Elon Musk: “Crew Dragon za 3 měsíce, Starlink za 3 roky”

Šéf SpaceX Elon Musk v posledních dnech podělil o povedenou fotku ze záchrany aerodynamického krytu a také oznámil několik důležitých termínů ohledně internetové konstelace Starlink a kosmické lodi Crew Dragon.

Začneme u aerodynamických krytů, které by SpaceX rádo používalo opakovaně, stejně jako to dělají u raketových stupňů. Už docela dlouho pracují na zpomalení krytu pomocí padáku a následné přistání na lodi vybavené sítí. První dva pokusy o přistání v síti se nezdařily, ale padákový systém funguje relativně dobře, což ukazuje i nová fotka od Elona Muska zachycující kryt z neznámé mise snášející se na mořskou hladinu na řiditelném padáku.

Aerodynamický kryt snášející se na padáku do moře (Foto: Elon Musk)

Muskova společnost Tesla ve středu oznámila finanční výsledky za poslední čtvrtletí a během konferenčního telefonátu s akcionáři přišla řeč také na Starlink. To je plánovaná satelitní konstelace SpaceX skládající se z více než 4400 malých družic, jejichž prostřednictvím chce firma poskytovat levný a rychlý internet po celém světě.

Během telefonátu padl dotaz, zda Musk plánuje připojení vozů Tesla k internetu pomocí Starlinku. Automobily Tesla jsou v současnosti připojeny pomocí mobilní sítě a také Wi-Fi. Elon odpověděl, že nad tím zatím nepřemýšlel, ale že by to mělo být možné. Důležitější však byla jeho poznámka, že Starlink bude v provozu “tak za 3 roky, ne za rok”, jak pronesl tázající.

To by odpovídalo dřívějším prohlášením zástupců SpaceX, podle kterých je možné spustit provoz pro oblast Severní Ameriky už s 800 aktivními satelity v roce 2020 či 2021. Vynášení družic má začít příští rok a SpaceX má 6 let na vynesení alespoň poloviny plánované konstelace, tedy přes 2200 satelitů!

A nakonec se podíváme na loď Crew Dragon, kterou SpaceX vyvinulo pro účely dopravy astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici v rámci kontraktu pro NASA. Demonstrační mise této nové lodi byly už několikrát odloženy (původně se první let plánoval na konec roku 2016). Před pár dny se navíc objevila informace o tom, že podle vládního auditu NASA se nedočkáme certifikace Crew Dragonu dříve než na konci roku 2019 (v případě lodi Starliner společnosti Boeing dokonce až v roce 2020). To by znamenalo, že se očekávají další výrazné odklady demonstračních misí, které certifikaci předcházejí a v současnosti jsou plánovány na srpen (bez posádky) a na konec roku 2018 (s posádkou).

Elon Musk však na Twitteru na článek o těchto očekávaných odkladech reagoval prohlášením, že první Crew Dragon bude dokončen a odeslán na Mys Canaveral “zhruba za 3 měsíce”. To znamená, že loď dorazí na Canaveral během srpna, z čehož se dá vyčíst, že demonstrační mise bez posádky proběhne nejdříve někdy na podzim a start s posádkou téměř určitě sklouzne do příštího roku. Elon Musk loni v únoru tvrdil, že Dragon s posádkou poletí v roce 2018, ale to evidentně neklapne.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdeněk

Tak to máme tenhle rok smůlu, ach jo. Nějaký pozitivní zprávy nejsou ? Samé odklady .

Jiří Hadač

Myslíš kromě vyvezení Blocku 5 na rampu LC39A a zítra plánovaného statického zážehu?

Zdeněk

Ne né , Jirko já myslel pilotovaný program – tedy Dragon 2 s posádkou. Těšil jsem se, že už se bude přibližovat program letů s lidmi, ale pořád se to posouvá. Jsem trošku zklamaný, toť vše.

Jiří Hadač

V tomhle tě naprosto chápu, nedivím se tvým pocitům, mám je podobné, ale říkej si, že i start Bangabandhu přibližuje start Dragonu 2. Bez něj prostě Dragon 2 nepoletí. Připomínám certifikaci blocku 5 pro let s posádkou.

Hrímfaxi

Naopak, vše jde jako obvykle, to jsou dobré zprávy 🙂

TyfuZ

Nekončí náhodou NASA smlouvy na Sojuzy? Jsem zvědav, jak se dostanou na ISS.

Ivo

Končí příští rok. Já si myslím, že to obě firmy dají včas.

Jiří Hadač

Přesně jak píše Ivo, končí na konci příštího roku. Viz odkaz.
http://www.kosmonautix.cz/2018/04/nasa-mozna-prodlouzi-pobyt-posadek-na-iss/

Ivo

Nevíte kolik to dělá? Tři měsíce plus Elonova konstanta… 🙂

Din

Spíše krát, ne?

Ladislav

No já bych to pro jistotu dělil čtvrtkem

Ivo

V tom případě víme, že EK je vyšší než jedna.

petr

6 měsíců