Požár na palubě OCISLY po přistání SES-11 poškodil unikátního robota

Jak jsem už před časem informoval, na palubě autonomní mořské plošiny Of Course I Still Love You došlo během mise SES-11 k požáru. Dnes vyšel nový článek na webu NASA Spaceflight (NSF), který poskytl dosud nejpodrobnější informace o této nehodě. Požár byl sice rychle uhašen, ale i tak stihl poškodit několik zařízení na OCISLY a především také vyřadil ze služby speciálního robota, kterého SpaceX vyvinulo pro usnadnění procesu zajištění rakety po přistání. Co se tedy vlastně stalo?

Všechny okolnosti požáru nejsou známy, ale podle NSF došlo po přistání k úniku části zbylého paliva RP-1 z rakety, které se následně nahromadilo poblíž kontejnerů v zadní části ASDS. O něco později pak došlo k jeho vznícení – údajně to nejspíš bylo důsledkem automatického zajišťovacího procesu, při kterém se raketa po přistání zbavuje zbytků samozápalné látky triethylhliník-triethylboran (TEA-TEB) sloužící k zažehávání motorů. Hasičské hadice na palubě následně požár rychle uhasily, ale oheň stihl zapálit “garáž”, ve které je skladován robot přezdívaný OctaGrabber nebo Roomba, a robot přitom byl poškozen.

Robot na zajišťování stupňů po přistání na palubě OCISLY v červnu 2017 (Foto: Brady Kenniston)

Tím se tedy vysvětluje, proč robot nebyl nasazen do akce a nepodpíral raketový stupeň během cesty zpět do přístavu. Pracovníci místo toho raketu museli zajistit klasickým způsobem – podepřeli ji zvedáky a připevnili řetězy k okům přivařeným k palubě. Není jasné, jak moc byl robot poškozen, ale SpaceX prý pracuje na jeho opravě, takže by neměl být na odpis. Co se týče škod na OCISLY jako takové, několik ohořelých kontejnerů bylo jeřábem přesunuto na souš a minimálně jeden z generátorů byl poškozen.

AKTUALIZACE (23. 10. 17:31): Přidána fotka stupně na OCISLY s načervenalým motorem a bokem – možná se jedná o poškození následkem požáru.

AKTUALIZACE (23. 10. 18:07): Přidány fotky poškozeného robota a paluby OCISLY.

Největší otázkou teď zůstává, zda bude robot opraven dostatečně rychle, aby mohl být nasazen během mise KoreaSat 5A, která je plánována na 30. října. Při této misi se opět plánuje pokus o přistání prvního stupně na plošině OCISLY. Pokud nedojde k odkladu startu, plošina by potřebovala vyrazit už za pár dnů, neboť cesta na místo přistání vzdálené stovky kilometrů od pobřeží obvykle trvá několik dnů. Z článku na NSF se zdá, že plošina samotná na start připravena bude – poškozený generátor už prý byl vyměněn a OCISLY celkově teď vypadá v porovnání se stavem po jejím příjezdu do přístavu o dost lépe. Jestli však bude připraven i OctaGrabber, momentálně není jasné.

Poznámka: V první verzi článku jsem mylně psal, že OCISLY možná nebude připravena na příští misi. Špatně jsem si vyložil informace z NSF. Text jsem tedy patřičně upravil.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač

I chybami se člověk učí, a kupříkladu zde je zjištěno, že je potřeba si dát pozor přesně na tuhle situaci. Napadá mě, že tomuto se do budoucna nevyhnou, tak by stálo za to vytvořit nějakou záchytnou nádrž na palivo či vylepšit protipožární zabezpečení.Samozřejmě předpokládám, že v tomhle směru má přede mnou SpaceX už nádskok a dávno o tom přemýšleli.
K těm protiopatřením, když to přeženu, použití sprinklerů taky není jen v tom, že požár uhasí, ale od začátku ho zpomaluje a blokuje a může minimalizovat škody.
Ale stejně mi ten červený motor připadá, jak kdyby na tom stupni řádil nějaky divoký sprejer. 🙂

pantomim

Jo, není nad dobrou radu.