Starship má letět do výšky 20 km už v říjnu, příští generace bude mít průměr 18 metrů

SpaceX v posledních měsících aktivně vyvíjí a vyrábí první exempláře lodi Starship, nosiče Super Heavy a motoru Raptor. Elon Musk už však přemýšlí nad raketou, která Starship nahradí v budoucnu. Shrnul jsem pro vás nové informace o testovacích letech prototypů Starship, výrobě Raptorů a také chystané prezentaci, kde nám Elon Musk prozradí více.

Experimentální stroj Starhopper aktuálně absolvoval svůj poslední zkušební let a poté má sloužit pro testování motorů Raptor. SpaceX neotálelo a jen pár dnů po 150metrovém letu byl ze Starhopperu odmontován Raptor se sériovým číslem SN6. Motor byl poté zabalen a odvezen kamionem pryč.

Elon Musk zároveň aktuálně oznámil, že Raptor SN10 bude brzy odeslán z továrny v Hawthorne. A jelikož web NASA Spaceflight už dříve informoval, že Raptory SN8 až SN13 mají pohánět dva existující prototypy Starship, SpaceX už brzy bude mít tři nové motory (SN8 až SN10), které mohou být namontovány do prototypu v Texasu. Ten má být v následujících týdnech smontován do jednoho kusu, dostat křidélka a přistávací nohy. Musk nyní na Twitteru upřesnil, že tyto práce by měly být hotové do 28. září, kdy má proběhnout několikrát odložená prezentace o aktuální podobě Starship. Termín má pro SpaceX symbolický význam, jelikož půjde o 11. výročí prvního úspěšného startu Falconu 1.

Během prezentace se pravděpodobně dozvíme konkrétnější plány SpaceX ohledně testovacích letů Starship, ale ten první už stihl Musk prozradit. V plánu je prý v říjnu provést let do výšky 20 kilometrů. Dá se předpokládat, že bude proveden s texaským prototypem, jehož výroba je v nejpokročilejší fázi a hlavně tento exemplář může startovat z rampy v Boca Chica, odkud létal Starhopper. Oproti tomu floridský prototyp zatím nemá odkud startovat a navíc bude muset být nejdříve přepraven z montážního areálu v Cocoa do pár desítek kilometrů vzdáleného Kennedyho vesmírného střediska. Tento přesun je v plánu na září, o čemž jsme podrobněji informovali v nedávném článku.

Dvacetikilometrový testovací let už v říjnu je sám o sobě působivý, avšak Elon Musk dodal, že pokus o orbitální let by mohl proběhnout „krátce poté“. Těžko říct, jestli to znamená pár týdnů nebo třeba půl roku, ale nabízí se otázka, jak se vůbec chce SpaceX tak brzy dostat na oběžnou dráhu. Musk sice dříve řekl, že Starship bez nákladu by teoreticky dokázala doletět na orbitu sama o sobě, ale už by se pak nedokázala vrátit zpět. Proto mi přijde nepravděpodobné, že by Musk orbitální misí myslel jen let samotné Starship. Nejspíš by to totiž znamenalo, že by to pro daný exemplář lodi byla poslední mise, což se mi zdá neekonomické. Spíše si tedy myslím, že Musk mluví o letu Starship v kombinaci s nosičem Super Heavy.

První exemplář Super Heavy se už vyrábí na Floridě a má být zpočátku vybaven dvaceti Raptory. Problém ale je, že zatím nemá odkud startovat. SpaceX momentálně nedisponuje potřebnou infrastrukturou pro integraci Starship se Super Heavy a následný start. Firma však aktivně připravuje úpravy stávající rampy LC-39A, které by umožnily starty Starship i Super Heavy. Je tedy možné, že Elon Musk předpokládá, že nějakou základní infrastrukturu pro testovací lety bude možné vybudovat velmi rychle, a tak by zkušební orbitální let mohl proběhnout třeba už začátkem příštího roku.

Neoficiální vizualizace úprav rampy LC-39A pro raketu Starship (Zdroj: NASA Spaceflight)

Druhým dílkem skládačky je motor Raptor. Pro orbitální let bude SpaceX potřebovat minimálně 23 motorů, přičemž firma zatím vyrobila jen 10 kusů, z čehož některé byly zničeny při testování nebo už budou zastaralé kvůli úpravám návrhu, ke kterým od začátku testování došlo. Rychlost výroby se však zvyšuje a Musk doufá, že do konce roku bude SpaceX zvládat dokončit dva Raptory denně. Zároveň ale není jasné, jestli si SpaceX při prvních orbitálních testech vystačí jen s atmosférickou verzí Raptoru, nebo bude potřebovat také pár vakuových motorů pro Starship, s kterými počítá finální verze lodi.

Elon Musk aktuálně odpověděl na otázku, kdy bude Raptor připraven na orbitální lety slovy „pravděpodobně za 2 až 3 měsíce.“ To se však dá vyložit několika způsoby. Jelikož součástí odpovědi byla také zmínka o dokončování výrobu Raptoru SN10, mohlo by to znamenat, že Musk očekává vyrobení dostatečného množství Raptorů pro orbitální let do 3 měsíců. Teoreticky to však Musk mohl myslet tak, že za ony 2–3 měsíce se jakž takž ustálí návrh Raptoru, který zatím prochází změnami na základě poznatků z testování. Alternativně také Musk mohl mluvit o tom, kdy očekává, že začne výroba vakuové varianty. Občas je zkratkovitost Muskových tweetů k vzteku, že? 🙂

Potenciální komplikaci pro tento ambiciózní harmonogram testovacích letů však představuje hurikán Dorian, který by měl v následujících dnech dorazit na Floridu. SpaceX se vyjádřilo, že provádí preventivní opatření v zájmu ochrany infrastruktury, kterou disponuje v Kennedyho vesmírném středisku a na Mysu Canaveral (rampy LC-39A a SLC-40, řídící středisko, několik hangárů atd.). V ohrožení je ale také prototyp Starship vyráběný ve floridském Cocoa. V sobotu proto byla jeho spodní polovina přesunuta do nedávno dokončeného hangáru. Zatím však není jasné, jestli tam bude přesunuta i špička a jak SpaceX zajistí připravené ocelové díly pro Super Heavy. Doufejme, že prototyp přečká hurikán bez úhony, protože jinak by to byla pro SpaceX letos už druhá ztráta způsobená větrem. V lednu totiž byla takto zničena aerodynamická špička určená pro Starhopper. Ta měla naštěstí jen estetický účel, a tak Starhopper nakonec prostě létal bez ní.

Floridská Starship v hangáru (Foto: Seamore Holdings)

Testovací program Starship se tedy teprve rozjíždí, avšak Elon Musk už teď myslí na budoucnost. V aktuálním tweetu uvedl, že příští generace Starship by mohla mít průměr neuvěřitelných 18 metrů, tedy dvakrát více než má současná podoba Starship. Více informací však nenabídl. Pochopitelně jde o předběžné a vzdálené plány, avšak asi nikoho nepřekvapí, že pokud se Starship osvědčí, SpaceX bude chtít časem vyvinout ještě větší loď, která usnadní a urychlí přepravu nákladu a lidí na Mars.

Neoficiální představa 18metrové Starship (Autor: Sam Taylor)

A jedna zajímavost na závěr. Muskovi je právem často vyčítán jeho přehnaný optimismus, co se týče odhadů termínů, avšak když odhaduje více do budoucna, dokáže být překvapivě přesný. Diskutující na Redditu vyhrabal rozhovor s Muskem z roku 2014, ve kterém odhadoval, že testovací lety větší rakety s motorem s uzavřeným cyklem by mohly proběhnout „za pět nebo šest let“. To tedy naprosto přesně odpovídá testování Starhopperu a Starship poháněných motory Raptor v letech 2019 a 2020.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

231 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře