Co víme o skafandrech SpaceX?

Elon Musk na Instagramu ukázal dvě oficiální fotky skafandrů, které SpaceX navrhlo pro astronauty v Crew Dragonu, kteří budou již příští rok létat na Mezinárodní vesmírnou stanici a časem možná i jinam (například kolem Měsíce). Tyto skafandry neslouží pro výstupy do volného prostoru, ale pouze pro případ dekomprese (ztráty tlaku) v kabině. Co všechno o nich víme?

  • Nově máme fotku celého skafandru a zřejmě je rozepínatelný v oblasti stehen/rozkroku a tudy se také navléká. Přívod vzduchu je podle lidí, kteří skafandr viděli zblízka, údajně řešen malou přípojkou na stehně.
  • Crew Dragon na obrázku je nejspíš jen maketa.
  • Na druhé fotce je vlevo vidět rozpracovaný první stupeň Falconu 9 se sériovým číslem 42, který by mohl být určen pro misi KoreaSat 5A nebo Iridium-4. Vpravo je pak další stupeň ve dřívější fázi výroby, ale nevíme který přesně. Odkrytý pruh podél trupu bude nejspíš obsahovat sebedestrukční systém.
  • Už v minulosti jsem informoval o tom, že bývalý astronaut Garrett Reisman, který nyní pracuje ve SpaceX, si skafandry pochvaluje:

Tenhle skafandr je o dost lepší než ten, co jsem měl v raketoplánu. Spousta skvělých inovací. Měl jsem ho dnes na sobě při bezpečnostní zkoušce přistání do moře.

  • Zatím jsme skafandr viděli pouze ve “vyfouklé” podobě. V případě ztráty tlaku v kabině, se oblek natlakuje a pravděpodobně pak bude vypadat znatelně méně “cool”. Porovnejte si to u skafandru společnosti Boeing, který bude plnit stejnou funkci jako ten od SpaceX, akorát v lodi Starliner:

  • Fotograf, který byl najat, aby pro SpaceX nafotil jejich skafandr a je tedy autorem snímků výše, se o tomto zážitku rozpovídal na Redditu (zkráceno):

Skafandr je jako jednodílná kombinéza a rozhodně nepropouští vzduch. Ten člověk, co měl oblek na sobě, potřeboval po každých 5–10 fotkách otevřít hledí, aby se mohl nadechnout (byl v tom 8 hodin v kuse). Měli jsme po ruce člověka, který měl připravenou ventilační hadici, aby tomu ve skafandru mohl foukat studený vzduch do obličeje, když jsme třeba upravovali nasvícení nebo řešili pózu.

Bylo strašně cool být přímo ve výrobní hale, kde montovali rakety. Byla tam k vidění spousta zajímavých věcí, ale moc tomu nerozumím. Chtěl jsem si něco vyfotit telefonem, ale zakázali mi to. Nikde se tam nesmí fotit. Celou dobu nás hlídala ochranka a doprovázeli nás i na toalety a do jídelny.

  • Skafandry můžete trochu vidět také ve starším videu o Crew Dragonu:Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře