Start CRS-10 byl na poslední chvíli přerušen

Falcon 9 v noci před startem (Foto: Scott Murray)

Na sobotu 18. února v 16:01 byl naplánován start mise CRS-10. Vše se zdálo být v pořádku, oficiální stream SpaceX vesele ubíhal a dokonce i počasí spolupracovalo. Neuvěřitelných 13 vteřin před okamžikem startu byl však odpočet zastaven a start přerušen. Podívejme se, v čem byl problém, a na kdy byl start odložen.

První náznaky problémů se objevily už v pátek, když Elon Musk na Twitteru informoval o tom, že SpaceX prošetřovalo velmi malý únik v horním stupni. Později jsme se během tiskových konferencí pořádaných NASA dozvěděli, že se jednalo konkrétně o problém v heliovém systému, který slouží k roztáčení turbočerpadla a také to, že systém je redundantní a i v případě jeho selhání by to mělo mít dopad jen na opětovný zážeh druhého stupně, který se provádí za účelem dobrovolné deorbitace. V noci z pátku na sobotu pak Elon na Twitteru pronesl následující: “Sobotní start má zelenou. Do odpočtu v čase T-60 sekund jsme přidali kontrolu úbytku tlaku v heliovém systému pro roztáčení turbočerpadla v druhém stupni.”

V sobotu pak dvě hodiny před plánovaným startem začal živý přenos na NASA TV, při kterém jsme se dozvěděli o problému se systémem směrování tahu motoru Merlin ve druhém stupni (TVC – Thrust Vector Control). Odpočet však pokračoval a nezastavil se ani v čase T-60 sekund – problém s heliovým systémem byl tedy nejspíš vyřešen. Start však byl později zastaven v nervy drásajícím čase T-13 sekund právě kvůli již zmíněnému problému s TVC. Více informací však nebylo k dispozici. Už pár minut po přerušení startu se však Elon Musk naštěstí opět podělil o upřesňující informace na Twitteru.

Elon Musk –  zakladatel, CEO a CTO SpaceX

V prvním tweetu uvedl: „Všechny systémy fungovaly, jak měly, ale pohyb hydraulického pístu, který má na starost naklánění motoru v horním stupni, byl poněkud zvláštní. Odklad nám umožní situaci prošetřit.“ O pár minut později dodal následující: “Pokud by tento problém byl jediný, raketa by byla schopna normálního letu. Chceme se však ujistit, že se nejedná o projev nějakého souvisejícího a závažnějšího problému.” Později ještě doplnil, že systém TVC by na 99 % fungoval správně, neboť by byl schopen kompenzovat případnou chybu, ale že nemělo smysl riskovat kvůli tomu zbylému 1 %. Mezitím se jej někdo zeptal, zda problém s TVC nějak souvisí s dřívějším únikem helia. Elon odpověděl, že by to nemělo souviset, ale zároveň uvedl, že to zatím není úplně vyloučeno.

A kdy se tedy CRS-10 pokusí o start znovu? SpaceX ještě oficiálně nepotvrdilo nové datum, ale z dřívějších informací víme, že záložní datum startu bylo už nějaký čas naplánováno na 19. února v 15:38 SEČ. Toto datum zmínil i moderátor na NASA TV. Dokud však neuslyšíme potvrzení od SpaceX, nemůžeme toto datum považovat za jisté. Řešení problému s TVC se třeba může nečekaně protáhnout. Počasí by v neděli mělo být stejně dobré jako dnes (oficiálně s 30% šancí na nepříznivé počasí).

Veškeré nové informace budu přidávat do profilu mise CRS-10, takže nejaktuálnější informace hledejte tam.