Výroba a testování Starship

SpaceX vyvíjí ambiciózní raketu Super Heavy Starship určenou pro lety na Měsíc a Mars. Předcházet jí však bude několik prototypů, na kterých si firma ozkouší potřebné technologie a designová rozhodnutí. SpaceX od prosince 2018 stavělo v jižním Texasu (Boca Chica) experimentální technologický demonstrátor Starhopper, s kterým byly v roce 2019 prováděny testy a krátké lety do malých výšek. Souběžně s těmito aktivitami v Boca Chica také začala výroba prototypu kosmické lodi Starship. Ten je na rozdíl od Starhopperu o dost podobnější finální podobě lodi a časem bude schopný letů na oběžnou dráhu. K tomu už bude potřeba nosič Super Heavy.

Tento článek je průběžně aktualizován, abyste měli přehled o aktuálním dění týkajícím se výroby těchto prototypů (a nosiče Super Heavy) a následných zkoušek.

» Přeskočit na aktuální informace «

Neoficiální živé záběry z Texasu:

Stručná historie orbitálních prototypů kosmické lodi Starship:

 • Podle Muska bude orbitální prototyp vyšší než Starhopper (čili více než 40 metrů), trup bude mít větší tloušťku (takže bude mít hladký povrch a nebude vypadat tak zmuchlaně) a bude plynuleji přecházet do špičky. Orbitální prototyp by měl být hotový v září 2019
 • Výroba dílů pro tento prototyp podle Muska nejdříve probíhala v přístavu v Los Angeles v rozměrném provizorním stanu, kde se v roce 2018 vyráběly vzorky a zkušební exempláře dílů z uhlíkových kompozitů pro raketu BFR. Tento stan a technika pro výrobu kompozitových sekcí však byly v březnu 2019 odstraněny.
 • Výroba prototypu nyní probíhá na montážní ploše poblíž Boca Chica Village v Texasu, kde byl předtím vyráběn hrubý technologický demonstrátor Starhopper
 • V únoru 2019 v Texasu začala výroba ocelových komponentů, které jsou podle Elona Muska určeny pro orbitální prototyp
 • V květnu 2019 jsme se dozvěděli, že SpaceX souběžně vyrábí druhý prototyp na Floridě. Firma má dva týmy, které mezi sebou soutěží o to, kdo bude rychlejší. Týmy si radí, ale mohou si každý zvolit jiný výrobní postup.
 • Během září 2019 se rozjela finální kompletace texaského prototypu označovaného Mk1. Byly dokončeny hlavní nádrže, došlo k instalaci tří Raptorů a také přibyly nohy a stabilizační plochy. Obě poloviny prototypu pak byly 27. září spojeny do jednoho celku.
 • Po prezentaci byl texaský prototyp opět rozpojen a byly z něj odmontovány motory. Práce na něm však pokračovaly.
 • 20. listopadu 2019 byl texaský prototyp zničen při výbuchu během tlakové zkoušky nádrží. SpaceX jej neplánuje opravovat a místo něj se bude soustředit na výrobu dalšího exempláře SN1.
 • Koncem listopadu 2019 SpaceX ukončilo aktivity kolem floridského prototypu Starship Mk2 v Cocoa.
 • Na začátku roku 2020 byl v Texasu vyroben prototyp SN1, který byl 29. února zničen během kryogenního testování.
 • Po úspěšné tlakové zkoušce s testovací nádrží SN2 bylo na konci března 2020 zahájeno testování prototypu SN3.
 • Prototyp SN3 selhal 3. dubna 2020 během zkoušky s kryogenním dusíkem kvůli špatné konfiguraci testu.

Pro ilustraci jsou k dispozici videa z přeletu dronem nad startovní rampou a montážní plochou v Texasu:

 

 

Aktuální informace

Systém komentářů na webu je nepraktický pro průběžně aktualizované články, které jsou navštěvovány několik měsíců. Diskuzi o prototypech tedy prosím směřujte na naše fórum, kde to bude přehlednější. Případně můžete komentovat přímo pod jednotlivými zprávami živého zpravodajství. Díky!

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Jaroslav Jansa
Host
Jaroslav Jansa

Kulisáci ze SpaceX připravují natáčení filmu o dobívání Marsu.

Mac
Host
Mac

Člověče, běž si za tu hrubku vykloktat. Kdyby ses místo trollení raději učil česky.

Jaroslav Jansa
Host
Jaroslav Jansa

Já jsem jenom psal že taková průkopnická kosmická firma SpaceX by si zasloužila postavit v Texasu montážní budovu jako má k dispozici NASA něco jako VAB na komplet přípravu ke startu kosmického raketoplány BFR.

Roman
Host
Roman

Jenom pevně doufam, že prvni SHS se bude vyrabět trochu jiným zpusobem. Kdybych byl astronaut. Hodně bych se bal. Na druhou stranu pokud jen potřebujou otestovat. Na co se zdržovat technickým zpracovaním.

Invc
Host
Invc

Jakým jiným způsobem by sis to představoval? Na ocelovém plátu není moc co zkazit, a svařování a kontrola svarů rentgenem… se dá klidně udělat venku.

Že konstrukce zmokne… no bože… je to nerez, a trocha větru a vody je maličkost proti tomu, co to má pravidelně schytávat za letu.

Roman
Host
Roman

No finalni verze se bude z volneho prostoru do atmosfery řitit rychlosti kolem 25 MA. To je šileny čislo.

Jiří Hadač
Přispěvatel

A to jen za předpokladu, že se bude vracet z LEO, jinak to bude ještě víc.

Roman
Host
Roman

Proto nevěřim, že finalni verze Starship se bude vyrabět timto zpusobem.

Samuel
Host
Samuel

Dosť možno nie, no fakt variť nerez pod holým nebom nieje nezmysel ani pri niečom čo letí mach 25. Ak by vyrábali raketové motory pod holým nebom to by čudné bolo. Koniec koncov aj Falcon 1 montovali a štartovali v bojových podmienkach.

Jan Jančura
Host
Jan Jančura

Samozřejmě je možné svařovat i montovat na otevřeném prostranství, otázka je, nakolik potřebuji spěchat a šetřit za cenu většího rizika. Na otevřeném prostranství je jak zařízení, tak i montéři, vystavení případnému nepříznivému počasí, což může zpomalit montáž, někdy i ohrozit montované zařízení. Je větší riziko vniknutí nevhodných látek – solí a jiných nečistot do nádrží, potrubí apod. Takže případné časové a peněžní úspory se mohou změnit na pravý opak – to je druhá strana rizika.

Roman
Host
Roman

A jak to dopadlo. Zrovna jeden Falcon 1 kvuli tomu havaroval.

Samuel
Host
Samuel

Áno, tam ale korodoval hliník a nahradili ho práve nerezom. Teda sa to dá brať ako + v prospech výroby v podobných podmienkech.

Jan Jančura
Host
Jan Jančura

Ještě hůř na tom byla sonda Galileo, když musela o Jupiter ubrzdit rychlost 39 km/s. Samozřejmě je o to něčem jiném, štít se znovu nepoužil, a sonda byla nesrovnatelně menší a lehčí než Starship.

yamato
Host
yamato

presne, kazdy to nejako instinktivne porovnava so stavbou lietadiel alebo rakiet, lenze tie sa robia z hlinika. Toto je nerez ocel. Ani to nebude potrebovat nater, to hovori samo za seba.

Mac
Host
Mac

Tohle je přece jen skořápka na testování, která s finální verzí nemá skoro nic společného. Pochopitelně finální verzi plnou citlivých technologiíí bude nutné vyrábět v hale a v bezprašném prostředí.

Tthdhn
Host
Tthdhn

“fotografové zaznamenaly”?

Invc
Host
Invc

Byly to tvrdé chlapy.

Jan Jančura
Host
Jan Jančura

Zajímalo by mne, jakou bude mít ten druhý prototyp, který se momentálně začíná stavět, tepelnou ochranu a odkud bude startovat. Zřejmě bude mít min. 3 motory a bude chtít dosáhnout na nějakou suborbitální dráhu, aby otestoval ten tepelný štít. Takže by motory měly běžet na plný výkon, který bude podobný výkonu motorů 1°Falconu 9. Chtělo by to již nějakou rampu.
Pokud by měla v příštím roce ve finální verzi startovat celá SHS, tak bych očekával, že se někde začne budovat min. odpalovací rampa, zajímavé bude kde.

MilAN
Host
MilAN

Podle toho, jak se zase perou s těmi plechy, bych tipoval, že to bude hopsadlo , verze 2, ještě bez potřeby chlazení

Josef
Host
Josef

Taky si myslím, že to bude Starhopper 2. Jen takový, který dokáže vyletět až na hranici vesmíru (80 až 100 km) a vrátit se zpět na zem. Možná se i dotkne se orbity (~150 km), ale nedokáže kolem Země obíhat, protože na takové manévry nebude vybaven hardwarem (tepelná ochrana) ani softwarem (mozek, které dokáže uřídit sestup z orbitální dráhy do zemské atmosféry) -> při návratu do atmosféry by se rozpadl a shořel.

SpaceX vybaví Starhopper 2 hromadou čidel, aby zjistit, jak se chová loď i materiál při skutečném průletu atmosférou, no a až podle získaných údajů pak doladí finální podobu tepelné ochrany Starshipu i řídícího softwaru. Třeba nakonec dojde i k úpravám rozměrů lodi, protože tým lidí kolem Elona Muska zjistí, že je to z technických nebo ekonomických důvodů nutné. Starship tak může mít klidně jiný poměr délky a šířky, než je dnes plánováno, jiná stabilizační (manévrovací) křidélka atd. I plány na podobu tepelné ochrany se mohou díky získaným údajům z chování lodi při průletu atmosférou opět měnit..

Zkusím si ještě trochu zaspekulovat, budu přitom velkým optimistou :). SpaceXu se ještě letos podaří vyrobit “Starhopper 2” a udělat s ním několik skoků do výšky několika mála kilometrů. Začátkem příštího roku s ním vyletí až na hranici vesmíru, možná se dotknou i orbity Země. Starhopper 2 ani nemusí tyto manévry přežít. I kdyby se ale při testech rozpadl, získá Spacex cenná data a zkušenosti, díky kterým ještě v tom samém roce (2020) vyrobí první orbitální verzi Starship. Ta už bude mít na rozdíl od Starhopperů tepelnou ochranu pro návrat z orbitální dráhy zpět na zem. Při troše štěstí se koncem roku 2020 dočkáme prvního letu Starshipu na orbitální dráhu, obletu Země a návratu zpět na planetu. Pokud se něco během testů hodně pokazí, čeká nás orbitální let až v roce 2021. V roce 2021 by SpaceX mohl mít už několik orbitálních prototypů a každý ze zkušebních letů využívat k vypouštění satelitů Starlinku. S prázdným Starshipem určitě na orbitu Elon Musk létat nebude :). Všechny tyto první lodě Starship budou nákladní, testovat hned v začátcích lodě pro posádku by bylo v příliš nákladné a riskantní. Starship pro posádku přijde až v roce 2022, jeho prvním cílem bude oblet Měsíce. Poprvé bez posádky (2022), podruhé s posádkou (2023 – DearMoon). V roce 2024 by následovalo několik nákladních misí na Mars, v roce 2026 lety na Mars s nákladem i posádkou. Současně s tím by samozřejmě probíhalo i několik desítek komerčních letů ročně – vynášení satelitů do blízkého i vzdáleného vesmíru, lety turistů kolem Země (levné) a Měsíce (dražší) atd..

I kdyby byly mnou uvedené termíny opravdu přehnaně optimistické, máme se rozhodně v nejbližších pěti letech na co těšit. Během těchto pěti let se totiž stane v oblasti kosmických letů víc věci než za uplynulých 50! Nejde přitom jen o SpaceX, ale i Blue Origin, Rocket Lab, Virgin Galactic, Relativity Space a další kosmické firmy.

Invc
Host
Invc

1) Tím, že věc vyletí do 150km se rozhodně “nedotkne orbity”… i Kim Rakeťák dokázal poslat raketu do výšky 1400 km a od dosažení oběžné dráhy byl zhruba stejně daleko, jako kdokoliv z nás co občas letíme letadlem. Nepotřebuješ nějakou zvláštní výšku, ale ohromnou rychlost… a právě to je záležitost, která určuje, co stavíš … jestli tomu přibalíš “hardware”, který je tomu schopen těch 7km/s “stranou” udělit nebo ne.

2) Tím, že by poslali raketu do výšky 80-150 km nezjistí prakticky nic, co by nedokázali zjistit skokama do výšky řekněme 30 km…protože tam chybí ta hlavní věc – obrovská rychlost, kterou právě loď odhazuje při návratu třením o vzduch (a tedy prakticky “výměnou” za teplo). Abys pochopil o čem mluvím – při sestupu z orbitální dráhy začíná loď s nějakými 7 km / s – nějakých 25 000 km/h. Pokud se jen dotkneš výšky 150km a padáš dolů – tak v okamžiku otočky máš rychlost prakticky 0… a i kdybych zanedbal úplně odpor vzduchu nad 20km – tak při volném pádu do těch 20 km by ta loď měla rychlost cca 1,5 km/s (5 700 km/h) … a to je extrém, protože atmosféra by ji samozřejmě brzdila už dříve takže by takové rychlosti samozřejmě nedosáhla … (Prakticky totéž platí pro všechny dráhy – s přistáním do nějakých 1 000 km od místa startu). Mno možná by sis řekl – to je jenom 5x menší rychlost, tak si otestují tepelný vliv v menší škále .. jenže tak to nefunguje. Především pro to teplo je sice rychlost jako číslo důležitá, ale mnohem více vypovídající je pohybová energie, které se loď musí zbavit – a tam je třeba si vzpomenout na fyziku – vztah rychlosti a pohybové energie není lineární – rozdíl v energiích je více než 20 násobný… takže bys testoval něco s 5% energie … Navíc profil tepelného namáhání by byl výrazně jiný než při návratu z LEO (maximy, průběhem, délkou trvání).

Takže tímto způsobem štít opravdu neotestují… A mi nevěříš, tak se podívej a start Falconu 9 – a sleduj telemetrii. Zjistíš, že MECO a rozdělení probíhá někde kolem 80 km výšky… a F9 pak ještě nějakou dobu pokračuje nahoru setrvačností. A žádný tepelný štít nepoužívá (nepotřebuje) – má jen barvu. A to je z mnohem tepelně citlivějšího materiálu než má být starship.

Stavění nějakého dalšího mezikusu mezi hopperem a kousku schopného dostat se na oběžnou dráhu a zpět – nedává smysl. Proto pochybuju, že by něco takového dělali (a koneckonců Elon přímo říká, že to co staví – je “orbital”).

Můj tip je – že rovnou postaví starship beta (nebo řekněme verzi 0.9) včetně nosiče SH – full size, jen s významně sníženou nosností – jednak o senzory a hlavně s předimenzovaným pasivním chlazením (transpirační chlazení bude jen na “no brainer” místech)

Jan Jančura
Host
Jan Jančura

S určitými výhradami s Vámi souhlasím. Je dosti pravděpodobné, že jednostupňovou raketou – prototypem č. 2 Starshipu – stabilní orbity nedosáhne. Takže poznatky získané pádem do atmosféry budou neúplné. Navíc pokud nebude prototyp č. 2 analogický velikostí, tvarem a hmotností finálnímu produktu bude to ještě více neúplné. V tom světle nevím jak velký význam bude mít postavení okleštěného SH pro vypuštění okleštěného Starshipu. V každém případě to bude už potřebovat, jak jsem již psal, pořádnou startovací rampu a asi montážní halu a přepravník. Kdy to stihne vybudovat?

Invc
Host
Invc

Sníženou nosnost sem myslel u starshipu ne SH. SH počítám od počátku plnohodnotný – tam není žádný velký důvod pro zmenšeninu- osekanou verzi. Možná jen pro pár pokusných skoků se SH osazeným menším počtem raptorů ….

A i tu spaceship čekám plnohodnotnou co do velikosti, hmotnosti atd… jen payload menší kvůli dodatečné senzorice a předimenzovanému štítu.

Ivo Janáček
Host
Ivo Janáček

Pánové zapomínate na to, co k tomu řekl Musk. Bylo to něco ve smyslu vyletíme nahoru, otočíme to a zrychlíme směrem dolů. Nepůjde tedy o pád, ale o zrychlený pád.

Josef
Host
Josef

Přesně. Starhopper 2 bude létat do výšky 100 až 200 km, tam se otočí a následně pomocí motorů provede SIMULACI návratu z orbitální dráhy na Zemi – zrychlený volný pád. Při prvním letu zrychlí jen trochu, takže to bude připomínat obyčejný volný pád. SpaceX získaná data vyhodnotí a za několik týdnů poletí znovu. Při každé dalším letu do vesmíru (na hranici orbity) bude zrychlovat směrem dolů víc a víc, aby se loď průletem atmosférou pořádně zahřála, a aby se SpaceX naučil provádět optimální návratové manévry (vyladil software + vytvořil ideální podobu manévrovacích křidélek). Paliva na zrychlený pár bude mít Starhopper 2 dostatek. Při třetím, čtvrtém, pátém… letu do vesmíru by se mohl Starhopper dostat až na 20, 30, 40 %… rychlosti, jakou by měl při skutečném návratu z orbitální dráhy. To na otestování chování lodi i materiálu při tepelném namáhání stačí. Třeba si nakonec bude chtít Elon Musk vyzkoušet i extrémní situaci, kdy nechá prototyp zrychlit na maximum (spálení veškerého paliva), což bude mít za následek jeho rozpad a shoření nad oceánem. Zbytky popadají do vody.. Jen nevím, jestli na takový riskantní kousek dostane SpaceX povolení. Spíš ne, protože pádem úlomků na velké ploše by mohli ohrozit plavidla na volném oceánu. Ale i bez shoření Starhopperu bude údajů víc než dostatek.

Mezitím SpaceX vyladí technologii tepelné ochrany a následně vyrobí první prototyp Starshipu se zabudovanou tepelnou ochranou. Takový zvládne orbitální lety (klidně i několikanásobné oblety Země), průlet atmosférou plnou návratovou rychlostí, brzdění i přistání na pevninu.

peter
Host
peter

40% rychlost na otestovanie nestaci, lebo kineticka energia bude len 16% tej aka bude pri navrate s orbitalnou rychlostou, cize absolutne neporovnatelne podmienky

Kotlopou
Host
Kotlopou

Je otázka, jestli tu jde jenom o kinetickou energii. Tepelné namáhání může mít jiný vztah k rychlosti (i když asi to bude ještě horší).

Kotlopou
Host
Kotlopou

“Cubed” je třetí mocnina.

Josef
Host
Josef

40 % rychlosti nestačí na otestování tepelné ochrany, ale dá se díky ní získat spousta jiných informací a zkušeností, které se následně využijí. Rozložení teplot, manévrování, tlaky na různé konstrukční prvky, tepelná roztažnost, namáhání materiálů… Takový skutečný let je pořád lepší než počítačová simulace. A SpaceX může klidně při dalších letech pokračovat až na 50, 60 %…orbitální rychlosti. Jenže při vyšších rychlostech se už Starhopper bez tepelné ochrany rozpadne, protože dojde k roztavení jeho nejvíce namáhaných části.

Jinak, kde přesně je ta hranice rychlosti pro úspěšný průlet Starhopperu bez tepelné ochrany atmosférou, odhadnout nedokážu. Elon Musk s jeho týmem už ale nejspíš hraniční rychlost díky počítačovým simulacím plus mínus znají. A asi se k ní pokusí přiblížit už s tím, co teď staví (Starhopper 2).

Jan Jančura
Host
Jan Jančura

Jak řešit problém testování Starshipu je použít dráhy sondážních/výškových raket. Tyto jsou dráhy, kdy se raketa vypouští po velmi strmé eliptické dráze, jejíž perigeum je těsně u středu Země. Teoreticky má raketa Starship k dispozici delta v cca 8 km/s. Pokud to vypustíme raketu na dráhu poloviční rychlostí 4 km/s, raketa vystoupá přibližně do výšky 800 km a spotřebuje při tom taky polovinu paliva, po obratu při volném pádu na výšku 0 km získá zpět tuto rychlost a pomocí druhé poloviny paliva může dosáhnout delta v taktéž 4 km/s, celkem 8 km/s.
Bohužel, jen to jen teorie, raketa v kritickém bodě největšího aerodynamického brzdění cca 100 km nedosáhne volným pádem uvedenou rychlost 4 km/s, ale jen asi 3,7 km/s. Druhým problémem je odpor atmosféry při letu rakety vzhůru, který zvýší spotřebu paliva na vzestup, nebo se nedosáhne uvedené výšky 800 km. Třetím problémem je zůstatek hmotnosti rakety po spotřebě všeho paliva 139 t, nevím zde je reálný. Ve wikipedii jsou dva údaje tzv. suchá hmotnost 85 t, což je příznivé, ale po odečtení hmotnosti paliva 1100 t od výchozí hmotnosti 1325 t zůstává zbytková hmotnost 235 t. Taky je nutné brát v úvahu, že nějaké palivo musí zůstat na manévry při přistání. Na závěr lze říci, že tyto testy jsou možné, ale asi při poněkud menší rychlosti než 8 km/s.
Jiná možnost je raketu vypustit na dráhu podobnou standardní přístupové dráze na oběžnou dráhu. Pro omezené množství paliva se při zbytkové hmotnosti 235 t dosáhne po spotřebování všeho paliva jen rychlosti 5,3 km/s, při zbytkové hmotnosti 85 t dokonce 8,4 km/s.
Při nižší zbytkové hmotnosti než 235 t se však nedosáhne skutečných poměrů při brzdění finálního Starshipu.

yamato
Host
yamato

40% rychlosti nestaci na uplne otestovanie navratu, ale je mozne ze to staci na otestovanie ich matematickych modelov. Nezabudajte ze dnes sa vesmirne lode dizajnuju v pocitaci a realnych hardwarovych testov je cim dalej tym menej. Takze je mozne, ze SpaceX potrebuje overit hlavne svoje simulacie, nie ani tak ocelovu nadrz s namontovanym raptorom.

Invc
Host
Invc

Mno tohle už by sice smysl dávalo trochu větší, ale v tom připadě nestačí výška. To by museli mnohem výše než 100/150 km. Ve 100km už potřebuješ mít plnou testovací rychlost … tam už moc nemůžeš zrychlovat, musíš otočit loď břichem napřed atd… navíc pokud ti vektor rychlosti bude směřovat k zemi téměř kolmo, tak máš málo prostoru pro brždění (jen těch cca 70km… z orbitálních rychlostí se brzdi řádově v tisících kilometrů). Takže opět seš zalimitovaný energií maximálně cca 20% běžného deorbitu.To se hodí spíš na otestování final než na štít.

Josef
Host
Josef

Souhlasím. S takovým prototypem (Starhopperem 2) by dokázal SpaceX otestovat jen konečnou fázi letu. Třeba ale v pokročilé fázi testování budou létat o něco výš (200 až 300 km) i horizontálně dál. V nejvzdálenějším bodě se loď otočí, dá “plný zpětný chod”, před návratem do atmosféry se opět otočí břichem směrem k Zemi a začne o atmosféru brzdit.

Nemyslím si ale právě, že by aktuálně sestavovaný Starhopper 2 měl plnohodnotnou tepelnou ochranu břicha i špičky, a dokázal by se tak vracet přímo z orbitální dráhy, protože tahle tepelná ochrana je teprve ve vývoji. Vždyť i “dlaždice” se zatím jen testují a nejspíš ještě několik týdnů testovat budou. A vytvořit technologii aktivního chlazení taky ještě nějakou dobu potrvá. Další Starhopper se přitom už staví. Proto si myslím, že koncem letošního roku bude následovat stavba ještě jedné kosmické lodi – prototypu Starship číslo 1. Do ní už budou zahrnuty zkušenosti z letů Starhopperu 1 a Starhopperu 2.

Rád se ale nechám překvapit :).

Zdeněk
Host
Zdeněk

Já si myslím, že ten prototyp Starship co se nyní staví bude vybaven tepelným štítem z hexagonálních dlaždic zatím bez transpiračního chlazení a celé to rozměrově i hmotou bude 1:1 s uvažovanou finální Starship. Vede mne k tomu tato úvaha : Manévrovací schopnosti tělesa při přistání budou softwarově odladěna na Starhopperu. Ten zatím bude poskakovat s jedním Raptorem, časem mu ještě dva doplní. Rychlost výroby Raptorů je také limitujícím faktorem letových zkoušek jak SH, tak Starship. Raptory jsou totiž výrobně i technologicky nejsložitějšími a nejdražšími prvky na celém prototypu. Vše ostatní je díky geniální úvaze SpaceX jen holá plechařina a klubko trubních rozvodů s trochou elektroniky.
Takže jakmile Starhopper doskáče, dá se předpokládat, že z něj budou motory demontovány a opětovně použity na Starship. Zpočátku asi, jak bylo výše uvedeno, použijí pouze tyto tři Raptory a Starship bude podnikat jen manévrování v atmosféře aniž by dosáhla orbitální rychlosti. To může být dobré třeba pro odladění mechaniky pohyblivých křídel (noh) zadních i předních, stejně tak i tlumičů nárazu přistávacích noh.
Je obrovská výhoda ocelového tělesa, že pokaždé když přistane a bude potřeba něco upravit, naběhne parta zámečníků a převaří to rovnou na ploše jako parní kotel…
Je třeba špatné uchycení pohyblivé nohy? Nevadí. Uřízneme to a navaříme jinou konstrukci závěsu. A to celé třeba třikrát, čtyřikrát, než to konečně klapne tak jak má. Taky můžeme později vzít kotoučovou brusku a dát tam okno. “Pěkně se to “přiheftuje” i s výztuhou a můžeme zkoušet dál…”
Jakmile se později na prototyp domontují další čtyři Raptory, bude jasné, že proběhnou zkoušky při orbitálních rychlostech.
Jinak se to podle mého bude snažit SpaceX maximálně urychlit a zároveň, pokud možno, nepřijít o Raptory neuváženým experimentem. Takže v ideálním případě to co vidíme, bude jedinný zkušební prototyp Starship pro všechny zkoušky této konstrukce, byť jej budou za chodu upravovat.
No a jak to bude se startovací rampou atd.?Vůbec si netroufám odhadnout. Asi napoví start a přistání SH až bude mít ty tři Raptory. Pokud bude SH startovat z pláže a přistávat také tam, potom asi Starship bude dělat to samé… možná.

kamil
Host
kamil

Počítal bych to podle počtu kosmonautů. Dnes jich je 530, kdy jich bude 1060?

Josef
Host
Josef

No ono teď bude nutné rozlišovat profesionální kosmonauty (piloty) a kosmické turisty (civilisty bez výcviku). Pokud budeme počítat každého člověka, co se dostane za hranici vesmíru (nad 80 km), budou takových lidí brzy stovky, ne-li tisíce. Hlavně takových turistů, co navštíví vesmír jen na pár minut. Proč? Protože jedním z cílů společností Virgin Galactic a Blue Origin je vysílat turisty jako na běžícím páse právě na hranici vesmíru. Vystřelit je do 80 až 100 km, nechat je užít si několika minut stavu beztíže a bezpečně s nimi přistát zpět na zemi (Zemi). Toto je jejich základní byznys plán, od jeho realizace jsou obě kosmické společnosti vzdáleny cca 2 až 3 roky. A SpaceX se do kosmické turistiky také brzy zapojí. I když v jeho případě půjde hlavně o kosmickou turistiku do vzdálenějších končin vesmíru: Několikadenní oblety Země (do Starshipu se vejde až 100 turistů = 2 autobusy), lety kolem Měsíce, jednosměrné lety na Mars (později i zpět).

Jiří Hadač
Přispěvatel

Ale stejně to nebude fér vůči těm pilotům, kteří v X-15 překonali těch 80km .Nic osobního proti NS či stroji Virgin Galactic, ale ti chlapy v X-15 si to rozhodně zasloužili i za ty suborbitální lety.

chello
Host
chello

Pěkný výřez svářeče. Alespoň je už vidět, že to dělaj MIGem 😀
http://rb-service.cz/wp-content/uploads/2019/03/svaření.jpg

chello
Host
chello
Roman
Host
Roman

To nebude budova 🙂 To bude velky stan!

yamato
Host
yamato

EM fantaziruje o “dracich krídlach”, check twitter…

Josef
Host
Josef

Dotaz do publika.. Nevíte někdo, jak vysoko nad hladinou moře je výrobní areál SpaceX v Boca Chica? V oblasti se občas vyskytují hurikány, které zvedají hladinu moře i o několik metrů a způsobují několikametrové vlnobití. Nachází se areál výškově nad úrovní ohrožení? Alespoň 8 metrů nad mořem. Co si matně vzpomínám, v New Orleans zvedl hurikán Katrina hladinu moře/řeky o 7 až 8 metrů.

Jiří Hadač
Přispěvatel

Tady bude asi lepším srovnáním hurikán Harvey, kde největší pozorované vlny měly 7 stop, a odhaduje se, že jinde mohly mít cca 10 stop. Ale samotná Boca Chica – vesnice, je metr nad mořem a ten areál SpaceX nebude mít o moc víc. Už jen podle fotek.

Zdeněk
Host
Zdeněk

Je tady jedna zajímavá věc. Jak průběžně sleduji práce na prototypu tělesa Starship, odvodil jsem si rozměr nerezových plechů na formát 1.5x4m. Potom mne ovšem vychází, že vyšší válec má výšku 12m a nižší 9m. Celkem tedy 21m. To by u finální velikosti 55m odpovídalo asi rozměru motorové a palivové sekce. Zároveň se již svařuje špička tělesa a asi i vnitřní vrchlíky nádrží… Tak buď začnou zbytek tělesa svařovat až při zahájení kompletace motorové sekce, nebo bude tento prototyp nižší než předpokládaný finální stroj.

Jezeva
Host
Jezeva

Myslim, že základní odvození je mylné. Američani neměří v metrech, takže tabule budou mít jiný rozměr.

Zdeněk
Host
Zdeněk

Ono je to v zásadě jedno jestli metrika nebo imperiál. Deklarovaný průměr tělesa EM je 9 metrů a počet plechů na obvodu je 7ks. Takže délka plechu je cca 4m, nebo 114 palců.

petr
Host
petr

Dva prototypy ? Zajímavé… Pokud tomu tak je tak můj typ je, že na jednom vyzkouší chlazení palivem a na druhém “dračí křídla”. Pokud to staví z plechů tak není cena prototypu tak obrovská a stačí jim jen přehodit motory a vyzkoušet druhý koncept. Bylo by docela zajímavé sledovat jaké řešení je efektivnější.

Invc
Host
Invc

Petře, “few loads” neznamená “spoustu” ale “několik nákladů” – volně jako “pár Tatrovek”.

Invc
Host
Invc

nešlo by prodím zařídit, aby u těch aktualit bylo vidět kromě času přidání i datum? (u mobilní verze, u desktopu to je v cajku)

Ropotamo
Host
Ropotamo

Velká škoda, že trup lodi nejde realizovat pomocí 3D tisku.

petr
Host
petr

možná, že lze. Jen příprava takové tiskárny něco stojí.

Ivo Janáček
Host
Ivo Janáček

Ono by to i šlo, ale stálo by to balík, trvalo by to dlouho a bylo by to dražší než aktuální postup, tak proč by to někdo dělal?

petr
Host
petr

Pokud jim ta raketa poletí a bude jasné, že vydělá peníze. Tak k tomu docela dobře možná dojde. Důvod pak může být to že to bude kvalitnější přesnější a určitě i lehčí. V hmotnosti je spousta peněz takže důvod tu je. Jen to nemá cenu dělat dřív než si potvrdí, že ocelová raketa je opravdu dobrý nápad. Vše by totiž mohlo jít zase na šrotiště.

Invc
Host
Invc

3D tisk z nerezové oceli … téhle kvality a teplotní odolnosti … neumíme.
(Nemluvě o rozměrech).

Ivo Janáček
Host
Ivo Janáček

No tak ono by to asi nebylo ani kvalitnější ani přesnější a ani lehčí, ale když myslíte, že má smysl tisknout plechy, tak vás v tom nechám.

Freeedom
Host
Freeedom

K aktualizaci o škodě způsobené požárem: Píše o škodách v tisících dolarech, ne milionech.Vaše zpráva mě vyděsila,ještě že tam máte zdroj.

Tano
Host
Tano

Na Kosmonautixu je ve krátké zprávě napsané, že jde o malý požár se škodami do 100 tisíc dolarů. Tady mě ty miliony taky zamrazily, to by na koruny bylo přes 2 miliardy a to už bych jako malý požár moc nebral 🙂

Tom
Host
Tom

Na Kosmonautixu je v té krátké zprávě také uvedeno, že jde o požár v Boca Chica.(Texas) Zatímco tady se píše, že hořelo na floridském pracovišti. Z těch záběrů to opravdu vypadá na Floridu.

BONK
Host
BONK

Dovolím si polemizovat , že konstrukce v Texasu bude sloužit i jako hangár a při nejmenším taky jako lešení, páč dělat na těch plošinách musí být očistec. Myslím si že konstrukce půjde ještě výš a na vrcholu bude pojízdný závěsný jeřáb. Taková montážní hala, a tím pádem je vyřešen i problém s větrem a sluncem.

TomasT
Host
TomasT

Dobry den,
Docela by me zajimalo, zda skutecna vyroba ostre nasazenych stroju se bude taktez delat stylem: podej svareci plech a on ho privari na potrebne misto, nebo zda se plechy budou presne tvarovat lisovanim a svaret na stolici automatem? Ted ty plechy ani netvaruji ve treti ose, pouzivaji pouze ohyb.

Take by me zajimalo, zda vlastne trup tvori primo nadrz? takze mame jen jednu stenu? Jsou tam vubec nejaka vyztuzna zebra?

Nejsem konstrukter raket ale duta trubka, pokud nebude stale natlakovana se mi zda pomekud “krehka” ke vsem formam budouciho namahani…je mi jasne ze borci to maji spocitane, ale docela by me teda zajimala finalni konstrukce.

Invc
Host
Invc

1) nikdo neví, jestli se pro nějaké další kusy postaví hala nebo to pojede takto…
2) svařování na stolici automatem u trubky, která má 9 metrů v průměru a 55 metrů na výšku? … no … to by byla obří stolice.
3) plechy jsou celkem tlusté a jsou předem natvarované – a to ve 3 osách (viz fotky čerstvě osazovaného vrchlíku nádrže a špiček obou starship…)
4) tam kde je nádrž – tam trup tvoří přímo stěnu nádrže. Nějaké výztuže tam občas jsou (je to tu někde vidět i v historii – jak je tam cpou)
5) Když nejsi konstruktér, a je ti jasné, že to borci mají spočítané (ale nevěříš jim evidentně) – tak si zajdi do obi, kup si 3 metry 12 záchodové trubky (klidně plastové) a pomedituj nad tím, jaktože se nezlomí… Jednoduše to není “jednička” plech

TomasT
Host
TomasT

Me se tedy opravdu nezda, ze plechy jsou ted ohybane ve trech osach, viz prave ten vrchlik nadrze, kde jde jasne videt segmentace. Nechapu jak to pak mohou svarit na krasne radialni prurez nadrze, ale evidentne to svari 🙂 Asi se proste plech podda.

Navic me zaujalo, ze onen vrchlik neni spojen po obvodu, ale nechavaji si asi nejaky prostor na pripadne korekce v usazeni?

A jinak to zase pozor, ja tem klukum verim 🙂

akuhtr
Host
akuhtr

ad 5) netřeba být být útočný (až arogantní) jak mi tento bod připadá. Tohle je fanouškovský web, ne veřejně přístupná diskuse leteckých inženýrů kde se dívají přes prsty na někoho kdo příjde a položí základní otázky na které by měl znát odpověď, protože se předpokládá že mají všechny znalosti.

bohyn
Host
bohyn

Tady si ale TomasT naběhnul na vidle

akuhtr
Host
akuhtr

Já čtu jen upřímný zájem o to jak to bude řešení, sám končí slovy: “ale docela by me teda zajimala finalni konstrukce”

Josef
Host
Josef

Není tato “neobvykle řešená sekce” aktivní chlazení?comment image

Rosetau
Host
Rosetau

Ty tečky a čárky hnědé barvy to je tepelně ovlivněná ocel. Takže zevnitř museli něco svařovat přimo na stěnu Starship. Ale co tam svařovali to netušim.

Daniel
Host
Daniel

Tak že by už příští test letěl Starhopper kompletní?

Milan
Host
Milan

Dobry den. Vi se presne k cemu bude slouzit ta nove vznikající konstrukce na floride, co vypada jak kostra budouciho hangaru pro ministarship. Prijde mi ze se do nej nevejde uz ani pulka rakety. Treba je to jenom opticky klam ale i ty “futra” mi prijdou uzke a nizke. Pritom to ma takovy zvlastni tvar.

PetrV
Host
PetrV

Levná příprava na hurikány. Věří si, že je hurikán nezasáhne plnou silou.

Jan M.
Host
Jan M.

Není to na starship už nějaký vysoký? Jestli už to není super heavy….

PetrV
Host
PetrV

Super Heavy patrně sestaví ve VAB na KSC. Je to jediné místo, kde se jim to může podařit. Části mohou lepit v Cocoa.
Nejdříve ale zkusí se Starshipem suborbitální vzlet s pokusem o přistání- to je předzvěst rychlého cestování na Zemi. Například z Boca Chica na Floridu a zpět…

Milan
Host
Milan

Nové video pěkné, zvlášť mě zaujalo tech 6 nových kruhů opodál (od cca 1:55), k čemu pak to asi je ;-).

Invc
Host
Invc

To je školka pro děti zaměstnanců Space X – po 10 do každého kruhu. To víš i SX musí šetřit … ocelové kruhy jsou levnější než učitelky…

Mr. G
Host
Mr. G

Je niekde oficialna inforamcia od SpaceX k comu bude sluzit ta vysoka konstrukcia na Floride ? Povodne som myslel, ze to bude hangar.

Josef
Host
Josef

Prý větrolam.

bohyn
Host
bohyn

Jsem zvedavy, jak tam schovaji MK2 po finalnim sestaveni, nebo SH, az prijde hurikan. Prozatim, ale asi dobry.

daevid
Host
daevid

Nikde som sa nedočítal akú hrúbku nerez plechu používajú na prstence jednotlivých segmentov.
Je známa táto informácia?

Tano
Host
Tano

Uuuuf, tak to jsem rád, že se hurikán Dorian nakonec Floridy skoro nedotkl. Takže se jede dál … 🙂

Jirka
Host
Jirka

Ja jsem tak rad, ze muzeme sledovat jak se stavi raketa, firma o ni informuje alespon jendou rocne co je noveho a co delaji…
Mozna by bylo vic fanousku i jinych firem a instituci, jenze oni si vyrabi pod poklickou a nic moc nesdili, coz je velka skoda.