Starship dostane jiná křídla a při cestách po Zemi se obejde bez nosiče Super Heavy

Nedávno jste se u nás mohli dočíst, že vyvíjená kosmická loď Starship nakonec bude mít místo sedmi motorů Raptor jen šest. Tím ale úpravy designu lodi nekončí, jak prozradily další aktuální tweety Elona Muska. Dozvěděli jsme se, že loď bude mít jinak řešená křídla a že pro přepravu mezi dvěma body na Zemi bude někdy stačit samotná Starship, nebude tedy potřeba masivní nosič Super Heavy.

Pro připomenutí, loď Starship a raketový nosič Super Heavy byly naposledy oficiálně ukázány v září 2018 během představení projektu dearMoon. Od té doby však design prošel mnoha změnami, přičemž tou hlavní je to, že primárním materiálem bude nerezová ocel místo uhlíkových kompozitů. Změny se dočkaly také motory, jelikož místo sedmi totožných Raptorů, bude Starship nakonec mít jen šest motorů, přičemž tři budou optimalizované pro vakuum a tři pro atmosférický let. Elon Musk nyní upřesnil, že vakuové motory budou mít trysku s průměrem 2,8 metru a budou napevno přidělány k trupu lodi. Tři atmosférické motory s výrazně menší tryskou pak budou umístěny uprostřed a budou schopné naklánění o 15 stupňů, což je potřeba při přistání. Staré a nové uspořádání motorů dobře ilustrují tyto neoficiální vizualizace:

Podle Muska také stále platí, že prázdný prostor kolem motorů bude využit pro uložení dodatečného nákladu. Výhodou prý je, že rozmístění nákladu umožňuje ovlivnit těžiště v případech, kdy hlavní nákladový prostor ve špičce lodi je plný.

Musk si zároveň povzdychl, že změn se znovu dočkají aerodynamické povrchy lodi Starship, které přibyly při poslední aktualizaci designu v roce 2018 a zároveň měly sloužit jako přistávací nohy. Spekuluje se, že důvodem změny by mohla být obtížnost vývoje mechanických systémů schopných spolehlivého naklápění „křídel“ během návratu atmosférou, kdy dochází k velkým aerodynamickým náporům. Musk však důvod neupřesnil a jen dodal, že by změna neměla mít výrazný vliv na harmonogram vývoje. Aerodynamické plochy prošly od roku 2016 velkými změnami:

Musk následně už poněkolikáté vysvětlil, že snaha o vytvoření jednostupňové orbitální rakety na Zemi nemá smysl. I když je totiž technicky možné takový stroj vyvinout, byl by nepraktický, protože by měl velmi nízkou nosnost a/nebo by nebyl znovupoužitelný. Jednostupňové rakety však jsou užitečné na Marsu či kterémkoli z měsíců. Ostatně, Starship také bude z Marsu startovat bez Super Heavy.

Na tuto diskuzi Elon navázal překvapivým poznatkem, na který jeho tým přišel. Když by prý Starship dostala 2–4 další Raptory, mohla by dobře posloužit pro dálkovou přepravu na Zemi i bez nosiče Super Heavy. Toto řešení je prý o dost lepší než to původní z videa níže, protože výrazně snižuje náklady a složitost a zjednodušuje provoz. V takovéto konfiguraci prý Starship dokáže uletět přibližně 10 000 km rychlostí kolem Mach 20. Nebylo by tedy možné takto cestovat kamkoli, ale i tak by bylo možné doletět například z Londýna do New Yorku nebo z Tokya do Los Angeles během pár desítek minut.

Nosič Super Heavy s výškou kolem 63 metrů tedy možná nebude potřeba pro dopravu po Zemi, avšak SpaceX jej pochopitelně potřebuje pro lety na oběžnou dráhu. Podle Elona Muska se první exemplář Super Heavy začne vyrábět přibližně za 3 měsíce. To představuje menší zpoždění – původně odhadoval, že výroba začne ještě během jara. Tato obří raketa má mít ve finální konfiguraci celkem 31 motorů Raptor, ale první starty prý budou vybaveny jen asi 20 motory, aby se minimalizovaly ztráty hardwaru v případě selhání.

Starship je samozřejmě stále navrhována s ohledem na meziplanetární mise. Pokud se už těšíte, až v této lodi poletíte na Mars, Musk potvrdil, že každý pasažér bude mít vlastní kajutu. Cesta by tedy mohla být i celkem pohodlná. Jak si SpaceX misi na Mars představuje, ukázalo před dvěma měsíci nové video, které Musk pustil studentům v michiganském městě Flint. Video obsahuje řadu nových záběrů včetně podoby základny na Marsu. Bohužel zatím je k dispozici pouze v nízké kvalitě (navíc nejspíš vzniklo už vloni, a tak ještě neobsahuje ocelovou Starship):

Super Heavy Starship letí na Mars

Nadace Elona Muska darovala Chromebooky všem sedmákům ve městě Flint a také vodní filtry pro všechny místní školy. Musk navíc během své prezentace školákům ukázal video o raketě Super Heavy Starship, které obsahuje řadu nových záběrů včetně podoby základny na Marsu. Bohužel zatím pouze v nízké kvalitě.Zdroj: https://www.facebook.com/NBC25/videos/678453735920693/?permPage=1

Zveřejnil(a) ElonX dne Pátek 22. března 2019

Musk tehdy také ukázal dosud neviděné konceptové obrázky už ocelové Starship a uměleckou představu jejího interiéru a aktivit, které by mohly probíhat na palubě:

Prezidentka Gwynne Shotwell zároveň aktuálně prohlásila, že Starship poletí za 18 měsíců a na Mars doručí první náklad do 5 let. To by mohlo značit dvouletý odklad, neboť Elon Musk už řadu let plánuje první nákladní misi na Rudou planetu na rok 2022. Těžko říct, jestli to brát jako indikátor toho, že vývoj Starship trvá déle, než se čekalo, nebo si prostě jen SpaceX dělá prostor pro zastávku na Měsíci…

Další informace bychom se měli dozvědět na chystané prezentaci o lodi Starship, která je předběžně plánována na 20. června.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

33 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře