SpaceX zamíchalo s plánovanými starty

Včera jsme se dozvěděli, že se SpaceX rozhodlo prohodit pořadí příštích dvou letů: EchoStar 23 poletí až po misi CRS-10, která se tudíž stane prvním startem z nové rampy LC39-A.

Nový transportér-erektor na rampě LC-39A

Důvodem je to, že rampa stále ještě není připravená a hrozily tedy další odklady startu EchoStaru 23, které by znamenaly, že mise CRS-10 by musela být také posunuta. Jenže změna data mise CRS není tak jednoduchá jako v případě komerčního satelitu, neboť plánování letů na ISS je ovlivněno řadou dalších externích faktorů. Oproti tomu běžný satelit může letět v podstatě kdykoli. Zásoby, které ponese CRS-10, jsou navíc důležité pro posádku vesmírné stanice – astronautům údajně docházejí například experimenty, které by mohli provádět, a CRS-10 ponese třeba několik živých myší právě pro nové expermenty. To vše tedy vedlo k rozhodnutí dát CRS-10 vyšší prioritu.

SpaceX tím tak získalo další dva týdny na dokončení příprav nové rampy LC-39A. Věřme tedy, že nový termín “polovina února” vydrží a vše se stihne. EchoStar 23 by v takovém případě letěl asi někdy koncem února nebo začátkem března. Zajímavé je to, že rakety pro obě mise jsou připraveny na start v podstatě už nyní, tudíž SpaceX by teoreticky mohlo všechny překvapit a provést starty CRS-10 a EchoStar 23 relativně rychle po sobě. Aktuální rekord dvou po sobě jdoucích startů je dva týdny.

Zajímavou informací také je to, že rampa LC-39A je vybavena novým typem erektoru, neboli zařízení, které dopravuje raketu z hangáru na rampu a následně ji vztyčí. Bude fungovat jinak než ty stávající, které známe z ramp SLC-40 a SLC-4E – ty se několik minut před startem mírně odkloní od rakety a tak zůstanou až do startu. Nový erektor na LC-39A bude údajně fungovat jinak – bude vztyčený až do startu, načež se velmi rychle sklopí, a to do většího úhlu než starší erektory (sklopí se zkrátka více, nebo možná úplně). Určitě to bude zajímavá podívaná!

Zdroj: NASA Spaceflight

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře