Starlink přebírá zákazníky konkurenci a další novinky o největším světovém poskytovateli satelitního internetu

Starlink se již loni stal největším poskytovatelem satelitního internetu na světě. Své pozice však nedosáhl jen přebíráním zákazníků konkurenci, ale i rozšířením uživatelské základny díky nabídce kvalitnějších služeb. I za těchto okolností ale chce firma SpaceX řady svých zákazníků nadále navyšovat, takže v řadě evropských zemí včetně ČR snižuje ceny Starlinku. Přišlo také s novou nabídkou pro špatně připojitelné oblasti, která nicméně výrazně vyprázdní vaši peněženku. SpaceX plánuje i testy antén Starlink na druhém stupni rakety Falcon 9. Závěrem se pak podíváme na rozbalení a instalaci antény Starlink nejnovější generace.

Start mise Starlink 2-9 (Foto: SpaceX)

Náš dnešní přehled novinek týkající se satelitní sítě Starlink začneme tím, že se podíváme na samotné zákazníky Starlinku, jejich počty rapidně narůstají, a to často i na úkor konkurence. Před několika dny vyšel na server Starlink Insider článek, který se snažil porovnávat vývoj počtu uživatelů satelitních služeb Starlink, HughesNet (dceřiná společnost EchoStaru) a Viasatu v čase. Jednoznačně z něj plyne, že zatímco počty uživatelů Starlinku narůstají, HughesNet zažívá od poloviny roku 2020 poměrně výrazný úbytek zákazníků – jen za poslední tři roky od něj odešlo celkem 500 000 uživatelů. Od května 2023 je proto SpaceX největším poskytovatelem satelitního internetu na světě a dnes má přes 2,3 milionů zákazníků. Pokud jde o firmu Viasat, ta zveřejňovala v minulosti pouze americké uživatele, nicméně v roce 2022 s tímto trendem přestala a uvádí každý kvartál pouze to, že počet zákazníků ubývá. Navíc se také začala více orientovat na firemní zákazníky či na oblast letecké a lodní dopravy.

Vývoj počtu zákazníků Starlinku, HughesNetu a Viasatu od roku 2016 do dneška (Zdroj: Starlink Insider)

Zajímavé na zvyšování počtu zákazníků SpaceX je i tempo růstu. Na tomto místě můžeme provést srovnání s již výše zmíněnou firmou HughesNet. Té trvalo téměř osm let, než v roce 2016 dosáhla milionu uživatelů, SpaceX zvládlo tentýž počet zhruba za rok a půl. Čím to tedy je, že SpaceX získává zákazníky tak rychle? Dle analytika Brenta Prokoshe je to způsobeno okolností, že SpaceX se chová podobně, jako před lety HughesNet. Nabízí výrazně kvalitnější internetové připojení než konkurence, a tak není divu, že zákazníci na to slyší. Nicméně i když spousta zákazníků Starlinku přechází od konkurence, odhaduje se, že 50–70 % uživatelů služby SpaceX je zcela nových, tedy že předtím žádné jiné satelitní připojení nevyužívali.

Nabídka služeb největších poskytovatelů satelitního internetu (Zdroj: Kazi Arsadul)

Úbytek zákazníků zavedených satelitních internetových poskytovatelů není v každé zemi stejný. Nejlépe je to patrně vidět v Brazílii, kde loni květnu platilo, že SpaceX prakticky získalo všechny zákazníky, o které HughesNet přišel. Tamní situace je navíc poměrně specifická, měsíční paušál je zde pouze 35 dolarů ve srovnání se 120 dolary, které musí platit zákazníci v USA. Jako opačný příklad lze v tomto směru použít Austrálii, kde nástup sítě Starlink zavedené poskytovatele prakticky neohrozil.

Anténa společnosti HughesNet instalovaná pro domácí použití (Zdroj: Country Mom)

Když už je řeč o platbách, které zákazníci každý měsíc posílají SpaceX za služby sítě Starlink, koncem ledna letošního roku firma snížila ceny v Evropě. Po této úpravě lze bez nadsázky prohlásit, že průměrná výše měsíční platby za Starlink ve většině zemí EU je nyní 50 eur. K nejmenšímu snížení, o 6 eur, došlo v České republice, k největšímu pak na Kypru, kde cena spadla o 22 eur. V případě ostatních zemí se změna pohybovala v rozmezí 10–15 eur. I tak však stále zůstávají v Evropě země, kde k cenovým úpravám nedošlo. Nejdražší připojení mají stále obyvatelé Velké Británie (86,56 eur) a hned na druhém místě je Polsko s paušálem ve výši 76,65 eur.

Změny evropských cen služeb Starlink v lednu 2024 (Zdroj: Ron Eagleson)

Nyní již ale definitivně opusťme samotné uživatele a pojďme si představit novou službu, kterou začala firma SpaceX nabízet. Jmenuje se Community Gateway (komunitní brána) a rozhodně se o ní nedá říct, že je levná. Aby se o tuto službu mohl zákazník ucházet, musí dopředu zaplatit 1,25 milionů dolarů. Za tuto cenu na oplátku neobdrží od SpaceX pouze anténu, ale firma dodá veškerý potřebný hardware a postaví celou velkou stanici. Už z této ceny jednoznačně plynně, že nejde o službu pro jednotlivé zákazníky, leda že by byli silně marnotratní, daleko spíše o ni budou mít zájem poskytovatelé internetového připojení, kteří budou moci konektivitu dále přeprodávat zákazníkům v oblastech, kde je z principu velmi obtížné vybudovat dostatečně kvalitní pozemní sítě. Rychlost celé brány může být až 10 Gb/s. SpaceX tuto službu začalo inzerovat na svých stránkách až letos v lednu, nicméně první zákazníci se této služby dočkali již loni na ostrově Unalaska, o čemž jsme vás neopomněli informovat počátkem letošního roku.

Komunitní brána na ostrově Unalaska (Foto: SpaceX)

Patrně nejproblematičtější okolností, která se týká komunitní brány, jsou měsíční poplatky. Samotné SpaceX se v tomto směru nevyjádřilo dostatečně jasně, uvádí totiž, že měsíční paušál začíná na 75 000 dolarech za Gb/s. Následkem tohoto vyjádření tak existují na internetu tři různé skupiny serverů, které o nové službě informují. Ty první uvádí, že měsíční cena brány je 75 000 dolarů. Druhá skupina tvrdí, že zákazník zaplatí 75 000 dolarů za každý 1 Gb/s, což při 10 Gb/s bude dělat 750 000 dolarů měsíčně. To je asi nejčastější výklad. Poslední skupina je opatrná a udává, že není jasné, zda je či není měsíční paušál závislý na rychlosti připojení celé brány. Zatím se mi nepodařilo dohledat, zda tuto službu využívají další zákazníci. Jedno je ale jisté, váš zájem o tuto službu se rozhodně bude odvíjet od toho, jak obtížné je pro vás získat kvalitní pozemní širokopásmové připojení.

Princip fungování komunitní brány SpaceX

Ač hlavní těžiště práce sítě Starlink bude vždy spočívat v internetovém připojení špatně dostupných oblastí, SpaceX začíná dle všeho stále více pošilhávat po jeho možném využití i ve vesmíru. Před pouhými několika dny podalo SpaceX žádost, aby mohlo při jednom z budoucích startů rakety Falcon 9 z Vandenbergovy základny namontovat na horní stupeň anténu sítě Starlink. Ta by následně po startu a odhození aerodynamického krytu měla sloužit k přenosu telemetrie až do okamžiku, kdy druhý stupeň bude zanikat v atmosféře. Firma očekává, že se jí díky tomuto kroku podaří zachytit veliké množství telemetrických dat. Do budoucna by tímto způsobem chtěla zlepšit efektivitu a bezpečnost kosmických misí. Není to pochopitelně první plánovaný test sítě Starlink ve vesmíru, o kterém víme. Jeden by měl přijít na řadu letos při pilotované misi Polaris Dawn, která na oběžné dráze mimo jiné otestuje laserové spojení mezi Dragonem a družicemi Starlink. Antény pro Starlink jsou navíc obvykle přítomny také na lodích Starship při testovacích letech.

Dvoustý vyrobený horní stupeň rakety Falcon 9, listopad 2022 (Foto: SpaceX)

Když jsme vám v prosinci představovali nový router a anténu systému Starlink třetí generace, měli jsme tehdy k dispozici hlavně obrázky a jedno oficiální video. Od té doby se ale pochopitelně vyrojila videa další, která nahráli samotní uživatelé. Takže pokud máte chuť a čas, ve videích níže uvidíte, co vše je v balíku, který obdržíte od SpaceX. Dozvíte se také, jak probíhá samotná instalace a jakých výkonů toto zařízení dosahuje.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
bohyn

Pravdu nema ani jedna skupina. Zde je vysvetleno, jak se uctuje IP tranzit (konektivita) velkoobchodne mezi operatory. Vhodnou manipulaci muze byt cena i nula z temer plne vyuzite linky, ale to bude urcite poresene.

Naposledy upraveno před 7 měsíci uživatelem bohyn
PetrV

Starlink je velká změna v přenosu dat.
Umožňuje služby, které nebyly předtím myslitelné.
Je to paralelní datová síť.
Ať se daří.

Jiří

Zlevnili měsíční platbu ze 1400 na 1250, ale terminál zdražil výrazně.
Od začátku to bylo: 13000 -> 15600 -> 11000 -> 9100 -> 7360 -> 11000
A zlevnili jeho pronájmem na 250/měsíc.

Naposledy upraveno před 8 měsíci uživatelem Jiří
Martin B

Ta cena za Gateway mi přijde dost zvláštní. 75.000 za Gbps se nemůže nikomu vyplatit, pokud by tím zamýšlel poskytovat služby nějakým koncovým zákazníkům. Těm vyjde mnohem levněji si pořídit normální zákaznický Starlink.

To asi bude určené pro nějaké těžařské firmy, armádu, vědecká pracoviště, kteří potřebují nepřetržitý rezervovaný datový tok a jsou ochotni si za něj slušně zaplatit.

Petr

Jak to chápu já, tak je to určené pro operátory kteří pokryjí potom třeba mobilním signálem nějaké malé odlehlé město nebo oblast. Nejde výhradně o internet pro jednoho uživatele.

Petr Melechin

Asi to bude spíš 7500 dolarů za 1 Gbps, takže při maximu 10 Gbps to vychází na těch 75 tisíc dolarů.

Jiří

Což by vycházelo, aby se služba zaplatila, na 300 zákazníků na Gbps platících měsíčně $25, za které dostanou připojení o rychlosti 100 Mb/s s agregací 1:30. To není tak strašné.

PetrV

Zajímavý článek, co způsobuje starlink globálně.
Pokrok nejde zastavit.
https://spacenews.com/satellite-phone-networks-democratize-global-communication/

Petr Vecek

Důvod, proč uživatelé satelitního internetu přecházejí od stávajících poskytovatelů ke Starlinku je jednoznačně 40xnižší přenosové zpoždění. Řada aplikací je přes satelit na GEO nepoužitelných. V ČR zůstávají zákazníci Viasat a Eutelsat u těch nejlevnějších služeb INTV. Na chatu jim to stačí.

Tomáš

Pro mě je tisícovka psychologická hranice. Ale pokud to u nás bude taková bida bez optiky, tak možná i za 1250 to vezmu.

Jiří

Spíš cílili na většinu Evropy, kde je psychologická hranice 50 €

PetrK

Proč ? 5G je za půlku … Já (předpokládám) řeším to samé (pokrytí v blbém místě), tak mě zajímají důvody …

Majkl

Měli by ještě trošku zlevnit a už bych do toho s vesnickým internetem šel.

Tom

Přesně na to myslím. 🙂

Karel Zvoník

Ono to přijde. 🙂

Martin B

Domluv se se sousedy a můžete si náklady rozdělit. A sami si jenom natáhnete UTP kabel.