SpaceX už vyrábí první Super Heavy a v září bude floridský prototyp Starship přepraven k rampě

Loď Starship a nosič Super Heavy (Zdroj: dearMoon)

Už brzy by měla proběhnout napjatě očekávaná prezentace Elona Muska o aktuální podobě raketového systému Starship, který v posledním roce prošel spoustou změn. I přes blížící se prezentaci se však stále průběžně dozvídáme další novinky o této raketě. Aktuálně bylo například potvrzeno, odkud poletí prototyp lodi Starship jako první a jak bude obří raketa přepravena z floridské montážní plochy k rampě LC-39A. Zároveň to vypadá, že už začala výroba prvního nosiče Super Heavy.

Zajímavou poznámku měl na aktuální konferenci Hans Koenigsmann ze SpaceX, když řekl, že v dnešním kosmickém průmyslu je obtížné inovovat. Neví prý, čím to je, ale existuje určitý odpor k průběžné inovaci. Nejlepším řešením tedy podle něj je mít zaběhlý produkt jako Falcon 9 nebo Falcon Heavy a k tomu bokem vyvíjet nový hardware typu Starship.

Elon Musk nedávno Starship nazval „šílenou raketou“ a poznamenal, že i když je každý den ponořen do problematiky návrhu a výroby Starship a motoru Raptor, pořád se mu nechce věřit, že se to opravdu děje.

Vývoj a výroba prvních prototypů lodi Starship pokračuje dobře a týmy v Texasu i na Floridě jsou zhruba stejně daleko. U obou prototypů například aktuálně došlo k sundání a úpravám aerodynamické špičky nebo instalaci přepážky nádrží a konstrukce, do které budou umístěny tři motory Raptor. Minulý týden pak Elon Musk řekl, že už brzy proběhne smontování obou polovin Starship a přibudou aerodynamické řídící plochy i přistávací nohy. Nedlouho poté do Texasu dorazily vyrobené díly, které vypadají jako přední křidélka pro Starship. Ta bude možné naklápět a řídit tak loď během průletu atmosférou. V Texasu byla také spatřena silná trubka, která je pravděpodobně určena pro tok kyslíku k motorům skrz metanovou nádrž.

Kdy se tedy dočkáme prvních letů prototypů Starship? Přesné termíny zatím neznáme, ale z dřívějších prohlášení Elona Muska vyplývá, že by k prvním testům mohlo dojít už během podzimu. Vzhledem k tempu výroby prototypů to rozhodně nepůsobí nějak moc nerealisticky. Hans Koenigsmann ze SpaceX aktuálně vysvětlil, že plán je provádět stále větší skoky se Starship v texaské Boca Chica a pak co nejdříve přejít na orbitální lety. Tyto cíle prý vytyčil Elon a zaměstnanci SpaceX na jejich dosažení usilovně pracují.

Pro orbitální lety se však Starship neobejde bez nosiče Super Heavy, jehož výroba však už nejspíš začala. Na Floridě bylo totiž na aktuálních leteckých snímcích spatřeno více než 12 připravených ocelových prstenců, které SpaceX používá pro kontrukci prototypů Starship. Obě poloviny lodi však mají v podstatě finální výšku, a tak vysoký počet dodatečných prstenců značí, že nejspíš jde o kusy určené pro první exemplář nosiče Super Heavy. Načasování navíc odpovídá dřívějším odhadům Elona Muska, podle kterých měla výroba Super Heavy začít koncem srpna. Musk zároveň prozradil, že tloušťka ocelového pláště Super Heavy se bude v různých částech rakety lišit, a tak není vhodné použít stroj pro kontinuální spirálové svařování, jak někdo navrhoval na Twitteru.

Floridské pracoviště s prototypem Starship (Foto: @flying_briann / Twitter)

Z dřívějška víme, že SpaceX zároveň připravuje úpravy rampy LC-39A v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, aby odtud mohly probíhat starty Starship i Super Heavy. Když tedy všechny tyto poznatky spojíme dohromady, vyjde nám hrubý plán testovacích letů. První prototyp Starship bude nejdříve provádět suborbitální lety z rampy v Texasu stejně jako experimentální stroj Starhopper. Mezitím bude připravována rampa pro Starship ve floridském komplexu LC-39A a po jejím dokončení se testování přesune tam. Postupně se tak přejde na orbitální lety s kombinací Starship a Super Heavy, který bude při prvních startech vybaven „jen“ dvacítkou motorů Raptor.

Možná vám to přijde jako vzdálená budoucnost, ale aktuální televizní reportáž prozradila, že SpaceX plánuje už v září převézt floridský prototyp Starship z montážního areálu v Cocoa k rampě LC-39A. Mezi fanoušky se dlouho spekulovalo, jak přesně SpaceX hodlá prototyp přepravit z Cocoa do několik desítek kilometrů vzdáleného Kennedyho vesmírného střediska, odkud má raketa startovat. Nyní díky oficiálním dokumentům známe přesnou trasu a způsob přepravy.

Celá operace zabere dva týdny a bude zahrnovat cestu po silnici a po řece. Prototyp bude nejdříve naložen na kolový transportér a po silnici odvezen k asi 5 kilometrů vzdálené Indian River. Tam bude přeložen na ponton, jenž následně remorkéry odvlečou průplavem do Banana River a poté až do Kennedyho vesmírného střediska. Část cesty bude stejná jako ta, která byla v minulosti využívána pro přepravu externích nádrží raketoplánů. Starship bude poté opět přeložena na souš a snadno přepravena k rampě LC-39A po tzv. crawlerway, po které byly přepravovány raketoplány na rampy LC-39A a LC-39B.

Z dokumentů však není jasné, jestli bude Starship přepravována po částech, nebo bude smontována a přepravována jako celek. Elon Musk akorát dříve řekl, že Super Heavy bude přepravován horizontálně a Starship bude vyráběna ve vertikální poloze. Avšak vzhledem k výšce 55 metrů bude Starship pravděpodobně také přepravována horizontálně. Pořád ale bude sahat do výšky deseti metrů, a tak kolem pracoviště SpaceX v Coca už několik dnů probíhají úpravy elektrického vedení a dalších inženýrských sítí. Elektrické vedení je na některých místech přesouváno do větší výšky a některé rozvody jsou zakopávány do země. Důvodem je právě vytvoření prostoru potřebného pro chystanou přepravu prototypu Starship k rampě LC-39A. Otázkou však zůstává, jestli lze z přepravy prototypu vyvozovat i to, že by nedlouho poté mohlo dojít k jeho startu, nebo zda je primárním důvodem přesunu jen uvolnění místa pro výrobu Super Heavy. Také není jasné, kam v Kennedyho středisku bude prototyp umístěn.

A jak často bude Starship startovat? Když jsme informovali o přípravách rampy LC-39A na starty Starship, z oficiálních dokumentů bylo možné vyčíst, že firma plánuje z Floridy ročně provádět až 50 startů raket Falcon a až 24 startů Starship. Elon Musk však nedávno na Twitteru upřesnil, že ta čísla nemáme brát moc vážně, protože v reálu lze očekávat spíše méně startů Falconů a časem naopak až o řád víc startů Starship.

Podrobnější informace o Starship a plánech SpaceX bychom se měli dozvědět už v sobotu 24. srpna v polovině září prostřednictvím Muskovy prezentace. Do té doby můžete sledovat přípravy obou prototypů živě na našich stránkách nebo nastudovat, co všechno víme o aktuální podobě Starship a Super Heavy. V následujících dnech by také měl proběhnout 200metrový skok Starhopperu, avšak SpaceX zatím stále nemá vyřízené povolení Federální letecké správy. Aktuální dění a přípravy Starhopperu sledujte zde.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

62 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře