Škatulata se startem CRS-12 a poslední nový Dragon

Družice TDRS-M při testování (Foto: NASA)

Možná jste zaznamenali nedávný odklad startu mise CRS-12 z 10. 8. na 14. 8. SpaceX je v tom tentokrát nevinně, neboť důvodem odkladu byl problém s misí TDRS-M společnosti ULA. Ta byla původně plánována na 4. 8., ale družice pro tuto misi byla 14. 7. poškozena a následné opravy vedly k odkladu mise na 10. 8., což bylo datum, které mělo SpaceX zamluvené pro CRS-12. A jelikož z Canaveralu nemůžou startovat dvě různé rakety v jeden den, někdo musel ustoupit.

Zákazníkem je u obou těchto misí agentura NASA, a ta se rozhodla dát přednost misi TDRS-M, takže CRS-12 bylo odloženo na aktuální termín 14. 8. Nedlouho poté však NASA oznámila, že start mise TDRS-M nakonec bude odložen až na 20. 8., tudíž termín 10. 8. je opět volný. Zatím to však nevypadá, že by to znamenalo přesun CRS-12 zpět na původní datum.

Celou situaci navíc komplikuje skutečnost, že termín startu 14. 8. je poněkud omezující, neboť možná neposkytuje prostor pro odklad mise v případě problémů v den startu. Na 17. 8. je totiž plánován výstup ruských kosmonautů z ISS do volného prostoru, při kterém budou ze stanice vypuštěny dva satelity. Aby nedošlo k potenciální orbitální kolizi, musí Dragon odstartovat nejpozději dva dny před výstupem. A vzhledem k tomu, že Dragon opět ponese živé myši, které se musí v případě odkladů startu složitě vyměňovat, Falcon možná bude mít jen jednu příležitost odstartovat, a to 14. 8. Další pokus by pak možná mohl proběhnout až několik dnů po ruském výstupu, čímž by ale nejspíš opět vznikl konflikt s misí TDRS-M… Je to krásně zamotané, že? 🙂

Doufejme tedy, že Falcon 14. 8. bez problémů odstartuje, ať tyhle zmatky můžeme hodit za hlavu. Dobrou zprávou je, že by se prý neměl opakovat problém, který způsobil dva odklady předchozí mise Intelsat 35e. Vše bylo zkontrolováno a chyba opravena. Raketa však ještě musí projít úspěšným statickým zážehem, který je momentálně plánován na 9. 8.

Poslední nový Dragon

Vystavený Dragon z mise COTS-1 v továrně SpaceX v Hawthorne (Foto: SpaceX)

Ředitel ISS Sam Scimemi ve své prezentaci o CRS-12 uvedl, že tento konkrétní Dragon bude poslední nový. Je tedy už nejspíš jisté, že už žádný nový Dragon vyroben nebude a na zbývajících 8 misích CRS poletí již jednou použité kusy, stejně jako u mise CRS-11.

Některé nejspíš budou muset být použity více než dvakrát, neboť Dragony z demonstračních misí COTS jsou vystaveny ve SpaceX a v KSC a Dragony z několika prvních misí CRS jsou podle neoficiálních informací moc poničeny, takže se je nevyplatí renovovat. Při prvotních přistáních totiž údajně docházelo k vniku mořské vody do kabiny, což ale bylo od té doby vyřešeno.

V roce 2019 by pak měla začít druhá fáze programu CRS, při které SpaceX bude využívat zcela nový model nákladního Dragonu založený na modernějším Crew Dragonu.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Marek

Omlouvám se za offtopic, ale píšu z telefonu a přiznám se, jsem líný hledat ten správný článek.

Nedávno se tu diskutovalo o rozšíření webu dalších Elonuv aktivit – Tesla, Hyperloop etc.

Včera proběhlo předávání prvních Tesel modelu 3 a nikde o tom ani zmínka. Co vím, tak jsou 2 české weby které se věnuji Tesle, ale není to nic moc (spis nic než moc). Vím kde je chyba, jsem tak moc rozmazlený návštěvník, že když se něco šuškne na sociální síti, vím ze s jistotou najdu další informace zde na elonx.. a to do pár hodin.

Rozhodl jsem se, ze v blízké době pošlu nějaký donate, protože až teď si uvědomuji jaký kus práce autor webu odvádí a zaslouží si to!

A proč vlastně píšu tenhle komentář.. pokud do budoucna uvazujes o rozšíření webu (Novinky ze světa Tesly), jsem pro všemi deseti!

Díky za skvěle odvedenou práci!

Kokeš

Pravděpodobně to víš, ale pro jistotu. Existuje web “teslafan.cz”