První turistická mise Crew Dragonu proběhne už příští rok a rovnou pokoří světový rekord

Během lednové tiskové konference se jeden z novinářů zeptal Elona Muska, zda SpaceX plánuje využít kosmickou loď Crew Dragon pro turistické lety soukromých astronautů, a Musk odpověděl, že momentálně nechce nic oznamovat. Z toho bylo dost jasné, že se něco chystá, ale zatím to zůstává v tajnosti. Nyní však byla rouška odhalena, jelikož společnost Space Adventures oznámila dohodu se SpaceX ohledně provedení turistického letu Crew Dragon na oběžnou dráhu Země. Co o něm zatím víme?

Falcon 9 s Crew Dragonem na rampě před misí DM-1 (Foto: NASA)

Americká společnost Space Adventures už má bohaté zkušenosti s turistickými lety do vesmíru, neboť má na svědomí několik letů soukromých osob na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), které proběhly v letech 2001 až 2009 za použití ruských raket a lodí Sojuz. Nyní společnost oznámila, že se dohodla se SpaceX na provedení turistického letu s lodí Crew Dragon. V tiskové zprávě uvedla, že by mělo jít o vůbec první turistickou misi využívající výhradně americkou techniku ve formě Falconu 9 a Crew Dragonu. Stejný dopravní systém bude využívat NASA pro přepravu vlastních astronautů na ISS v rámci programu Commercial Crew.

Astronauti NASA Bob Behnken a Doug Hurley ve skafandrech SpaceX (Foto: NASA)

Turistická mise Space Adventures však nepoletí na ISS, nýbrž půjde o volný let Crew Dragonu na oběžné dráze Země. Mise je určena pro až čtyři pasažéry a potrvá až pět dnů. Posádka se během cesty bude moct kochat pohledem na Zemi z mnohem větší vzdálenosti, než na kterou jsou zvyklí astronauti na ISS. Vesmírná stanice se totiž nachází ve výšce 400 km, zatímco Crew Dragon možná během turistického letu dosáhne vyšší zemské orbity než rekordní mise Gemini 11, při které pilotovaná loď dosáhla apogea ve výšce 1373 km. Crew Dragon by tak mohl vytvořit nový světový rekord v kategorii nejvyšší zemské orbity dosažené pilotovanou lodí. Z dostupných informací však zatím není úplně jasné, jaké parametry nakonec bude orbita mít. Hovoří se o 800–1200 km, přes 1000 km a objevují se i přirovnání i k rekordní  misi Gemini 11. Každopádně je jisté minimálně překonání výškového rekordu v kategorii soukromých osob, což jednoznačně zmiňuje i tisková zpráva.

Pohled na Zemi z výšky 1370 km během mise Gemini 11 (Foto: NASA)

Trénink posádky na výlet Crew Dragonem zabere několik týdnů a proběhne ve Spojených státech. Start by měl proběhnout někdy mezi koncem roku 2021 a polovinou roku 2022. Zatím sice nebyla oznámena cena za tuto vesmírnou výpravu, ale dá se předpokládat, že půjde o miliony dolarů za jedno místo. Rozhodně se tedy nejedná o nic levného, ale na druhou stranu třeba společnost Virgin Galactic nabízí o dost méně lákavé suborbitální lety s pár minutami beztíže za 250 tisíc dolarů, a i tato služba si našla řadu zájemců.

Tisková zpráva hovoří jen o jedné misi, ale dá se předpokládat, že pokud bude úspěšná a o podobný typ letu do vesmíru bude zájem, v budoucnu by mohly být uskutečněny další (ať už v režii Space Adventures, nebo někoho jiného). NASA navíc loni oznámila, že Crew Dragon bude využíván také pro přepravu komerčních astronautů na ISS.

Zdroj: Tisková zpráva Space Adventures

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

44 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře