Tesla Model Y s dojezdem přes 500 km se už vyrábí, první dodávky začnou v březnu

Když Elon Musk loni v březnu odhalil očekávaný elektrický crossover Tesla Model Y, avizoval zahájení dodávek na podzim 2020. V říjnu 2019 ale Musk prozradil, že přípravy Modelu Y pokračují lépe, než se původně čekalo, a první dodávky by měly proběhnout v létě 2020. Ale posledních pár týdnů se objevovaly náznaky a nepotvrzené informace o tom, že výroba začne ještě dříve. To Tesla nyní potvrdila v rámci oznámení velmi pozitivních finančních výsledků za čtvrtý kvartál 2019. Společnost v oficiální zprávě uvádí, že výroba v kalifornské továrně ve Fremontu začala už teď v lednu a první zákazníci obdrží Model Y v omezeném počtu během března. K dispozici jsou zatím jen nejvyšší verze Long Range a Performance s dvěma elektromotory a náhonem na všechna kola. V Česku ani na Slovensku však vůz zatím objednat nelze.

Produkční verze Modelu Y (Foto: Tesla)

Tesla dále uvádí, že továrna ve Fremontu už dnes dokáže ročně vyrábět 400 000 kusů Modelu 3 nebo Y a k tomu ještě 90 000 kusů Modelu S nebo X. Výroba Modelu Y však zatím probíhá v omezeném množství a v následujících měsících se bude navyšovat spolu s instalací dalších výrobních strojů. Tato rozšíření by měla být hotová v polovině tohoto roku a povedou ke zvýšení celkové kapacity výroby Modelu 3 a Y na 500 000 kusů ročně.

Model Y se však nebude vyrábět jen v Kalifornii. Tesla ve čtvrtletní zprávě uvedla, že už začala stavba výrobních hal pro Model Y v čínské továrně Giga Shanghai (nový název pro Gigafactory 3). Výroba tohoto crossoveru pro čínský trh by tu měla začít v roce 2021 a Tesla očekává výrobní kapacitu srovnatelnou s Modelem 3, tedy 150 000 vozů ročně. Ve stejném roce by měla být dostavěna také evropská továrna Giga Berlin (Gigafactory 4), kde se bude Model Y vyrábět jako první. Zahájení výroby je v plánu na červenec 2021.

Dalším překvapením z čtvrtletní zprávy byla informace o tom, že maximální dojezd Modelu Y s pohonem na všechna kola se podařilo díky technologickým vylepšením zvýšit z původního odhadu 450 km až na 505 km (podle měření EPA). Model Y je tak podle Tesly nejefektivnější elektrické SUV na světě.

Porovnání efektivity elektrických SUV z hlediska ujetých mil za každou kWh (Zdroj: Tesla)

Další informace a novinky ze čtvrtletní zprávy a navazující telekonference s Elonem Muskem očekávejte již brzy v podrobném článku Michala Lence.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře