Tesla a její problémy s přehnanou automatizací

Výroba Modelu 3 (Foto: Bloomberg)

ElonX navázal spolupráci s webem VideaČesky.cz, kde najdete povedená otitulkovaná videa všeho druhu. Překladatelé z VideaČesky budou pravidelně překládat videa týkající se Elona Muska a jeho firem, takže pro vás to znamená více přeložených videí než doposud. A přeložená videa z ElonX se naopak budou postupně objevovat také na webu VideaČesky.

Elon Musk už delší dobu usiluje o revoluci ve výrobě automobilů. Výrobní linka Tesly Model 3 měla být ve srovnání s konkurencí více automatizovaná a celkově o krok napřed. Realita však ukázala, že Musk si jako obvykle ukousl moc velké sousto. Místo aby armáda robotů výrobu zrychlila a usnadnila, způsobovala problémy. Musk sám přiznal, že jeho snaha o přílišnou automatizaci výrobní linky ve Fremontu vedla ke zbytečným problémům. Jako příklad uvedl robota, který měl na bateriový modul nanášet plstěný materiál. Robot měl s tímto úkonem extrémní potíže, zatímco člověk jej zvládá hravě. Další chybou podle Muska bylo, že Model 3 přinesl příliš mnoho technologických inovací najednou, což způsobilo další komplikace při výrobě.

Musk tedy ve výsledku musel od své vize extrémní automatizace upustit a některé komplikovanější výrobní úkony mají opět na starosti lidé. Nicméně Musk na automatizaci rozhodně nezanevřel. Výrobní linka Modelu 3 je jako celek stále do velké míry automatizovaná (například 95 % montáže rámu a karoserie obstarávají roboti). Musk zároveň stále sní o továrně, která “bude připomínat mimozemskou bitevní loď”. Model 3 byl v tomto směru jen ochutnávkou a teprve chystaný Model Y má podle Muska představovat opravdovou revoluci ve výrobě. Tak snad se poučil z problémů Modelu 3 a výroba Modelu Y už bude hladší.

Tesla měla nejvíce problémů s výrobou Modelu 3 během první poloviny roku 2018 a právě tomuto období se věnuje nově přeložené video z kanálu Startup Division, které podrobně rozebírá, kde se stala chyba a proč automatizace není vždycky tím nejlepším řešením. (Video vzniklo v dubnu 2018.)

Problémům Tesly s výrobou Modelu 3 jsme se také věnovali v dubnových Elonovinkách.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře