Přípravy Falconu Heavy jsou v plném proudu

Falcon Heavy (FH) je nejsilnější variantou rakety Falcon. Oznámena byla už někdy v roce 2011 a první let byl původně plánován na rok 2013. Od té doby byla premiéra neustále odsouvána a FH stále nikde. Letos to však konečně vypadá, že se něco děje a aktuálně plánované datum startu “v polovině roku 2017” by mohlo být realistické, neboť během posledních několika měsíců se objevilo několik komponentů Falconu Heavy v různých stádiích připravenosti. Podívejme se tedy, co o přípravě této obří rakety víme a jak to s ní momentálně vypadá.

Falcon Heavy během letu (Foto: SpaceX)

  • V březnu 2015 SpaceX na své oficiální facebookové stránce zveřejnilo fotky modelu Falconu Heavy určeného pro testování v aerodynamickém tunelu. Velmi brzy poté byl příspěvek smazán, ale obrázky samozřejmě dodnes kolují po internetu:
  • V září 2015 SpaceX vydalo výborné počítačově generované video znázorňující všechny fáze letu Falconu Heavy včetně přistání všech stupňů na pevnině.
  • Někdy začátkem roku 2016 se objevila fotka z výroby aerodynamických krytů pro Falcon 9 v Hawthorne a pozorní fanoušci si všimli aerodynamické špičky bočního stupně Falconu Heavy v pozadí. V květnu 2016 se pak objevily fotky té samé špičky, když byla přistižena při přepravě z Hawthorne:
  • V září 2016 se objevily fotky z McGregoru, na nichž je podle mnohých spekulací zachyceno strukturální testování centrálního stupně Falconu Heavy. Nejedná se však o potvrzené informace.
  • Po Vánocích v roce 2016 SpaceX na svém oficiálním Instagramu zveřejnilo fotku mezistupně s logem Falconu Heavy:

  • V únoru 2017 fanoušci pořídili video a fotografii hotového bočního stupně Falconu Heavy při přepravě z Hawthorne do McGregoru. (Více informací najdete v článku na Kosmonautix.cz.) Není jisté, zda se jedná o modifikovaný již letěný stupeň z mise Thaicom 8, úplně nový stupeň, nebo jiný již letěný stupeň Falconu 9. Elon Musk bohužel nepotvrdil, o který stupeň se jedná. 😀

Boční stupeň Falconu Heavy při přepravě (Foto: /u/codercotton)

Vypadá to tedy, že dílky skládačky jménem Falcon Heavy do sebe konečně začínají zapadat a někdy během letoška bychom se opravdu mohli dočkat prvních zážehů jednotlivých stupňů v McGregoru, jejich přepravy k rampě, následné integrace a prvního statického zážehu kompletního Falconu Heavy. Zatím se však neví, jaký náklad první FH ponese a kam bude mít namířeno. Spekuluje se o všem možném (balast, Dragon, nějaký satelit, volný oblet Měsíce apod.), ale ještě loni v květnu se SpaceX nechalo slyšet, že zatím neví, jaký náklad FH ponese, a jestli vůbec nějaký. A dokud nevíme nic o nákladu, nemůžeme ani spekulovat o tom, jakým způsobem se SpaceX pokusí o záchranu stupňů. Při lehkém nákladu by mělo být možné přistát se všemi třemi stupni zpět pevnině, ale u těžšího nákladu by centrální stupeň musel přistát na ASDS.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře