Jaké má SpaceX plány s konkrétními stupni Falconu 9?

SpaceX má momentálně k dispozici 5 použitých stupňů, které za sebou mají teprve jeden start, a zároveň několik nových stupňů typu Block 4 i Block 5. Pro jaké mise budou dané stupně nejspíš použity a které budou znovu zachráněny?

Stupeň č. 39 (Block 4)

Původně letěl na misi CRS-12 v srpnu 2017 a už bylo potvrzeno, že poletí znovu na dubnové misi CRS-14.

SpaceX se stupněm podle všeho plánuje přistát na LZ-1, ale nejspíš nebude použit pro třetí misi. Jednalo by se sice o jeden z nejlepších kandidátů na třetí použití vzhledem k dvěma málo náročným misím na nízkou oběžnou dráhu a z toho plynoucího mírnějšího opotřebení. Elon Musk však nedávno prohlásil, že firma se bude stupňů starého typu zbavovat a na opravdovou znovupoužitelnost dojde až s Blockem 5.

Stupeň č. 40 (Block 4)

Stupeň poprvé letěl na misi OTV-5 v v září 2017 a spekuluje se, že poletí znovu na misi SES-12 (plánována na konec dubna, ale tipuji, že sklouzne do května). U této mise sice ještě ani nebylo oficiálně potvrzeno, že poletí s již použitým stupněm, ale všechny 3 předchozí mise SES letěly na použitém stupni, takže šance je velká.

Vzhledem k cestě na GTO se neočekává, že se SpaceX pokusí stupeň znovu zachránit.

Stupeň č. 41 (Block 4)

Stupeň původně letěl na misi Iridium-3 v říjnu 2017 a už bylo potvrzeno, že jeho další misí bude Iridium-5.

Nepředpokládá se, že dojde k pokusu o záchranu.

Stupeň č. 42 (Block 4)

Stupeň si odbyl premiéru při misi KoreaSat 5A v říjnu 2017, přičemž se jednalo o misi na GTO a navíc po přistání stupeň docela dlouho hořel, takže možná došlo k jeho mírnému poškození. Kvůli tomu se mělo za to, že stupeň už znovu nepoletí. Někteří ale spekulují, že by mohlo jít o ideální stupeň pro test únikového systému Dragonu, který by mohl proběhnout někdy koncem roku.

Předpokládá se, že při tomto testu bude první stupeň zničen – buď následkem vzniklého aerodynamického náporu po úniku Dragonu, nebo záměrně pomocí destrukčního systému.

Stupeň č. 43 (Block 4)

Stupeň letěl v lednu 2018 na tajemné misi Zuma a nyní se spekuluje bylo potvrzeno, že poletí znovu na misi Iridium-6/GRACE-FO. U té bylo nedávno upřesněno, že nakonec poletí s již použitým stupněm, i když šéf Iridia měl původně za to, že poletí na novém stupni typu Block 5.

Pokud nedojde k velkým odkladům startu Iridium-6 (plánován na konec dubna), jednalo by se o dosud nejrychlejší znovupoužití prvního stupně. Současný rekord je 160 dnů mezi misemi Iridium-1 a BulgariaSat-1. Není to nereálné, neboť se předpokládá, že znovupoužití Blocku 4 je díky různým vylepšením o něco rychlejší než u starších Blocků 2 a 3.

Stupeň č. 45 (Block 4)

Jedná se o poslední nový stupeň typu Block 4. Poletí na dubnové misi TESS, přičemž vzhledem k nízké hmotnosti nákladu bude nejspíš provedeno přistání na LZ-1.

Další osud stupně není znám, ale SpaceX má v krátkodobém horizontu v plánu hned několik misí s použitým stupněm, kde by mohla být tato raketa uplatněna.

Stupeň č. 45 během testování v McGregoru v prosinci 2017 (Foto: Keith Wallace)

Stupeň č. 46 (Block 5)

První exemplář nové varianty Block 5. Předpokládá se, že poletí na misi Bangabandhu-1. Od konce února se nachází v McGregoru, kde probíhá jeho testování.

Stupeň bude určitě zachráněn – předpokládá se přistání na plošině OCISLY, možná i s pomocí robota pro zajištění stupně k palubě. Mohlo by se zároveň jednat o první stupeň, který poletí více než dvakrát (Block 5 by mělo být možné použít zhruba 10x bez oprav mezi starty).

Stupeň č. 47 (Block 5)

Druhý exemplář Blocku 5, který by se měl momentálně také nacházet v McGregoru, neboť byl před pár dny spatřen při převozu z Hawthorne.

Zatím není jasné, pro kterou misi bude určen, ale nabízí se například květnová mise Iridium-7.


Pro další informace o již použitých stupních navštivte průběžně aktualizovanou sekci Přehled zachráněných stupňů.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře