Elon Musk v novém videu názorně vysvětluje, jak funguje raketový motor Merlin

Kenneth Bowersox a Steve Jurvetson v roce 2010 u motoru Merlin 1C (Foto: Steve Jurvetson)

Everyday Astronaut vydal třetí část dlouhého rozhovoru s Elonem Muskem. Rozhovor se uskutečnil ve Starbase, kde SpaceX vyvíjí a vyrábí Starship a Super Heavy. Loni v létě proběhl podobný rozhovor, který jsme pro vás tehdy také přeložili do češtiny.

V první části rozhovoru jste mohli vidět montážní areál ve Starbase a v druhé části jste mohli navštívit vrcholek integrační věže na orbitální rampě. Dnešní část je trochu jiná a místo prohlídky Starbase se dozvíte podrobnosti o motoru Merlin, který pohání rakety Falcon. Video se primárně věnuje starší verzi Merlin 1C, která byla poprvé nasazena při třetím letu Falconu 1 v roce 2008 a později také na prvních čtyřech misích Falconu 9. Následně byla nahrazena pokročilejší variantou 1D. Elon Musk ve videu popisuje, jak Merlin 1C fungoval, jakých chyb se u něj SpaceX dopustilo, a čím se liší od novější verze 1D. V příští, poslední části rozhovoru pak Elon ukáže Raptor 2, který je o dost složitější a pokročilejší než Merlin.

Překlad do češtiny je práce na spoustu hodin, takže pokud jsou titulky pro vás přínosné, zvažte prosím finanční podporu redakce, jejíž členové pracují na ElonX ve svém volném čase. Zároveň hledáme další překladatele a redaktory, tak se ozvěte, pokud máte zájem přiložit ruku k dílu. 🙂


Další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře