Proběhl statický zážeh mise CRS-11

Statický zážeh mise Inmarsat 5 F-4 (Foto: SpaceX)

Na neděli 28. 5. je plánován statický zážeh v rámci příprav na ostrý start mise CRS-11. V tomto průběžně aktualizovaném článku se dozvíte vše potřebné.

Před ostrým startem se provádí WDR – Wet Dress Rehearsal, neboli generálka, která prověří všechny prvky rakety, nákladu, technického zázemí a připravenost kontrolních stanovišť i obsluhy kosmodromu. To vše je zakončeno tzv. statickým zážehem, což je zhruba 3vteřinové zažehnutí všech devíti motorů Merlin na prvním stupni rakety Falcon 9, při kterém počítač ověří, že fungují tak, jak mají. Vše vlastně probíhá jako u ostrého startu (včetně kompletního tankování) jen s tím rozdílem, že raketa nikam neodletí. Po dokončení zážehu bude odčerpáno palivo i okysličovadlo a raketa bude následně sklopena a odvezena zpět do hangáru, kde proběhne připojení nákladu uzavřeného v aerodynamickém krytu k druhému stupni rakety. (Pro lepší představu se podívejte na video staršího statického zážehu.)

V tomto článku, který se automaticky aktualizuje (není tedy potřeba ručně obnovovat stránku), vás budu informovat o aktuálním dění na rampě a průběhu příprav na statický zážeh.

Časové okno, během kterého by měl zážeh proběhnout, začíná v 18:00 (SELČ).

Díky webu Spaceflight Now můžete také živě sledovat záběry z rampy prostřednictvím jejich webkamery.

Ostrý start mise CRS-11 je plánován na 1. června ve 23:55 SELČ. Pokud na start nechcete zapomenout, přidejte se do naší události na Facebooku a také sledujte průběžně aktualizovaný profil mise.

AKTUALIZACE: Statický zážeh úspěšně proběhl v 18:00 a SpaceX následně potvrdilo datum startu 1. 6.

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který jinak pracuje v oboru lokalizace her a ElonX věnuje až nezdravě velkou část svého volného času. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

8
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Krumpáč Tvojí tety
Host
Krumpáč Tvojí tety

Nepíšete ty články o statických zážězích metodou ctrl+c/v? Ty věty už si předříkávám předem.

Jirka Hadač
Host
Jirka Hadač

No hurá, čtvrtek si zaznamenávám definitivně do zápisníčku 🙂