Jaké má SpaceX plány s konkrétními stupni Falconu 9?

SpaceX má momentálně k dispozici 5 použitých stupňů, které za sebou mají teprve jeden start, a zároveň několik nových stupňů typu Block 4 i Block 5. Pro jaké mise budou dané stupně nejspíš použity a které budou znovu zachráněny?

Stupeň č. 39 (Block 4)

Původně letěl na misi CRS-12 v srpnu 2017 a už bylo potvrzeno, že poletí znovu na dubnové misi CRS-14.

SpaceX se stupněm podle všeho plánuje přistát na LZ-1, ale nejspíš nebude použit pro třetí misi. Jednalo by se sice o jeden z nejlepších kandidátů na třetí použití vzhledem k dvěma málo náročným misím na nízkou oběžnou dráhu a z toho plynoucího mírnějšího opotřebení. Elon Musk však nedávno prohlásil, že firma se bude stupňů starého typu zbavovat a na opravdovou znovupoužitelnost dojde až s Blockem 5.

Stupeň č. 40 (Block 4)

Stupeň poprvé letěl na misi OTV-5 v v září 2017 a spekuluje se, že poletí znovu na misi SES-12 (plánována na konec dubna, ale tipuji, že sklouzne do května). U této mise sice ještě ani nebylo oficiálně potvrzeno, že poletí s již použitým stupněm, ale všechny 3 předchozí mise SES letěly na použitém stupni, takže šance je velká.

Vzhledem k cestě na GTO se neočekává, že se SpaceX pokusí stupeň znovu zachránit.

Stupeň č. 41 (Block 4)

Stupeň původně letěl na misi Iridium-3 v říjnu 2017 a už bylo potvrzeno, že jeho další misí bude Iridium-5.

Nepředpokládá se, že dojde k pokusu o záchranu.

Stupeň č. 42 (Block 4)

Stupeň si odbyl premiéru při misi KoreaSat 5A v říjnu 2017, přičemž se jednalo o misi na GTO a navíc po přistání stupeň docela dlouho hořel, takže možná došlo k jeho mírnému poškození. Kvůli tomu se mělo za to, že stupeň už znovu nepoletí. Někteří ale spekulují, že by mohlo jít o ideální stupeň pro test únikového systému Dragonu, který by mohl proběhnout někdy koncem roku.

Předpokládá se, že při tomto testu bude první stupeň zničen – buď následkem vzniklého aerodynamického náporu po úniku Dragonu, nebo záměrně pomocí destrukčního systému.

Stupeň č. 43 (Block 4)

Stupeň letěl v lednu 2018 na tajemné misi Zuma a nyní se spekuluje bylo potvrzeno, že poletí znovu na misi Iridium-6/GRACE-FO. U té bylo nedávno upřesněno, že nakonec poletí s již použitým stupněm, i když šéf Iridia měl původně za to, že poletí na novém stupni typu Block 5.

Pokud nedojde k velkým odkladům startu Iridium-6 (plánován na konec dubna), jednalo by se o dosud nejrychlejší znovupoužití prvního stupně. Současný rekord je 160 dnů mezi misemi Iridium-1 a BulgariaSat-1. Není to nereálné, neboť se předpokládá, že znovupoužití Blocku 4 je díky různým vylepšením o něco rychlejší než u starších Blocků 2 a 3.

Stupeň č. 45 (Block 4)

Jedná se o poslední nový stupeň typu Block 4. Poletí na dubnové misi TESS, přičemž vzhledem k nízké hmotnosti nákladu bude nejspíš provedeno přistání na LZ-1.

Další osud stupně není znám, ale SpaceX má v krátkodobém horizontu v plánu hned několik misí s použitým stupněm, kde by mohla být tato raketa uplatněna.

Stupeň č. 45 během testování v McGregoru v prosinci 2017 (Foto: Keith Wallace)

Stupeň č. 46 (Block 5)

První exemplář nové varianty Block 5. Předpokládá se, že poletí na misi Bangabandhu-1. Od konce února se nachází v McGregoru, kde probíhá jeho testování.

Stupeň bude určitě zachráněn – předpokládá se přistání na plošině OCISLY, možná i s pomocí robota pro zajištění stupně k palubě. Mohlo by se zároveň jednat o první stupeň, který poletí více než dvakrát (Block 5 by mělo být možné použít zhruba 10x bez oprav mezi starty).

Stupeň č. 47 (Block 5)

Druhý exemplář Blocku 5, který by se měl momentálně také nacházet v McGregoru, neboť byl před pár dny spatřen při převozu z Hawthorne.

Zatím není jasné, pro kterou misi bude určen, ale nabízí se například květnová mise Iridium-7.


Pro další informace o již použitých stupních navštivte průběžně aktualizovanou sekci Přehled zachráněných stupňů.

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře