Nový terminál pro Starlink je menší, lehčí a hranatý, ale má zásadní nedostatek

Internetové připojení přes satelitní síť Starlink je k dispozici zákazníkům už od loňského října. První rok však byla služba v betaverzi a teprve před pár týdny došlo k přechodu na ostrý provoz. Spolu s tím SpaceX představilo nový typ terminálu, se kterým se zákazníci budou připojovat k satelitům sítě Starlink. Nový terminál už není kruhový a zároveň je menší, lehčí a nejspíš i výrazně levnější na výrobu. Několik vylepšení dostal také standardně dodávaný router, avšak ten zároveň přišel o jednu podstatnou funkci.

Nová generace uživatelského terminálu pro připojení k satelitní síti Starlink (Foto: SpaceX)

Největším problémem původního terminálu, který SpaceX nabízí od loňska, byla jeho vysoká výrobní cena. Anténa fungující na principu sfázovaného pole totiž obsahuje spoustu velmi pokročilé elektroniky a v podstatě nikdo tento typ antén nedokáže vyrábět levně. Výrobní náklady první generace terminálu Starlinku proto zpočátku dosahovaly hodnoty 3000 dolarů. A jelikož byl prodáván koncovým zákazníkům za 499 dolarů, Muskova firma značně prodělávala na každém novém zákazníkovi. Počáteční ztrátu pak musí postupně nahnat zpět díky měsíčnímu paušálu za poskytované internetové připojení. To by rozhodně nebylo dlouhodobě udržitelné, a tak SpaceX usilovně pracovalo na snížení nákladů na výrobu terminálů. To se dařilo, protože před půl rokem už výroba jednoho terminálu stála „jen“ kolem 1200 dolarů. Značnou roli v tom pravděpodobně hrály úspory z rozsahu plynoucí z výroby terminálů ve velkých počtech. Jeden čas firma chrlila 5000 terminálů týdně, avšak s tím pak nejspíš zamíchal celosvětový nedostatek čipů. Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell nicméně už v dubnu avizovala, že do konce roku bude představen vylepšený terminál, jehož výroba má být o polovinu levnější. A i když to nebylo potvrzeno, lze předpokládat, že jde o onen nový terminál, který si dnes ukážeme. Pokud se podařilo dosáhnout zlevnění na polovinu, výrobní náklady by se měly pohybovat někde kolem 600 dolarů. SpaceX by tedy mělo na každém novém zákazníkovi tratit jen relativně malou částku (nový terminál se stále prodává za 499 dolarů).

Oficiální srovnání staré a nové generace terminálu Starlink (Zdroj: SpaceX)

Nejviditelnějším rozdílem u nového terminálu, kterého si všimne každý, je zcela nový tvar antény. Původní terminál byl kruhový s průměrem 58,9 cm, zatímco ten nový je obdélníkový s rozměry 50 x 30 cm. Nový terminál je tedy ve výsledku menší a také výrazně lehčí. Původní anténa měla hmotnost 7,3 kg, zatímco ta nová má jen 4,2 kg. Přepracován byl také standardně dodávaný stojánek. Další vítanou změnou je to, že kabel, který zajišťuje napájení antény a přenos dat do routeru (Power-over-Ethernet), je u nového terminálu odpojitelný, takže jej lze snadno nahradit kratším, nebo jej vyměnit v případě poškození, aniž by bylo nutno reklamovat celou anténu. K novému typu terminálu navíc SpaceX nabízí dodatečné způsoby uchycení – od různých typů střešních držáků až po stožár, který lze zakopat do země.

Přehled oficiálně nabízených způsobů uchycení antény pro Starlink (Zdroj: SpaceX)

Menším zklamáním však je, že nová anténa je certifikovaná pro stále stejný rozsah provozních teplot jako první generace (-30 až 50 °C). Původní kruhový terminál totiž měl ve velkém horku problémy s přehříváním, a tak řada zákazníků doufala, že nová generace bude v tomto ohledu odolnější. Na druhou stranu, počkejme si na reálné testy, je teoreticky možné, že nový terminál nebude mít takové problémy s horkem, i když má papírovou certifikaci stejnou.

Nová generace uživatelského terminálu pro připojení k satelitní síti Starlink (Foto: SpaceX)

Prokazatelně odolnější je však přiložený router. Ten je nově integrovaný do napájecího zdroje, takže místo dvou krabiček je anténa připojena jen k jedné. Zároveň je toto zařízení „2v1“ nově voděodolné (IP54) a dokáže fungovat při stejných teplotách jako anténa (-30 až 50 °C). Router první generace byl oproti tomu určen jen pro provoz pod střechou při teplotách 0 až 30 °C. Nový router je však podle SpaceX „konfigurován pro použití uvnitř“, takže se asi i přes zvýšenou odolnost nedoporučuje provozovat ho venku na mraze. Roztomilým bonusem pak je nová grafika na routeru, která znázorňuje eliptickou trajektorii, která se používá při cestách ze Země na Mars. SpaceX se tím asi snaží naznačit, že budoucí zisky z provozu Starlinku mají zaplatit kolonizaci Marsu…

Hohmannova elipsa je sice hezká, ale spoustu zákazníku nejspíš nepotěší jeden velký nedostatek nové generace routeru. Standardně dodávané zařízení totiž nyní nabízí pouze připojení přes Wi-Fi, jelikož nový typ routeru už neobsahuje klasický ethernetový konektor. Pokud se tedy chcete k internetu připojit spolehlivějším kabelem nebo třeba použít jiný než standardní router, musíte si nyní přikoupit speciální adaptér. Zajímalo by mě, jestli se SpaceX pro tento krok rozhodlo čistě v zájmu snížení výrobních nákladů, nebo jestli zjistili, že si drtivá většina zákazníků opravdu vystačí s Wi-Fi (případně může jít o kombinaci obojího). Na druhou stranu, nový router je vybaven technologií 3×3 MU-MIMO, zatímco původní generace měla jen 2×2, takže připojení přes Wi-Fi by nyní mělo být o něco rychlejší a spolehlivější.

Obdélníkový terminál je prozatím k dispozici pouze pro nové objednávky v USA, ale lze předpokládat, že postupem času se dostane i do dalších regionů včetně Evropy. Pokud tedy plánujete objednávku Starlinku do ČR, kde už je služba k dispozici, ale chcete spíše nový typ terminálu, budete muset nějakou dobu počkat.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

23 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře