Nový terminál pro Starlink je menší, lehčí a hranatý, ale má zásadní nedostatek

Internetové připojení přes satelitní síť Starlink je k dispozici zákazníkům už od loňského října. První rok však byla služba v betaverzi a teprve před pár týdny došlo k přechodu na ostrý provoz. Spolu s tím SpaceX představilo nový typ terminálu, se kterým se zákazníci budou připojovat k satelitům sítě Starlink. Nový terminál už není kruhový a zároveň je menší, lehčí a nejspíš i výrazně levnější na výrobu. Několik vylepšení dostal také standardně dodávaný router, avšak ten zároveň přišel o jednu podstatnou funkci.

Nová generace uživatelského terminálu pro připojení k satelitní síti Starlink (Foto: SpaceX)

Největším problémem původního terminálu, který SpaceX nabízí od loňska, byla jeho vysoká výrobní cena. Anténa fungující na principu sfázovaného pole totiž obsahuje spoustu velmi pokročilé elektroniky a v podstatě nikdo tento typ antén nedokáže vyrábět levně. Výrobní náklady první generace terminálu Starlinku proto zpočátku dosahovaly hodnoty 3000 dolarů. A jelikož byl prodáván koncovým zákazníkům za 499 dolarů, Muskova firma značně prodělávala na každém novém zákazníkovi. Počáteční ztrátu pak musí postupně nahnat zpět díky měsíčnímu paušálu za poskytované internetové připojení. To by rozhodně nebylo dlouhodobě udržitelné, a tak SpaceX usilovně pracovalo na snížení nákladů na výrobu terminálů. To se dařilo, protože před půl rokem už výroba jednoho terminálu stála „jen“ kolem 1200 dolarů. Značnou roli v tom pravděpodobně hrály úspory z rozsahu plynoucí z výroby terminálů ve velkých počtech. Jeden čas firma chrlila 5000 terminálů týdně, avšak s tím pak nejspíš zamíchal celosvětový nedostatek čipů. Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell nicméně už v dubnu avizovala, že do konce roku bude představen vylepšený terminál, jehož výroba má být o polovinu levnější. A i když to nebylo potvrzeno, lze předpokládat, že jde o onen nový terminál, který si dnes ukážeme. Pokud se podařilo dosáhnout zlevnění na polovinu, výrobní náklady by se měly pohybovat někde kolem 600 dolarů. SpaceX by tedy mělo na každém novém zákazníkovi tratit jen relativně malou částku (nový terminál se stále prodává za 499 dolarů).

Oficiální srovnání staré a nové generace terminálu Starlink (Zdroj: SpaceX)

Nejviditelnějším rozdílem u nového terminálu, kterého si všimne každý, je zcela nový tvar antény. Původní terminál byl kruhový s průměrem 58,9 cm, zatímco ten nový je obdélníkový s rozměry 50 x 30 cm. Nový terminál je tedy ve výsledku menší a také výrazně lehčí. Původní anténa měla hmotnost 7,3 kg, zatímco ta nová má jen 4,2 kg. Přepracován byl také standardně dodávaný stojánek. Další vítanou změnou je to, že kabel, který zajišťuje napájení antény a přenos dat do routeru (Power-over-Ethernet), je u nového terminálu odpojitelný, takže jej lze snadno nahradit kratším, nebo jej vyměnit v případě poškození, aniž by bylo nutno reklamovat celou anténu. K novému typu terminálu navíc SpaceX nabízí dodatečné způsoby uchycení – od různých typů střešních držáků až po stožár, který lze zakopat do země.

Přehled oficiálně nabízených způsobů uchycení antény pro Starlink (Zdroj: SpaceX)

Menším zklamáním však je, že nová anténa je certifikovaná pro stále stejný rozsah provozních teplot jako první generace (-30 až 50 °C). Původní kruhový terminál totiž měl ve velkém horku problémy s přehříváním, a tak řada zákazníků doufala, že nová generace bude v tomto ohledu odolnější. Na druhou stranu, počkejme si na reálné testy, je teoreticky možné, že nový terminál nebude mít takové problémy s horkem, i když má papírovou certifikaci stejnou.

Nová generace uživatelského terminálu pro připojení k satelitní síti Starlink (Foto: SpaceX)

Prokazatelně odolnější je však přiložený router. Ten je nově integrovaný do napájecího zdroje, takže místo dvou krabiček je anténa připojena jen k jedné. Zároveň je toto zařízení „2v1“ nově voděodolné (IP54) a dokáže fungovat při stejných teplotách jako anténa (-30 až 50 °C). Router první generace byl oproti tomu určen jen pro provoz pod střechou při teplotách 0 až 30 °C. Nový router je však podle SpaceX „konfigurován pro použití uvnitř“, takže se asi i přes zvýšenou odolnost nedoporučuje provozovat ho venku na mraze. Roztomilým bonusem pak je nová grafika na routeru, která znázorňuje eliptickou trajektorii, která se používá při cestách ze Země na Mars. SpaceX se tím asi snaží naznačit, že budoucí zisky z provozu Starlinku mají zaplatit kolonizaci Marsu…

Hohmannova elipsa je sice hezká, ale spoustu zákazníku nejspíš nepotěší jeden velký nedostatek nové generace routeru. Standardně dodávané zařízení totiž nyní nabízí pouze připojení přes Wi-Fi, jelikož nový typ routeru už neobsahuje klasický ethernetový konektor. Pokud se tedy chcete k internetu připojit spolehlivějším kabelem nebo třeba použít jiný než standardní router, musíte si nyní přikoupit speciální adaptér. Zajímalo by mě, jestli se SpaceX pro tento krok rozhodlo čistě v zájmu snížení výrobních nákladů, nebo jestli zjistili, že si drtivá většina zákazníků opravdu vystačí s Wi-Fi (případně může jít o kombinaci obojího). Na druhou stranu, nový router je vybaven technologií 3×3 MU-MIMO, zatímco původní generace měla jen 2×2, takže připojení přes Wi-Fi by nyní mělo být o něco rychlejší a spolehlivější.

Obdélníkový terminál je prozatím k dispozici pouze pro nové objednávky v USA, ale lze předpokládat, že postupem času se dostane i do dalších regionů včetně Evropy. Pokud tedy plánujete objednávku Starlinku do ČR, kde už je služba k dispozici, ale chcete spíše nový typ terminálu, budete muset nějakou dobu počkat.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

23 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel Majer

K mikrovlnám. My jsme dělali takový humpolácký test. Odbourali jsme zvuky z venčí a pokusná osoba – já – nevěděla, kdy mikrovlnka jede a nejede. Jen jsem zapínal baterku, když jsem cítil že jede. Mikrovlnka to byla “průmyslová” na ohřev v restaurační kuchyni. Stál jsem od ní tak metr. Necítil jsem žádné velké změny, jen my bylo jemně blivno. Vím, že toto nic nedokazuje, protože to není věděcký experiment, ale já jsem od té doby spíš opatrný k rychlým závěrům.

Jan Tichavský

Mikrovlnka obvykle nejede potichu, takže mě zajímá jak jste odbouraly její zvuky a vibrace, když byla jen metr daleko. To může mít daleko větší vliv než zapojený magnetron plus lidská psychika na to bude nějak reagovat, když člověk slyší a vidí že je to zapnuté.

Ján K

Je u mňa overené, že wifi mi škodí.
Bolesti hlavy, hodne znateľné zníženie sústredenosti a pamäti, uspáva ma a naopak ma môže aj zobudiť ak ma z neho chce rozboleť hlava a spánok je nekvalitný. Niečo ako sugesciu a že si to predstavujem, môžem spoľahlivo vyvrátiť. Skôr ma udivuje ako to, že ešte po toľkých rokoch a toľkých nedostatkoch v konkurencii s oveľa menej škodlivými a technicky vyspelejšie riešenými protokolmi vôbec existuje, že nie je aspoň niečo ako wifi+, ktoré aspoň zásadné nedostatky protokolu odstraňuje.
To ani nespomínam ak by sa moje bežné reakcie tela a mozgu prejavili u dieťaťa a rodič s ním má čo na práci. Táto vymoženosť z potenciálne symptomatického dôvodu je výrazným krokom späť.
Áno i ja používam wifi, ak napr. chcem aktualizovať mobil a podobne. Prejdem si všetkými negatívnymi stavmi a snažím sa vedome potlačiť príznaky a tak je wifi síce zapnuté ale len nutne dlhý čas. Niekedy si všimnem, že je niekde wifi hneď a niekedy neskôr, ale negatívny vplyv je očividný.

Neasi

Aha. A to jako předpokládáš, že když vypneš svoje wifi, tak najednou zmizí celé spektrum, všechny routery všech sousedů, šum, mikrovlnky a radary, které to mimochodem perou na stejné frekvenci tisíckrát většími výkony? A mobil používáš, ale bez wifi? Bluetooth a 3/4/5G ti nic nedělají jo? Rozumíš tomu, že není těžké vyrobit něco co vysílá, je těžké vyrobit něco co nevysílá, a úplně všechno kolem tebe do tebe neustále praží všechny možné signály, včetně věcí, jako kabel k monitoru? Jako sorry, ale jestli si myslíš že když si vypneš wifi, tak nějak vyblokuješ signály na téhle frekvenci, tak jsi na omylu a vůbec nechápeš o čem mluvíš.

Dr.Str.

Já bych se tak nečertil. Třeba bydlí někde u lesa ve faradayově kleci.

Invc

Čistě ze zvrácené zvědavosti:

Ničí tě wifi jen na 2,400-2,483 GHz nebo i na 5,25-5,35 GHz? (nepředpokládám, že by se potkal s 6E – takže na pásmo 6GHz se ani neptám).

A co s tebou dělají telefony? (třeba LTE v pásmech 1800 a 2600?)

Michal Andrej

Neuvažoval si o kariére v Neuralinku? Tam zatiaľ riešia iba káblové napojenie mozgu na počítač, cez WiFi by to bol celkom iný level.

LZ.

Já si taky myslel, že telepatie je blbost. No a dneska(2021) opičáci paří gamesy jen telepatii. Takže alergie na wifi, nebo jiné frekvence je možná. Jsou albini, kteří jsou alergičtí na světlo! Na poraženi militantní skupiny albinu nepotřebujete ani lasserové zbraně, stačí vám baterka (s infra spektrem).
Taky by mě zajímalo na jaké frekvence jste citlivý. A jestli to funguje jen v klidu, nebo i v pohybu. (Průchod přes sídliště, nákupák apod.)

turican

Za 60 dolaru lze prikoupit router s ethernetem.

Kuřecí stehno

Já myslel, že terminál je ta krabička a to nahoře na střeše je anténa.

Pavel Šafář

Veškerá mikrovlnná elektronika je v “anténě”. To, co je na druhé konci kabelu, je již prakticky normální WiFi router a napájecí adaptér. Veškeré zracování signálu je přímo v “talíři”. To se nezměnilo v obou verzích. A je tam opravdu špičková technika.

vencour

A jak je to odolné třeba proti kroupám? Ptáci to nebudou chtít proklovat? Vypadá to hezky. A připojení je routované, bridgované nebo jak je dělané na IP?

PetrK

Představte si místo terminálu modem. Na jedné straně “cosi” a na druhé Ethernet. Na routeru nastavíte default gateway na IP adresu terminálu/modemu a jestli to dál bridgujete, routujete, NATujete je už na vás. Na straně “cosi” je samozřejmě CSNAT, který má vlastní gateway s public IP na straně Internetu.

PetrK

Vzhledem k tomu, že píší, že router komunikuje s anténou po Ethernetu (Cat 5e), tak anténa v sobě bude zahrnovat vše podstatné pro příjem (tedy celý terminál) a router už bude jen router s WiFi Access Pointem.
Když se ta anténa odvíčkuje, tak se tam kromě pole antén najde i kompletní SoC. Třeba tady to hezky popisují Dumping and extracting the SpaceX Starlink User Terminal firmware | COSIC (kuleuven.be)
Teoreticky by tedy šlo použít i jiný router, který umí PoE … Otázkou je, zda komunikace router-anténa (terminál) není nějak zabezpečená …

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem PetrK
Ivo Janáček

To mě taky napadlo a ještě je pak otázka odběru, žere to docela dost, nevím kolik je maximum u PoE.

Invc

Používají nestandardní PoE.

Starlink používá zdvojené (2 páry) tj. 2x 56V / 1,6A (pasivni). Celkem 2x 90W

Standard max je 90W.

Naposledy upraveno před 2 lety uživatelem Invc
Ivo Janáček

Přesně něco takového jsem čekal, protože tne odběr je opravdu nestandardní, ale není to zase nic, co by se nedalo vyřešit. Je pravda, že mít kabel je vždy lepší, než jen WiFi. Na druhou stranu to může být záměr, aby se to nezneužívalo pro napojení více lidí třeba.

Samo

Skôr veľmi veľa zákazníkov už ethernet nevyužíva a keď hej nieje problém dodatočný adaptér. Nečkaám že bude stáť nejak závratne veľa…

Invc

Wifi je na tohle nevhodná.
Postavíš nad plechovou střechu… a v podkroví seš bez signálu… nehledě na riziko zarušení.

Jako opatření proti sdílení to neobstojí. Prostě přidáš AP (stejně – pokud chceš smysluplně sdílet – tak si chceš připojit r
externí wifi antenu).

Jirka

U te stare anteny slo rovnou za antenu dat vlastni router a asi zde bude stejna moznost. Jen nyni tam musi byt vlastni poe injector s cca 150w.
spis se divim, ze neprodavaji jen antenu.

Invc

Jejich cílem je “namířit na oblohu, zapojit do zásuvky, v libovolném pořadí.”

PetrK

Souhlas. Nikdo si nechce přidělávat práci s tím, že bude řešit problémy uživatelů, kteří si pořídili router se slabým nebo dokonce žádným PoE … Další věc je, že takhle dokážou poradit přesně, co kde nakonfigurovat, včetně screenshotů, zvalidovat nastavení na dálku a další.

Ján K

to hore je okrem iného i bleskozvod 🙂