První fotka a další žhavé novinky o premiéře Crew Dragonu

Crew Dragon na oběžné dráze Země (Zdroj: SpaceX)

Přípravy na demonstrační mise kosmické lodi Crew Dragon jsou v plném proudu. V posledních dnech se objevily fotky prvního exempláře této lodi a také astronautů NASA, kteří v Crew Dragonu poletí. Zároveň máme nové informace o tom, jestli dojde k dalším odkladům a zda bude vyřešen kontroverzní způsob tankování rakety až po nástupu posádky.

SpaceX už několik let vyvíjí loď Crew Dragon, která je primárně navržena pro lety astronautů na ISS v rámci programu Commercial Crew. Než však začnou pravidelné ostré lety, je potřeba provést dvě demonstrační mise. U obou misí Crew Dragon poletí na ISS, ale v prvním případě bude prázdný. Astronauté tedy poprvé poletí v této nové lodi až během druhé demonstrační mise. Mezi těmito dvěma misemi pak má proběhnout ještě test únikového systému lodi během letu. K tomu má být využita loď z první demonstrační mise.

Aktuální harmonogram:

  • Demonstrační mise DM-1 (bez posádky) – srpen 2018
  • Test únikového systému Crew Dragonu za letu – mezi DM-1 a DM-2
  • Demonstrační mise DM-2 (s posádkou) – prosinec 2018

Je však tento harmonogram realistický? Naději vyvolává například nová fotka Crew Dragonu určeného pro misi DM-1, kterou zveřejnil Elon Musk. Loď na fotce se nachází v bezodrazové komoře, kde se testuje vzájemné elektromagnetické rušení jednotlivých systémů. Loď bude podle Muska následně odeslána do zařízení Plum Brook agentury NASA, kde proběhnou zkoušky ve vakuové komoře.

Nabízím rovnou srovnání s Dragonem, který byl v roce 2015 použit pro test úniku lodi z rampy (fotka vpravo). Tehdy se ale jednalo o modifikovaný běžný zásobovací Dragon, nikoli čistokrevný Crew Dragon, a jak vidíte, rozdíly jsou výrazné. Lodi na fotce chybí aerodynamická špička a také ablativní nátěr. Solární panely se nejspíš nacházejí na druhé straně trunku.

Přípravy na premiéru Crew Dragonu tedy pokračují, ale podle nedávného prohlášení Elona Muska bude loď pro první demonstrační misi odeslána na Canaveral zhruba v srpnu. Z toho se dá vyvodit, že ke startu DM-1 dojde nejdříve na podzim. Během podzimu má být na rampě LC-39A také nainstalována lávka pro nástup posádky, o čemž jsem informoval v Rychlozprávách. Lávka musí být připravena před misí DM-2.

Zpoždění demonstračních misí očekává také Brent Jett z bezpečnostní komise ASAP, která v NASA dohlíží na dodržování bezpečnosti u jednotlivých projektů. Ten 17. května prohlásil, že další odklady v rámci programu Commercial Crew jsou “pravděpodobné”. Dodal, že za dobrý výsledek bude považovat i to, když SpaceX i Boeing stihnou do konce roku provést alespoň demonstrační misi bez posádky. Je tedy téměř jisté, že lety s posádkou sklouznou do příštího roku, což se tak nějak očekávalo už delší dobu.

Jett se také vyjádřil ke kontroverznímu tématu, na které velice rádi poukazují odpůrci SpaceX. Problém spočívá v tom, že doposud se u všech letů s lidmi prováděl nástup posádky až poté, co je raketa natankována. Tento způsob je považován za bezpečnější, jenže pro SpaceX není vzhledem k použití extrémně podchlazených hmot optimální. Jett nyní prohlásil, že k rozhodnutí o tom, zda bude v případě Falconu 9 posádka nastupovat před tankováním nebo až po něm, dojde již brzy. Nástup před tankováním se prý jeví jako realizovatelná varianta. Nutno dodat, že i pokud bude NASA nakonec trvat na tradičnějším nástupu posádky až po natankování rakety, Elon Musk tvrdí, že pro SpaceX tato metoda nepředstavuje problém.

Na závěr přikládám fotku z 3. dubna, na které vidíte astronautku Suni Williams oblečenou ve skafandru SpaceX během trénování v maketě lodi Crew Dragon.

Astronautka Suni Williams během cvičení v Crew Dragonu (Foto: SpaceX)

I když nás tedy téměř určitě čekají ještě nějaké ty odklady, je pozitivní, že přípravy jsou v plném proudu a od premiéry Crew Dragonu nás dělí už jen pár měsíců.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře