúsili sa o záchranu. Čo je nepravdepodobné pretože ako Elon povedal veža je veľmi dôležitá a zatiaľ je iba jedna. Plus stále nestíhajú vyrábať Raptor 2 takže pochybujem že by ich zahodili. Ale zatiaľ to vyzerá že udelenie licencie nebude znamenať štart a ešte si počkáme. Uvidíme či sa Elon rozkeca a prezradí aké má tankovacia farma problémy. Elon sľúbil prezentáciu o novinkách a zatiaľ nič tak dúfajme že sa čoskoro dočkáme.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Mário
prochzde

Můžete mi objasnit, co myslíte tím: “Uvidíme či sa Elon rozkeca a prezradí aké má tankovacia farma problémy.”
Týkají se problémy OTF (Orbital Tank Farm), nebo STF (Suborbital Tank Farm)?

Mário

Áno problém je OTF. Zatiaľ to vyzerá že nemôžu zatiaľ používať nádrže na metán. Že vraj nespĺňajú bezpečnostné kritériá a nemôžu byť hneď vedľa kyslíka čo znie rozumne. To by bol riadny prúser a som zvedavý ako to chcú vyriešiť. Ale každopádne je tu veľa indícií že je nejaký problém.

PetrV

Myslím že je vyřešeno.
Přímý přenos. Fouká to…
https://youtu.be/b6oOnG25Hdw

Pavel Riedl

Jsem rád za překlady, nicméně termín ‘hůlky’, použitý v kontextu přistávací věže… ‘ramena’ se mi zdají být vhodnější.
Každopádně i tak děkuji.

PetrV

Je to předně svisle pojizdny konzolový jeřáb o nosnosti 160 t pro kompletaci rakety. To je velmi mnoho.
Z druhé strany věže jsem na obrázcích viděl šikmá kotvící lana. Netušíte, zdali jsou jiz osazena?
Na pokrytí ohyboveho momentu ze zatížení. Věž je konzole osazená do písku.

PetrV

Chtěl jsem naznačit, že prvotní je kompletace, start, let , odeslání nákladu na LEO a pak až přistání.

Ivo Janáček

Přidám se do diskuze, problém je v tom, že ne každý se dívá na filmy a tak se pak není čemu divit, že netuší pro se něco nějak jmenuje. Já osobně mám stejný problém, protože ač fanda sci-fi, tak fantasy jde zcela mimo můj zájem a dneska už se točí defacto jen fantasy filmy, takže většinu těch věcí neznám, protože mě prostě nezajímají. No a proč to píšu? Možná by stálo za to některé souvislosti vysvětlit v rámci popisu.

Ivo Janáček

Vidíte, a já ani netuším, že to má jen 11 pozic hlasitosti.