Rychlozprávy #38: Dokument o Falconu Heavy, razicí stroj Godot, HEPA filtry v Teslách, a další

Vítejte v rubrice Rychlozprávy, kde najdete krátké zprávičky, které si nezaslouží samostatný článek, ale přesto stojí za pozornost. Také zde objevíte různé zajímavosti, které sice zde na webu nebo na facebookové stránce ElonX možná už někde jsou, ale pokud sem nechodíte dennodenně nebo ElonX nesledujete na Facebooku, mohly vám snadno uniknout.

Dnes mimo jiné zjistíte, jaká praktická využití mají HEPA filtry ve vozech Tesla, uvidíte razicí stroj Godot po dokončení tunelu, prohlédnete si Gigafactory 1 a budete žasnout nad povedeným amatérským modelem Falconu Heavy.

Tesla a obrana před biologickými zbraněmi

Elektromobily Tesla Model X a Model S jsou vybaveny rozměrným HEPA filtrem, který je podle Elona Muska tak účinný, že vás ochrání i před biologickými zbraněmi. Nejvyšší úroveň filtrace se proto nazývá Bioweapon Defense Mode (režim obrany před biologickými zbraněmi). Jistě, zmínky o biologických zbraních jsou spíš chytrým marketingovým tahem, ale to nic nemění na tom, že filtrační systém je velmi účinný, což se může hodit i v jiných než apokalyptických situacích.

Když například nedávno v Kalifornii zuřily lesní požáry, mnozí majitelé unikající z postižených oblastí ocenily Bioweapon Defense Mode pro udržení čistého vzduchu v kabině i v oblastech plných kouře. Na Redditu se také aktuálně objevila historka jednoho majitele Tesly, jehož dcerka trpí astmatem. Při cestě do školy panovaly inverzní podmínky, které u holčičky vyvolaly astmatický záchvat. Pohotový otec tedy vzal dceru do auta a zapnul nejsilnější režim filtrace vzduchu, což pomohlo záchvat zmírnit. Dobrý filtrační systém pak ocení také obyvatelé velkých měst například v Číně, kde je velkým problém smog.

Elon Musk ukazuje velikost normálního vzduchového filtru a HEPA filtru v Modelu X (Zdroj: Tesla)

Godot má odpracováno

Muskova společnost Boring Company se pochlubila fotkou razicího štítu jejich tunelovacího stroje zvaného Godot. Stroj dokončil ražbu zkušebního tunelu v Hawthorne a nyní byl vytažen zpět na povrch skrz cílovou stanici O’Leary Station (normálně se části razicího stroje nechávají v podzemí). Další fotky razicího štítu pořídila fotografka webu Teslarati. Pro srovnání přikládám také staré fotky stroje pořízené před začátkem ražby.

Godot je běžný razicí stroj, který Boring Company po zakoupení jen mírně optimalizovala, ale firma vyvíjí pokročilejší a rychlejší stroje Line-Storm, Prufrock a Snoop Dug. Není jasné, jestli bude Godot využit znovu, ale nabízí se například projekt Dugout Loop v Los Angeles.

Miliarda mil s Autopilotem

Řidiči ve svých Teslách od roku 2015 najezdili přes miliardu mil s aktivovaným Autopilotem. To je 10x větší vzdálenost než dělí Zemi od Slunce. Na silnicích je v současnosti už více než 500 000 vozů Tesla, které dohromady najezdily přes 10 miliard mil.

Model Falconu Heavy

Jeden fanoušek nedávno provedl první start svého obrovského a značně pokročilého modelu rakety Falcon Heavy, na kterém pracoval zhruba rok. Model je dokonce složen z oddělitelných stupňů vybavených padáky, takže je znovupoužitelný! Podívejte se na video z prvního letu a pohled pod pokličku tvorby modelu:

Detail helipadu

Loď GO Searcher, kterou bude SpaceX využívat k vylovení Crew Dragonu po přistání do moře. Nedávno byla vybavena helipadem pro přepravu astronautů a nyní je k dispozici pár nových fotek.

Uvnitř Gigafactory 1

Reportér CNBC dostal přístup do továrny Gigafactory 1 v Nevadě, kde Tesla ve spolupráci s Panasonicem vyrábí baterie jak pro své elektromobily, tak i pro stacionární baterie Powerwall a Powerpack. Tesla tu navíc vyrábí některé součástky Modelu 3 a spekuluje se, že se zde bude vyrábět kamion Tesla Semi. Firma má také Gigafactory 2 v Buffalu, kde se vyrábějí solární panely a tašky, a plánují se další továrny v Číně a Evropě. Podívejte se na 3minutové video z továrny v Nevadě:

Astronauté v McGregoru

Astronauti NASA nedávno navštívili testovací areál SpaceX v texaském McGregoru. Bob Behnken a Doug Hurley jsou připraveni v červnu 2019 absolvovat misi DM-2, která bude prvním letem vesmírné lodi Crew Dragonu s lidmi na palubě. Victor Glover a Mike Hopkins poletí na první řádné misi SpaceX k Mezinárodní vesmírné stanici. Ta bude následovat po misi DM-2 a certifikaci systémů SpaceX pro lety s lidskou posádkou. Program komerčních posádek NASA spolupracuje se společnostmi SpaceX a Boeing na návratu USA k možnosti provádět pilotované lety do vesmíru. Více informací o astronautech najdete ve starším článku.

Nejčtenější články na ElonX od posledního vydání Rychlozpráv:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrK

“Řidiči najezdili” pls. Díky za super článek, tento formát mi přesně vyhovuje.

Zdeněk

Rychlozprávy vždy se na ně těším, spousta nových informací.

Ales

Ten model FH je pekny…sice zatim suborbitalni ale ceni se ze pristal skoro na rampe 😄