Proč Tesla nemůže v některých amerických státech prodávat svá auta?

Automobilka Tesla se v některých státech USA potýká s problémem, který by čekal málokdo. Zákon přijatý v minulém století napříč všemi americkými státy jí totiž nedovoluje prodávat své vozy přímo zákazníkům, nýbrž po ní vyžaduje využívání autorizovaných dealerů. Tento zákon byl kdysi přijat po silné lobby dealerů, kteří požadovali od státu ochranu před automobilkami. Kromě toho je jedním ze současných argumentů pro zákaz přímého prodeje též údajná ochrana zákazníka.

Obchod Tesla (Zdroj: Electrek)

S tím ale Tesla nesouhlasí. Elon Musk před pár lety uvedl, že by dealeři nemohli vysvětlit zákazníkům výhody elektromobilu, aniž by přitom nemluvili proti autům se spalovacími motory, jež tvoří většinu jejich nabízeného zboží. To z určité části potvrzuje výzkum organizace Consumer Reports, jež v roce 2014 kontaktovala 85 autorizovaných dealerů, přičemž jen málo z nich dokázalo odpovědět na otázky například ohledně výdrže baterie a daňových slev. 41 % z nich se dokonce snažilo nakupujícího od elektromobilů odradit. K podobným výsledkům došla o dva roky později též organizace Sierra Club. Většina zisku autodealerů navíc plyne z poskytování servisních služeb, ale elektromobily obecně vyžadují mnohem méně servisování, jelikož mají oproti vozům spalovacím motorům jen zlomek pohyblivých částí a není u nich potřeba pravidelně měnit olej apod.

Tesla preferuje své produkty nabízet zákazníkům přímo, za jednotné ceny a za transparentních podmínek. Oproti tomu nákup auta u dealera je v Americe jedna z nejméně oblíbených činností. Zákazník si totiž musí vybrat z několika dealerů a při nákupu vyjednávat lepší cenu, přičemž dealeři se mnohdy uchylují k pochybným prodejním taktikám, nátlakům, vnucování nepotřebných příplatkových služeb apod. Celý proces je tedy velmi netransparentní a pro zákazníka stresující, jelikož nikdy nevíte, zda jste někde jinde nemohli vyjednat lepší cenu. Oproti tomu Tesla stojí vždy stejně a i když jste příbuzný Elona Muska, nedostanete slevu.

Tesla tedy jako jediná automobilka v USA nevyužívá sítě dealerů, nýbrž své vozy prodává ve vlastních obchodech a provozuje též vlastní servis. Samozřejmě jen tam, kde jí to současná legislativa dovoluje. Spousta amerických států totiž na nátlak Tesly a ve snaze pomoci elekromobilitě zákon o zákazu přímého prodeje buď úplně zrušila, případně alespoň povolila omezený počet prodejních míst a nebo Tesle udělila výjimku. Momentálně tak automobilka může své vozy prodávat ve 34 státech.

Obchod Tesla (Foto: Misha Bruk / MBH Architects)

Některé ze zbylých 16 států povolují Tesle pouze provoz servisních středisek, někde jsou i ta zakázána. Někteří zájemci o vozy Tesla je tedy musejí kupovat v okolních státech a ve svém regionu nemají oficiální podporu Tesly. Asi nejtěžší situace je pro Teslu ve státě Connecticut, kde se automobilka již od roku 2014 snaží získat výjimku. James Fleming, prezident místní asociace automobilových dealerů, v roce 2015 dokonce v rámci kampaně proti Tesle a přímým prodejům založil momentálně nefunkční internetovou stránku TeslaCrash.com, kde se automobilku snažil pošpinit. Další překážkou v povolení přímých prodejů je skutečnost, že spousta autorizovaných dealerů má silné vazby na politiky. Příkladem může být stát Arizona, kde jeden z dealerů přispěl 150 tisíc dolarů na zvolení současného guvernéra. Zde se ovšem Tesle nakonec díky soudnímu sporu povedlo získat povolení. V Michiganu zase místní senátor prosadil změnu legislativy, která by původně při šikovném výkladu právníka mohla Tesle prodej povolit. Senátorovou manželkou přitom není nikdo jiný, než registrovaná lobbistka jedné firmy zastupující místní dealery.

Tesle se každopádně postupně daří pronikat do dalších a dalších amerických států, přičemž stále v některých dalších státech podává návrhy zákonů pro povolení přímého prodeje. Nadějně vypadá situace v Novém Mexiku, kde návrh Tesly na konci ledna prošel prvním kolem schvalovacího procesu.

Zdroj: Yahoo!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře