Elon Musk: “Crew Dragon za 3 měsíce, Starlink za 3 roky”

Šéf SpaceX Elon Musk v posledních dnech podělil o povedenou fotku ze záchrany aerodynamického krytu a také oznámil několik důležitých termínů ohledně internetové konstelace Starlink a kosmické lodi Crew Dragon.

Začneme u aerodynamických krytů, které by SpaceX rádo používalo opakovaně, stejně jako to dělají u raketových stupňů. Už docela dlouho pracují na zpomalení krytu pomocí padáku a následné přistání na lodi vybavené sítí. První dva pokusy o přistání v síti se nezdařily, ale padákový systém funguje relativně dobře, což ukazuje i nová fotka od Elona Muska zachycující kryt z neznámé mise snášející se na mořskou hladinu na řiditelném padáku.

Aerodynamický kryt snášející se na padáku do moře (Foto: Elon Musk)

Muskova společnost Tesla ve středu oznámila finanční výsledky za poslední čtvrtletí a během konferenčního telefonátu s akcionáři přišla řeč také na Starlink. To je plánovaná satelitní konstelace SpaceX skládající se z více než 4400 malých družic, jejichž prostřednictvím chce firma poskytovat levný a rychlý internet po celém světě.

Během telefonátu padl dotaz, zda Musk plánuje připojení vozů Tesla k internetu pomocí Starlinku. Automobily Tesla jsou v současnosti připojeny pomocí mobilní sítě a také Wi-Fi. Elon odpověděl, že nad tím zatím nepřemýšlel, ale že by to mělo být možné. Důležitější však byla jeho poznámka, že Starlink bude v provozu “tak za 3 roky, ne za rok”, jak pronesl tázající.

To by odpovídalo dřívějším prohlášením zástupců SpaceX, podle kterých je možné spustit provoz pro oblast Severní Ameriky už s 800 aktivními satelity v roce 2020 či 2021. Vynášení družic má začít příští rok a SpaceX má 6 let na vynesení alespoň poloviny plánované konstelace, tedy přes 2200 satelitů!

A nakonec se podíváme na loď Crew Dragon, kterou SpaceX vyvinulo pro účely dopravy astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici v rámci kontraktu pro NASA. Demonstrační mise této nové lodi byly už několikrát odloženy (původně se první let plánoval na konec roku 2016). Před pár dny se navíc objevila informace o tom, že podle vládního auditu NASA se nedočkáme certifikace Crew Dragonu dříve než na konci roku 2019 (v případě lodi Starliner společnosti Boeing dokonce až v roce 2020). To by znamenalo, že se očekávají další výrazné odklady demonstračních misí, které certifikaci předcházejí a v současnosti jsou plánovány na srpen (bez posádky) a na konec roku 2018 (s posádkou).

Elon Musk však na Twitteru na článek o těchto očekávaných odkladech reagoval prohlášením, že první Crew Dragon bude dokončen a odeslán na Mys Canaveral “zhruba za 3 měsíce”. To znamená, že loď dorazí na Canaveral během srpna, z čehož se dá vyčíst, že demonstrační mise bez posádky proběhne nejdříve někdy na podzim a start s posádkou téměř určitě sklouzne do příštího roku. Elon Musk loni v únoru tvrdil, že Dragon s posádkou poletí v roce 2018, ale to evidentně neklapne.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře