Tesla představila novou generaci solárních tašek, která je výrazně levnější

Tím produktem, který odlišuje Teslu od většiny ostatních společností zabývajících se solární energií, jsou solární střešní tašky. Jedná se vlastně o solární panely vypadající jako jednotlivé střešní tašky. Díky tomu je možné generovat energii ze slunečního záření, aniž by přitom vzhled domu kazily klasické solární panely. Výhodou je také vysoká odolnost a životnost těchto tašek. Tento nadějný produkt má ale jednu nevýhodu, a tou je větší náročnost na výrobu a instalaci při zachování ziskovosti. To byl jeden z důvodů, proč Tesla tento produkt od jeho představení v roce 2016 nainstalovala jen na pár domů (mimo jiné ten Elona Muska).

Dům se solární střechou Tesla třetí generace (Foto: Tesla)

Problémům s náročností výroby však má učinit přítrž třetí generace solárních střešních tašek. Tu Tesla představila v pátek a nazvala ji Solarglass (solární sklo). Právě od ní si Tesla slibuje snížení nákladů na výrobu. Musk uvedl, že ve třetí generaci došlo ke zvětšení solární tašky, ke zvýšení měrného výkonu a ke snížení počtu dílů a potřebných podsestav. Cílem je zároveň dosáhnout rychlé instalace střechy na dům zákazníka. Momentálně tato činnost stále zabere kolem dvou týdnů, což je přibližně dvojnásobek doby instalace běžné střechy.

Delší doba instalace samozřejmě zvyšuje náklady a tím pádem i konečnou cenu zákazníkovi. V Tesle momentálně fungují dva týmy, které spolu soupeří a snaží se v Tesla Factory ve Fremontu zkonstruovat solární střechu co nejrychleji. Musk přitom vidí potenciál ve zvládnutí celé instalace za jeden den, pokud se na práci bude podílet dostatečně velký tým. Cílová produkce je nainstalování jednoho tisíce solárních střech každý týden, je ale obtížné předpokládat, jak rychle se Tesle povede tohoto cíle dosáhnout.

Detail solárních tašek Tesla. Solární články uvnitř tašek nejsou vidět a nenarušují celkový vzhled střechy. (Foto: Tesla)

Produkce nové generace již začala v továrně Gigafactory 2 a během listopadu začne Tesla instalovat solární tašky na střechy v Kalifornii (pár jich však instaluje už teď). Cena se zde pohybuje na přibližně 780 tisících korun bez daně a po odečtení dotací. Oproti předchozí generaci solárních střešních tašek tak jde o 40% pokles ceny. Dle Muska je koupě solárních tašek finančně smysluplná pouze v případě, že je stejně potřeba nainstalovat novou střešní krytinu. Tesla zároveň na svém webu uvádí, že instalace solárních tašek vyjde levněji než koupě nové střechy a následné namontování klasických solárních panelů, čehož se podařilo dosáhnout právě díky nižší ceně třetí generace. Během roku 2020 je v plánu rozšíření prodejů do dalších amerických států.

Tesla také nejspíše začne spolupracovat s některými dalšími firmami, jimž poskytne certifikaci pro instalace svých solárních tašek, což by též mělo umožnit větší množství zprovozněných střech. Musk nepočítá s tím, že by Tesla měla mít problémy s poptávkou. V USA je 100 milionů domů, přičemž střecha bývá prý měněna každých 25 let. Zároveň se každý rok staví 1 milion nových domů.

K dispozici je zatím pouze jeden druh střešní tašky, a to reliéfní černé sklo. Každých 6–9 měsíců by pak měly přibývat další druhy a barvy vhodné pro další typy domů. Z hlediska energetické efektivity je cílem Tesly dosažení hodnoty maximálně o 10 % nižší než v případě klasických solárních panelů. Mírně nižší účinnost je podle Muska kompenzována tím, že tašky se solárními články lze instalovat v libovolném počtu a tedy s optimální úrovní výkonu. Tesla na tašky nabízí záruku 25 let.

Zdroj: Electrek
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře