Posádka mise Ax-1 otestuje EEG headsety, které budou sledovat změny mozkové aktivity v mikrogravitaci

Jak nedávno informoval web Space News, na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bude během soukromé kosmické mise Ax-1 společnosti Axiom Space prováděn unikátní experiment. Pomocí EEG headsetu firmy brain.space bude na oběžné dráze zaznamenávána mozková aktivita astronautů. Cílem je výzkum vlivů pobytu ve vesmíru na funkci mozku.

Co je brain.space?

web | Twitter | LinkedIn | YouTube

Tato izraelská firma sama sebe představuje jako „společnost zabývající se infrastrukturou mozku“. Vyvíjí hardware, software a procedury pro výzkum mozkových funkcí s použitím EEG (elektroencefalografie). Cílem firmy je vytvořit standard pro monitorování neurologické kondice (angl. neuro-wellness) astronautů ve vesmíru.

Svůj EEG headset vyvíjí už 4 roky a tvrdí, že jsou v něm použity průlomové technologie v designu hardwaru i nejmodernější umělé inteligenci pro interpretaci dat a odstranění šumu v signálu.

Jak zařízení funguje a jak bude experiment probíhat?

Jde o jeden z mnoha experimentů, které má provést posádka lodi Crew Dragon během své 10denní kosmické mise Ax-1. Je navržen ve spolupráci s oddělením kognitivních a mozkových věd Ben-Gurionovy univerzity ve městě Be’er Sheva v Izraeli.

Na ISS bude headset brain.space zaznamenávat a analyzovat neurologickou aktivitu členů posádky tak, aby bylo možné určit, zda se výsledky získané v mikrogravitaci liší od výsledků dosažených na Zemi. Po dokončení mise bude hardware připraven pro návrat při příštím dostupném letu zpět na Zemi.

Projekt brain.space je součástí mise Rakia, kterou sponzoruje Ramon Foundation a která posílá 30 různých experimentů na Mezinárodní vesmírnou stanici společně s druhým izraelským astronautem Eytanem Stibbem.

Posádka Ax-1, Eytan Stibbe je ten úplně vpravo (Zdroj: Axiom Space)

Cíle experimentu:

  • pozorování a identifikace změn mozkové aktivity testovaných jedinců při vykonávání stejných úkonů v gravitaci 1 G a 0 G
  • položení základů pro budoucí pravidelné monitorování a diagnostiku mozkové aktivity astronautů
  • ověření vhodnosti daného zařízení

Měření budou prováděna po osm dní. Každý den dvě patnáctiminutové procedury. Operace bude řízena z NASA Glenn Research Center ve spolupráci s kanceláří brain.space v Tel Avivu. Po každé proceduře budou získaná data přeposlána k analýze na Ben-Gurionově univerzitě.

Posádka Ax-1 před startem (Zdroj: Ben Cooper)

Všichni astronauti, kteří se experimentů zúčastní, byli vyškoleni zástupci brain.space v únoru letošního roku. Školení zahrnovalo jak seznámení se s hardwarovým interfejsem a jeho používáním, tak i ovládání softwaru brain.space. Porovnávací předstartovní experimenty pak byly prováděny v zařízeních SpaceX mezi 9. a 11. březnem.

Stejnými procedurami jako na orbitě projdou zúčastnění astronauté také po návratu na Zemi, aby bylo možné porovnat eventuální změny jejich mozkové aktivity způsobené pobytem v kosmu.

Předchozí neuro-experimenty na ISS

Není to poprvé, kdy na ISS budou vykonávány pokusy s EEG nebo podobnými zařízeními. Více informací můžete najít například zde. Neinvazivní neurální interfejs brain.space je sice vůbec prvním systémem „suchého“ EEG s vysokým rozlišením na vesmírné stanici, ale gelová EEG s nižším rozlišením už zde nejednou testována byla. Tyto starší systémy však byly složité v nastavení a používání v mikrogravitaci a zaměřovaly se pouze na jednoduchá měření mozkové aktivity.

Příklady experimentů prováděných v minulosti na ISS:

Co dál?

Jakou mají neuro-experimenty na misi Ax-1 souvislost s Elonem Muskem a jeho projekty kromě toho, že to bude společnost SpaceX, která je vynese na oběžnou dráhu? Neuralink.

Od EEG k pokročilým neurálním rozhraním je samozřejmě velmi daleko. Firmě brain.space jde jen o měření vlivů pobytu v kosmickém prostoru na mozek a jeho činnost. Nějaká základní forma neurálního rozhraní to však je.

Je možné, že jednou budou astronauté létat do vesmíru třeba i s rozhraními Neuralinku? Proč ne? Asi málokteré povolání je tak náročné jako profese astronautů. Využití podobného zařízení se zde přímo nabízí. Vykonávání obtížných úkolů v extrémně náročném prostředí. Nutnost obsáhnutí znalostí a dovedností z mnoha oborů. Astronautům by se určitě hodilo mít vždy po ruce vševědoucího AI asistenta nebo třeba mít dokonalou fotografickou paměť…


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře