Pick-up od Tesly bude odhalen v listopadu – co o něm zatím víme?

Tesla plánuje svůj pick-up odhalit dle posledních zpráv již v listopadu, je tedy na čase, abychom si shrnuli, co vše zatím o tomto chystaném voze víme. Elon Musk tento elektromobil minulý rok popsal jako „futuristický cyberpunkový pickup jako z Blade Runnera“. Lze tedy počítat s tím, že designově se bude vůz odlišovat od ostatních elektromobilů Tesly, a to ne jen svojí konstrukcí, ale i designem. Oproti Modelu Y, jenž vychází z Modelu 3, bychom se tak mohli z hlediska vzhledu těšit na zajímavé a překvapivé představení. Musk také zmínil, že bude vůz obsahovat hodně titanu. Chystaný elektromobil zatím nemá oficiálně oznámené jméno. Je pravděpodobné, že mu Tesla bude prostě říkat prostě Pickup (stejně jako v případě Roadsteru či Semi, které jsou pojmenovány po svých třídách), spekuluje se ale také o názvu Model B. Spolu s ostatními elektromobily by tak jména dávala slovní spojení B S3XY, které lze v angličtině číst jako „be sexy“.

Jméno je sice důležité, potencionální zájemce o vůz ale budou zajímat spíše technické parametry a cena. Ani o jednom zatím nejsou k dispozici kompletní informace, Musk už se ale nechal slyšet, že se pick-up bude prodávat ve variantě nabízející dojezd 400 až 500 mil (640–800 km). Tesla samozřejmě bude muset dovnitř nějak vměstnat baterie, z tohoto důvodu se bude jednat o poměrně velký vůz, jenž by měl mít šest míst k sezení. Tento velký pick-up bude pohánět dvojice motorů, jež bude zajišťovat náhon na všechna kola. V základní výbavě navíc bude dynamické odpružení.

Co se týče ceny, tak ta by dle Muska měla začínat na 49 tisících dolarech bez daně (přibližně 1,1 milionu Kč). Je ale pravděpodobné, že tato základní varianta nebude mít výše zmíněný dojezd přes 400 mil. Cena je mimochodem o 20 tisíc dolarů nižší než u vozu Rivian R1T, který by mohl být pro Teslu potenciálním konkurentem. Je ale potřeba zmínit, že Rivian bude se svými vozy mířit spíše do dražší a luxusnější třídy aut.

Oficiální obrázek přední části futuristické Tesly Pickup (Zdroj: Tesla)

Z hlediska praktičnosti bude pick-up vybaven zásuvkou na 240 V, bude schopen se brodit a zvládne za sebou táhnout až 135 tun zátěže. Toto číslo vypadá neuvěřitelně, je ale třeba si uvědomit, že nepůjde o stálou zátěž, se kterou by šlo jezdit dlouhodobě. Pro porovnání, Boeing 787 Dreamliner váží s prázdnými nádržemi přibližně 160 tun. Co se týče jízdních vlastností, tak se Musk nechal slyšet, že bude jezdit lépe než Porsche 911. Došlo i na porovnání s Fordem F-150, dle Muska bude jeho nový elektromobil lepší i než tento legendární pick-up.

Letos zatím jediný oficiální obrázek hotového pick-upu Tesla ukázala během představení Modelu Y. Jednalo se jen o krátký záblesk fotky přední části vozu, čehož si nikdo nevšiml, a tak Elon Musk obrázek dodatečně ukázal na Twitteru. Na základě zveřejnění této fotky se na internetu objevila spousta neoficiálních renderů a návrhů, jak by chystaný pick-up mohl vypadat. Posouzení jejich proveditelnosti a zhodnocení vzhledu necháme na vás.

Zatím neodtajněnou informací je i ta ohledně začátku produkce. Během červnového setkání s akcionáři Tesly ale Musk zařadil do slidu o produkci pick-up mezi Model Y a Teslu Semi, což dává tušit, že by výroba mohla začít ještě v roce 2020. Uvedení pick-upu na trh hned po začátku prodejů Modelu Y se zdá být odvážné, jde ale o něco, co Musk zmiňoval již v roce 2017. Tehdy na Twitter napsal, že Tesla udělá pick-up hned po Modelu Y. Ještě není známá ani informace, jestli bude Tesla vyrábět pick-up ve Fremontu či v Gigafactory 1. Druhá zmíněná továrna je ale asi pravděpodobnější, ve Fremontu je totiž již teď málo místa, a to se tam ještě má začít vyrábět Model Y. I u něj se ale dlouho spekulovalo, že by výroba mohla probíhat v nevadské Gigafactory, je tak možné, že i pick-up bude nakonec přeci jen vyráběn ve Fremontu.

Michal LencMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Endru

Předpokládám že jednou bude flotila Tesly tvořit nápis 2 B S 3 X Y 4 U Q T π

Yokotashi

Jeden Tesla pickup uz existuje: https://www.youtube.com/watch?v=R35gWBtLCYg
Vyroba: https://www.youtube.com/watch?v=jKv_N0IDS2A
Ale v nasem absurdistanu muzeme moznosti prestaveb aut lidem zijicim v civilizovanem svete (zapadni Evropa, USA) jen zavidet.

Jan Tichavský

Závidět že v USA můžou jezdit v polofunkčním vraku, emise jim nic neříkají (rolling coal), technické prohlídky v některých státech jsou úplně dobrovolné, a že řidičák může po krátkém testíku získat každej blbec, tak na tom není nic civilizovaného.