Rozbouřené moře zničilo centrální stupeň Falconu Heavy po přistání

Minulý týden proběhla mise Arabsat 6A, u které se fanoušci radovali z toho, že všechny tři stupně Falconu Heavy úspěšně přistály. Centrální stupeň vzhledem ke své rychlosti prošel náročným návratem atmosférou, ale i přesto bezpečně dosedl na plovoucí plošinu Of Course I Still Love You (OCISLY). Bohužel než mohl být zajištěn k palubě, rozbouřené moře stupeň převrhlo. SpaceX incident potvrdilo magazínu The Verge:

Tým SpaceX kvůli rozbouřenému moři nebyl schopen zajistit centrální stupeň před cestou zpět do přístavu Port Canaveral. Zhoršující počasí způsobilo až 3metrové vlny, kvůli kterým stupeň začal sklouzávat, až nakonec nedokázal zůstat vzpřímený. Chtěli jsme stupeň přivézt zpět v jednom kuse, ale bezpečnost našeho týmu má vždy přednost.

Centrální stupeň těsně po přistání během mise Arabsat 6A (Zdroj: SpaceX)

Jednalo se o první centrální stupeň, který úspěšně přistál, jelikož vloni se přistání nezdařilo kvůli nedostatku samozápalné směsi v motorech Merlin. SpaceX by tedy jistě tento stupeň rádo důkladně analyzovalo, aby si ověřilo, že v pořádku přečkal náročné přistání a dodatečné síly, které na něj při letu vyvíjejí boční stupně. Bohužel prokletí centrálních stupňů pokračuje.

Počasí dělá SpaceX vrásky relativně pravidelně. Nejenže špatné počasí občas způsobí odklad startu, v minulosti kvůli němu SpaceX také muselo odvolat plánované pokusy o přistání během misí DSCOVR nebo Hispasat 30W-6. Zároveň to není poprvé, kdy špatné počasí málem připravilo SpaceX o stupeň po úspěšném přistání. Během mise Thaicom-8 v roce 2016 raketa přistála poněkud tvrději a stála v náklonu, což vedlo k nebezpečnému klouzání po palubě OCISLY, než mohl být stupeň pracovníky zajištěn.

Možná právě v reakci na tyto potíže SpaceX vyvinula speciálního robota zvaného OctaGrabber. Ten umožňuje raketu zajistit dálkově, aniž by posádka musela být přítomna na plošině, kde není při špatném počasí bezpečno, jelikož hrozí pohyb rakety po palubě. OctaGrabber je ale bohužel údajně kompatibilní zatím jen s Falconem 9, jelikož centrální stupeň je trochu jiný. Tentokrát ho tedy nebylo možné použít, i když se pravděpodobně nacházel na OCISLY a velice by se hodil. OctaGrabber by však měl být upraven, aby byl kompatibilní s Falconem Heavy, ještě před misí STP-2. Podle Elona Muska se to před Arabsatem nestihlo.

OctaGrabber během testování na palubě OCISLY v prosinci 2018 (Foto: Julia Bergeron)

Plošina OCISLY se vrátí do přístavu za pár dnů, tak bude zajímavé sledovat, jestli přiveze nějaké trosky, jako tomu občas bylo v minulosti po nezdařených přistáních.

AKTUALIZACE: Raketa nebyla zničena kompletně, Elon Musk na Twitteru uvedl, že motory se zdají v pořádku, ale je nejdříve potřeba provést inspekci.

AKTUALIZACE 2: Plošina OCISLY se 18. 4. vrátila do přístavu s centrálním stupněm, avšak jen s jeho spodní částí. Některé motory mají trochu ohnuté trysky, ale snad by mohlo být možné je použít znovu.

Dobrou zprávou však je, že SpaceX neočekává, že by ztráta centrálního stupně měla vliv na budoucí mise. Důvodem je to, že u příštího Falconu Heavy pro misi STP-2 se už dopředu počítalo s využitím nového centrálního stupně (boční stupně však budou ty samé, co letěly na misi Arabsat 6A). Ukazuje se, že to bylo dost prozíravé rozhodnutí. Mise STP-2 je momentálně plánována nejdříve na 22. června.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

41 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře