Satelitní síť Starlink pomáhá na Ukrajině, ale na Tonze postižené výbuchem sopky se pomoc minula účinkem

Dnešní článek se zaměří na možnost použití sítě Starlink při zajištění internetového připojení v oblastech, kde nastane nějaká neočekávaná situace. Nejprve se podíváme do Království Tonga, kde velká sopečná erupce těžce poškodila místní infrastrukturu, a poté se již plně zaměříme na historii nasazení a využití sítě Starlink během aktuální války na Ukrajině.

Kalifornská společnost SpaceX vynáší na oběžnou dráhu družice svého systému Starlink už od května 2019 a dnes na oběžné dráze krouží více než 2000 těchto družic, které by měly v budoucnu poskytnout internetové připojení po celé planetě. Do dnešních dnů si službu pořídilo 250 tisíc uživatelů ve 30 zemích světa. Jen v letošním roce získalo tuto možnost celkem 9 zemí. Ne ve všech zemích však k tomu došlo běžným postupem, tedy podáním žádosti k místnímu regulátorovi, který by po splnění nezbytných formalit a po přezkoumání celé žádosti nezbytné povolení vydal. V únoru letošního roku hned dvě země získaly internetové připojení jiným způsobem kvůli nečekaným událostem.

Satelitní snímek ostrova Tongatapu před a po sopečné erupci (Zdroj: Planet Labs)

Jako první přišlo na řadu počátkem února malé polynéské Království Tonga. Tuto ostrovní zemi zasáhlo v polovině ledna rozsáhlé zemětřesení, které vyvolala erupce vulkánu Hunga Tonga. Toto zemětřesení mělo sílu přibližně 5,8 stupně Richterovy škály. Celá země utrpěla rozsáhlé škody na domech a turistických střediscích a pro náš článek je podstatné, že došlo k přerušení podmořského optického kabelu, který do této tichomořské země přivádí internetové připojení z Austrálie. Již krátce po tomto neštěstí se nabídl prostřednictvím Twitteru Elon Musk, že by postižené zemi mohl zajistit dočasné připojení pomocí sítě Starlink. A jak řekl, tak také udělal. Už 7. února se objevila zpráva, že firma SpaceX na sousedních ostrovech Fidži instaluje pozemní bránu, která měla na několik měsíců zajistit na postižených ostrovech internetové připojení. Dle místní společnosti Fijian Broadcasting Corporation měla tato služba být v provozu přibližně půl roku. Souběžně také probíhaly práce na opravě podmořského kabelu, který byl poškozen na několika místech. Tyto opravy trvaly přibližně 2 týdny a 22. února bylo oznámeno, že internetové spojení bylo obnoveno. Internet přes Starlink už tedy nebyl tak akutně potřeba.

Výbuch sopky Hunga Tonga při pohledu z vesmíru

V posledních dnech se také objevila zpráva, která uvedla situaci na pravou míru. Aktivity SpaceX na Tonze se nakonec omezily na dodávku 50 terminálů a vybudování brány na Fidži, která však nevyvíjela dále žádnou činnost. Vysvětlení je prosté, souostroví Fidži se nalézá ve vzdálenosti přibližně 800 km od ostrovů Tonga, tedy na samé hranici dosahu signálů pozemních bran. Pro SpaceX tedy nebylo možné na Tonze zajistit dostatečně stabilní připojení. To bude možné až poté, co bude nad Tongou v provozu větší počet družic Starlink novější generace, které jsou vybavené vzájemným laserovým spojením. V takovém případě už totiž signály z Tongy nebudou muset cestovat bránu na Fidži, která je příliš vzdálená. V podobném duchu se také vyjádřil sám Elon Musk.

Anténa pro připojení k systému Starlink (Foto: Benjamin Porter)

Během internetového výpadku se tak vláda Království Tonga spoléhala na internetové připojení prostřednictvím geostacionární družice Kacific-1, kterou shodou okolností vynesla na oběžnou dráhu společnost SpaceX. Tato služba je sice pomalejší než připojení pomocí družic Starlink na nízké oběžné dráze, ale zato je v současné situaci spolehlivější. Jedno je však jisté, v oblasti Tichomoří dochází k zemětřesením či sopečným erupcím poměrně často a pro žádnou vládu v této oblasti není dobré spoléhat se na jedinou možnost internetového přípojení, ať už by šlo o podmořský kabel či satelitní připojení. Nejrozumnější je patrně kombinace obojího. Máme-li v tomto bodě zhodnotit činnost kalifornské firmy v oblasti Tongy, je patrně možno říct, že celá akce možná byla provedena spíše za účelem vylepšení PR a také proto, aby firma SpaceX ukázala, že satelitní internet může v budoucnu v krizových situacích nahradit poškozenou pozemní infrastrukturu. Tonga ale ukázala, že dokud nebude na oběžné dráze v provozu více družic vybavených lasery, připojení uživatelů z oblastí mimo dosah pozemních stanic je problematické.

Oficiální vyobrazení laseru na satelitu Starlink (Zdroj: SpaceX)

Nyní se přesuneme na válkou těžce zkoušenou Ukrajinu, kterou naprosto bezohledným způsobem ničí invazní síly Ruské federace. SpaceX zde plánovalo nabízet službu Starlink už před invazí a počátkem ledna tohoto roku také zahájilo celý nezbytný byrokratický proces. Bude ovšem dobré na tomto místě zdůraznit, že do zahájení invaze, ke které došlo 24. února, SpaceX toto povolení nikdy neobdrželo. 26. února však ukrajinský místopředseda vlády Mychajlo Fedorov na Twitteru oslovil Elona Muska s žádostí o poskytnutí služeb a terminálů sítě Starlink. O deset hodin později už jeho žádost byla zodpovězena, když Elon Musk napsal, že služby Starlink jsou na Ukrajině aktivní a posílá terminály pro připojení. Dodávka samotná pak dorazila 28. února, čtyři dny po začátku konfliktu.

Kyjevský starosta Vitalij Kličko a jeho bratr Vladimir se zásilkou terminálů sítě Starlink (Foto: NEXTA)

Terminály jsou Ukrajině poskytovány bezplatně, stejně jako první tři měsíce jejího využívání. Zdá se však, že SpaceX neskončilo pouze u této jediné dodávky terminálů Starlink. 9. března dorazila na Ukrajinu druhá várka, tentokrát se nejednalo již o kulaté originální antény. Podle velikosti a typu krabic šlo o novou verzi terminálů s obdélníkovými anténami, kterou jsme našim čtenářům představovali v listopadu.

Jedna ze zásilek terminálů Starlink, které dorazily na Ukrajinu (Zdroj: Mychajlo Fedorov)

Součástí této dodávky byl i další podpůrný materiál jako například různé solární panely, baterie a generátory elektrické energie pro místa, kde není k dispozici elektřina. Rád bych na tomto místě vyzdvihnul i některé další úpravy, které se firmě SpaceX povedly. Jednou z nich je i softwarový update, který snížil spotřebu elektrické energie, kterou terminál Starlinku potřebuje pro svůj provoz. Díky této úpravě je možno terminál napájet i z konektoru pro zapalovače v automobilu. Součástí dodávky tak mohly být i tyto automobilové adaptéry pro nabíjení. Aby ovšem terminál mohl fungovat i v jedoucím autě, povolila firma Starlink na ukrajinském území i mobilní roaming. Třetí dodávka materiální pomoci SpaceX dorazila na Ukrajinu 15. března a o tři dny později tu máme zásilku nejnovější, kterou věnovalo Polsko. Celkově je prý na Ukrajině přes 5000 terminálů pro Starlink.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při videohovoru s Elonem Muskem (Zdroj: Volodymyr Zelenskyj / Teslarati)

Ani tímto vybavením pomoc SpaceX neskončila a firma podporuje Ukrajinu i jinak. V okamžiku, kdy se terminály a antény z první dodávky dočkaly prvního nasazení, objevily se v příhraničních oblastech problémy s rušením signálu. Podle zpráv Elona Muska se tento problém podařilo vyřešit softwarovým updatem a SpaceX se nyní více zaměřuje na kyberbezpečnost obecně. Pokud jde o Ukrajinu samotnou, je Elon v posledních dnech na Twitteru hodně aktivní. Doporučoval například Ukrajincům používat síť Starlink opatrně, jelikož jeho vysílací antény mohou být detekovány a stát se tak terčem útoků. Navrhoval také jejich využívání jen v omezeném režimu a umístit ji někam, kde nejsou lidé. Jako rizikovou vyhodnotil i bílou barvu, kterou je anténa samotná natřena, rozumnější dle něj bude aplikovat na ni kamufláž, aby se znesnadnila její vizuální detekce. To, že Elon Musk prostřednictvím výrobků firem Tesla a SpaceX podporuje Ukrajinu, neznamená, že je ochoten přistoupit ke všem sankcím. Odmítl totiž návrh jisté vlády, nešlo o Ukrajinu, aby zablokoval vysílání ruských zpráv prostřednictvím sítě Starlink. Toto by udělal až v okamžiku, kdyby to firmě bylo rozkázáno. V tomto směru je prý absolutní zastánce svobody slova.

Uživatelská anténa Starlinku ve sněhu (Foto: /u/Rawku2)

Dodávky terminálů Starlink a dalšího vybavení způsobily i další věc. V neděli 12. března se nejstahovanějším programem na serverech Google Play a App Store stala aplikace firmy Starlink, kterou si nainstalovalo přibližně 21 000 uživatelů na Ukrajině. Celkově se pak poptávka po těchto aplikacích v posledních dvou týdnech více než ztrojnásobila a na základě údajů analytických firem lze říci, že na Ukrajině si tuto aplikaci nainstalovalo více než 98 000 uživatelů. Osobně se domnívám, že je to velmi slušný výkon na zemi, kde firma SpaceX nemá oficiální povolení místního regulátora. A lze samozřejmě jen odhadovat, za jakými všemi účely je internetové připojení využíváno. Nachází už i vojenské využití pozemními silami.

Elon Musk a pomoc Ukrajiniě (Zdroj: instalki.pl)

Závěrem tohoto článku bych rád zmínil vojenský pohled na celou dodávku terminálů. Přestože válka na Ukrajině probíhá primárně mezi silami Ruské federace a Ukrajinou, vojáci jiných zemí tento konflikt bedlivě monitorují a vyhodnocují. Jednou z těchto armád jsou i kosmické síly USA. 8. března probíhalo ve Výboru amerického senátu pro ozbrojené síly veřejné slyšení, na kterém velitel vesmírných sil generál James Dickinson odpovídal na otázky členů výboru. V jedné z těchto odpovědí generál uvedl, že schopnost, s jakou Elon Musk a jeho firma SpaceX poskytla připojení Ukrajině, ukazuje, co dokáže satelitní megakonstalace z hlediska redundance a schopností. Americká armáda jak známo pošilhává po službách sítě Starlink pro svoje účely, není tedy divu, že podrobně sleduje možnost jejího využití ve válečné zóně.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře