Starship SN6 úspěšně absolvovala tlakové zkoušky, ve výrobě jsou dva plnohodnotné prototypy pro delší lety

Od letu prototypu Starship SN5 do výšky 150 metrů uběhly jen dva týdny a následující prototyp SN6 už stihl absolvovat kryogenní tlakové zkoušky a dostal vlastní motor Raptor. Již brzy by tedy měl následovat statický zážeh a snad také další krátký let. Zároveň už jsou ve výrobě také prototypy Starship SN8 a SN9, které provedou lety do větších výšek.

Prototyp Starship SN5 provedl 5. srpna svůj první let do výšky 150 metrů a následně přistál na nedalekou betonovou plošinu. Okolí rampy pak z bezpečnostních důvodů zůstalo zavřené více než den a následně dorazil jeřáb, který přesunul SN5 na špalky, aby mohly být odmontovány nohy. Některé z nich totiž dostaly pořádně zabrat kvůli tomu, že prototyp přistál v mírném náklonu.

Starship SN5 pak byla přesunuta na kolový transportér, který ji 11. srpna odvezl do nedalekého montážního areálu. Podle Elona Muska SN5 možná poletí znovu, ale je potřeba provést pár oprav a nainstalovat nové nohy. Ve stejný den, kdy byl převezen prototyp SN5, byla rovnou přepravena na rampu nová Starship SN6, která byla dokončena už před mnoha týdny. Jedná se víceméně o dvojče SN5.

Prototypy Starship SN5 (vlevo) a SN6 v montážním areálu 11. srpna 2020 (Zdroj: Elon Musk)

Už 16. srpna, tedy pouhých 11 dnů po letu Starship SN5, absolvoval prototyp SN6 úspěšnou tlakovou zkoušku s kryogenním dusíkem. Nevíme, jakého tlaku bylo dosaženo, ale evidentně to bylo ku spokojenosti SpaceX. Hned 18. srpna byl totiž na rampu dovezen Raptor SN29 (čili 29. vyrobený kus) a rovnou byl nainstalován na Starship SN6. Z následně ohlášených uzavírek pak vyplynulo, že SpaceX plánuje provést statický zážeh SN6 možná už v pondělí 24. srpna. A pokud vše půjde dobře, nedlouho poté by mohl následovat krátký let podobný tomu, který provedl prototyp SN5. Elon Musk uvedl, že než SpaceX přejde k pokročilejším letům do větších výšek, chce pořádně vyladit proces provádění krátkých letů. Otázkou je, zda 150 metrů bude nadále představovat pomyslný strop, nebo SpaceX zkusí také nějaký let do trochu větší výšky (např. 500 metrů).

Souběžně s prováděním několika dalších krátkých letů prototypů SN6 a SN5 probíhají také přípravy dalších prototypů Starship. Elon Musk potvrdil, že zkušební nádrž SN7.1 (omylem ji označil SN7) bude opět testovat konstrukci z oceli 304L a bude natlakována až do zničení stejně jako její předchůdce SN7. Prototyp SN8 pak má jako první dostat tři Raptory, špičku a aerodynamické řídicí plochy. V Boca Chica ale už byly spatřeny také díly pro prototyp SN9. Lze předpokládat, že půjde v podstatě o dvojče SN8 a jakousi zálohu pro případ, že SN8 nepřežije svůj první let.

Tip: Podívejte se na podrobnosti o jednotlivých prototypech Starship v našem přehledu.

Fanoušek na Twitteru sdílel animaci níže, která znázorňuje předpokládaný průběh testovacího letu Starship SN8 se třemi motory Raptor do výšky 20 kilometrů. Elon Musk animaci pochválil, ale měl k ní dvě připomínky. Přistávací nohy prý budou větší (o tom Musk mluvil už dříve) a motorová sekce nebude tak prázdná. Druhou nepřesností je pak to, že otočení Starship do svislé polohy před přistáním bude ve skutečnosti docíleno primárně pomocí hlavních motorů Raptoru, nikoli malými korekčními tryskami.

SpaceX také během letů prototypů Starship průběžně testuje tepelnou ochranu tvořenou keramickými destičkami. SpaceX podle Elona Muska momentálně nezkouší různé verze destiček, pouze různé způsoby jejich uchycení. Je totiž potřeba, aby vydržely smršťování oceli vlivem kryogenních teplot, rozpínání nádrží po natlakování a také ohýbání trupu. Například některé zkušební destičky na Starship SN5 během letu odpadly nebo praskly, takže SpaceX se jistě opět něco přiučilo. V Boca Chica byl také aktuálně spatřen díl pro neznámý prototyp Starship, který má dosud největší počet destiček tepelného štítu, které jsou navíc uspořádány do stylového X, jako je to v logu společnosti SpaceX.

Elon Musk také prozradil, že nosná raketa Super Heavy bude nakonec o 2 metry vyšší, než se původně plánovalo, protože bude mít pevné přistávací nohy, nikoli vyklápěcí. Kompletní sestava Starship (50 metrů) a Super Heavy (72 metrů) tedy bude mít těžko představitelných 122 metrů na výšku. To je o 11,4 metrů více, než měl legendární Saturn V, který dopravil astronauty na Měsíc v rámci programu Apollo.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

61 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře