Rychlozprávy #9: Velikost BFR a názory odborníků, modely SpaceX, robot na ASDS, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost, a také různé zajímavé aktuality, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně a nečtete opravdu každé písmenko, mohly vám snadno uniknout. Tato rubrika nahrazuje starší Drobky.

V dnešním vydání se mimo jiné dozvíte, jak velká je nově představená raketa BFR a co si o ní myslí odborníci, dále uvidíte, jak se vykládá Dragon na ISS, budete obdivovat nádherné fanouškovské modely raket SpaceX, a dokonce se dozvíte něco pozitivního o Falconu Heavy.

Jak se vykládá Dragon na ISS

Astronaut Jack Fischer zveřejnil zajímavé časosběrné video vykládání Dragonu astronauty na ISS v srpnu letošního roku (mise CRS-12).

Modely Oliho Brauna

Oli Braun je mezi fanoušky SpaceX známý výrobou extrémně věrnými a kvalitními modely Falconu, Dragonu a dalších objektů společnosti SpaceX. Přikládám pár ukázek jeho tvorby. Aktuálně nabízí modelářské sady k prodeji, tak pokud máte zájem, více informací najdete v jeho příspěvku na Facebooku.

Co si o BFR myslí Robert Zubrin a Chris Hadfield

Redaktorka CNN se zeptala Roberta Zubrina na názor ohledně Muskovy nově představené rakety BFR. Zubrin je jedním z největších zastánců lidských výprav na Mars a autor knihy The Case for Mars, který byl dost skeptický ohledně Muskova loňského konceptu ITS. Zmenšené BFR se mu však zamlouvá o dost více. Nepřímá citace:

Musk jako vždy slibuje příliš optimistické termíny, takže bych nesázel na to, že v roce 2022 vyšle náklad k Marsu. Nepochybuji však o tom, že tam do konce příští dekády přistane s lidskou posádkou.

Mimochodem, nedávno jsme se dozvěděli, že Zubrin se SpaceX v minulosti probíral své připomínky ke konceptu ITS, ale nemohl se k tomu veřejně vyjádřit, protože podepsal dohodu o mlčenlivosti.

Kanadský astronaut Chris Hadfield se v rozhovoru pro BBC také vyjádřil k Muskově prezentaci o BFR. Ve svých názorech byl opatrný, ale převážně optimistický. Nepřímá citace:

SpaceX je společnost plná velmi schopných lidí, která už několikrát dokázala překonat očekávání. Sice si nemyslím, že se Elonovi podaří dodržet oznámený harmonogram, ale jsem rád, že vůbec byl vytyčen takový důležitý cíl a někdo o něj aktivně usiluje.

Jak je vlastně BFR velké?

Rakety jsou často tak velké, že člověku dělá problém si jejich rozměry zasadit do pochopitelnějšího kontextu. Uživatel dtrford na Redditu vytvořil dva obrázky pro snadnější porovnání velikosti s původním ITS, letounem Airbus A380 (největší dopravní letadlo na světě), Falconem 9 a samozřejmě také banánem. 🙂

TEL na LC-39A je pomalu připravován pro Falcon Heavy

Dobrá zpráva pro Falcon Heavy! Na aktuálních fotkách transportéru/erektoru na rampě 39A jsou vidět dva nově namontované držáky pro boční stupně Falconu Heavy. Znamená to, že SpaceX provádí aspoň nějaké úpravy i mezi starty a nečeká na kompletní odstavení rampy, které je neustále odkládáno kvůli nepřipravenosti opravované rampy SLC-40.

LC-39A tedy ve výsledku nejspíš nebude muset být mimo provoz tak dlouho, jak se původně myslelo, neboť část práce už bude hotová.

První dva přimontované držáky pro boční stupně Falconu Heavy (Foto: Joe Kelly)

Robot se připravuje na další štaci

Robot pro zajištění Falconu po přistání byl nedávno spatřen na palubě autonomní plošiny Of Course I Still Love You v přístavu Port Canaveral. Robot byl zatím nasazen do akce pouze při misi BulgariaSat-1, jelikož od té doby na OCISLY žádné přistání neproběhlo. Dá se předpokládat, že bude podruhé využit při říjnové misi SES-11. Více informací o robotovi, kterému se prý ve SpaceX přezdívá Octagrabber, najdete ve starším článku.

Robot na palubě OCISLY v září 2017 (Foto: Julia Bergeron)

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zbyněk

Díky za porovnání velikostí s A380. Bylo by možné na průřezu trupů upravit rozměry A380. Jeho trup totiž není na průřezu kruh, ale elipsa. Šířka 7,14m, výška 8,41m.

Zbyněk

Chápu, v pořádku. Nějak se mi moc nechce věřit že objem přetlakové kabiny na BFR je větší než u A380, jak říkal Elon. Bohužel se mi nikde nedaří najít oficiální údaj, jak je ten prostor velký u airbusu. Ale jen hrubým propočtem dle údajů z wiki – hlavní paluba má cca 600m, plus je tam ještě o něco málo menší druhá paluba a nákladový prostor.

Vlada

Dobrá zpráva ohledně přípravy LC-39A na start FH. Ale když vidím detail úchytů na rampě, tak tam pravděpodobně pro start F9 a FH bude nutné vždy změna konfigurace. Je tomu tak? Umí to někdo vysvětlit? Díky

Vlada

Díky za vysvětlení. Pak ještě přibudou naproti a do boku??

Ondra

No trošku nesdílím ten pocit, že to je snadno proveditelná záměna. To není policejní botička. Jedna ta boční patka váží tak 1-2 tuny. A je pevně na těch “oddělatelných plechách” připevněná, plus tam jde vidět kabeláž. Ta kabeláž musí být také extrémně kryta a připevněna, protože zažívá extrémní teploty a vybrace při startu.
Na jedné patce ze 4 stojí přes 125 t. Což opravdu není položení na nějakém plechu a nesmí se moc hnout ani při plném zážehu (testovací zážeh, zážeh před uvolněním). + naopak daleko větší tah v opačném směru v době před uvolněním.

Bohumil Boruvka

1-2 tuny vazi balik preklizky ktere kazdy den nakladam,Ja odhaduju ze jedna patka bude vazit kolem 7-12 tun-Precejen je to kus ocely/Litiny 😉