Výroba a testování Starship

SpaceX vyvíjí ambiciózní raketu Super Heavy Starship určenou pro lety na Měsíc a Mars. Předcházet jí však bude několik prototypů, na kterých si firma ozkouší potřebné technologie a designová rozhodnutí. SpaceX od prosince 2018 stavělo v jižním Texasu (Boca Chica) experimentální technologický demonstrátor Starhopper, s kterým byly v roce 2019 prováděny testy a krátké lety do malých výšek. Souběžně s těmito aktivitami v Boca Chica také začala výroba prototypů kosmické lodi Starship. Ty jsou na rozdíl od Starhopperu o dost podobnější finální podobě lodi a časem budou schopné letů na oběžnou dráhu. K tomu už bude potřeba nosná raketa Super Heavy, jejíž výroba začala na podzim 2020.

Tento článek je průběžně aktualizován, abyste měli přehled o aktuálním dění týkajícím se výroby těchto prototypů (a nosiče Super Heavy) a následných zkoušek.

» Přeskočit na aktuální informace «

Neoficiální živé záběry z Texasu:

Stručná historie orbitálních prototypů kosmické lodi Starship:

 • Podle Muska bude orbitální prototyp vyšší než Starhopper (čili více než 40 metrů), trup bude mít větší tloušťku (takže bude mít hladký povrch a nebude vypadat tak zmuchlaně) a bude plynuleji přecházet do špičky. Orbitální prototyp by měl být hotový v září 2019
 • Výroba dílů pro tento prototyp podle Muska nejdříve probíhala v přístavu v Los Angeles v rozměrném provizorním stanu, kde se v roce 2018 vyráběly vzorky a zkušební exempláře dílů z uhlíkových kompozitů pro raketu BFR. Tento stan a technika pro výrobu kompozitových sekcí však byly v březnu 2019 odstraněny.
 • Výroba prototypu nyní probíhá na montážní ploše poblíž Boca Chica Village v Texasu, kde byl předtím vyráběn hrubý technologický demonstrátor Starhopper
 • V únoru 2019 v Texasu začala výroba ocelových komponentů, které jsou podle Elona Muska určeny pro orbitální prototyp
 • V květnu 2019 jsme se dozvěděli, že SpaceX souběžně vyrábí druhý prototyp na Floridě. Firma má dva týmy, které mezi sebou soutěží o to, kdo bude rychlejší. Týmy si radí, ale mohou si každý zvolit jiný výrobní postup.
 • Během září 2019 se rozjela finální kompletace texaského prototypu označovaného Mk1. Byly dokončeny hlavní nádrže, došlo k instalaci tří Raptorů a také přibyly nohy a stabilizační plochy. Obě poloviny prototypu pak byly 27. září spojeny do jednoho celku.
 • Po prezentaci byl texaský prototyp opět rozpojen a byly z něj odmontovány motory. Práce na něm však pokračovaly.
 • 20. listopadu 2019 byl texaský prototyp zničen při výbuchu během tlakové zkoušky nádrží. SpaceX jej neplánuje opravovat a místo něj se bude soustředit na výrobu dalšího exempláře SN1.
 • Koncem listopadu 2019 SpaceX ukončilo aktivity kolem floridského prototypu Starship Mk2 v Cocoa.
 • Na začátku roku 2020 byl v Texasu vyroben prototyp SN1, který byl 29. února zničen během kryogenního testování.
 • Po úspěšné tlakové zkoušce s testovací nádrží SN2 bylo na konci března 2020 zahájeno testování prototypu SN3.
 • Prototyp SN3 selhal 3. dubna 2020 během zkoušky s kryogenním dusíkem kvůli špatné konfiguraci testu.
 • Prototyp SN4, který by měl jako první provést krátký testovací let, byl dokončen koncem dubna 2020 a poté jako první úspěšně absolvoval kryogenní zkoušku. Na začátku května byly provedeny dva krátké statické zážehy a poté další testy. Prototyp však nakonec vybuchl krátce po pátém statickém zážehu, který proběhl 29. května 2020.
 • V červnu 2020 proběhly dvě kryogenní zkoušky zkušební nádrže SN7 až do zničení. Účelem bylo otestovat nerezovou ocel 304L (SpaceX do té doby používalo 301).
 • Prototyp SN5 byl převezen na rampu 24. června 2020, kryogenní zkoušky absolvoval 1. července a statický zážeh proběhl 30. července. Let do 150 metrů proběhl 5. srpna a byl úspěšný.
 • Prototyp SN6 byl přepraven na rampu 11. srpna 2020 a 16. srpna absolvoval kryogenní tlakovou zkoušku. Dne 24. srpna pak proběhl statický zážeh s Raptorem SN29. Prototyp pak 3. září absolvoval let do 150 metrů.
 • Na začátku září 2020 byla na rampu v Boca Chica přepravena zkušební nádrž SN7.1 z oceli 304L. Jejím účelem bylo provedení tlakových zkoušek až do zničení (stejně jako v případě SN7). K prasknutí nádrže došlo 23. září při tlaku 8 barů v horní části nádrže a 9 barů ve spodní části.
 • Prototyp Starship SN8 byl převezen na rampu 26. září 2020 bez aerodynamické špičky, následně absolvoval tlakové zkoušky a statický zážeh všech tří motorů Raptor. Aerodynamická špička byla nainstalována 23. října a následovala kryogenní zkouška nádrže ve špičce a také několik statických zážehů. Poté má SN8 rovnou letět do výšky 15 kilometrů a zpět.

Podrobnější přehled všech prototypů Starship a informace o nich najdete v samostatném článku.

Pro ilustraci jsou k dispozici videa z přeletu letadlem nad startovní rampou a montážní plochou v Boca Chica z července 2020:

Aktuální informace

Systém komentářů na webu je nepraktický pro průběžně aktualizované články, které jsou navštěvovány několik měsíců. Diskuzi o prototypech tedy prosím směřujte na naše fórum, kde to bude přehlednější. Případně můžete komentovat přímo pod jednotlivými zprávami živého zpravodajství. Díky!
Mohlo by se vám líbit...

100 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře