Elonovinky #42: Tesla rozjíždí výrobu solárních tašek

Dům se solární střechou (Foto: Tesla)

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo Hyperloopu.

V dnešním dílu se podíváme na trochu jinou stránku společnosti Tesla, která je známá hlavně svými elektrickými vozy. Kromě nich totiž vyrábí taky baterie, solární panely a speciální solární tašky. A právě těm se budeme věnovat. Tyto tašky z tvrzeného skla jsou velmi odolné, jsou k dispozici v různých stylech a zároveň dokáží generovat elektrickou energii, aniž by vám vzhled domu kazily klasické střešní panely. Solární střecha je tedy velmi pěkná na pohled, ale má i svoje nevýhody, například vyšší cenu.

Elonovinky #42: Tesla rozjíždí výrobu solárních tašek:

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ivo Janáček

Zajímalo by mě co si mám představit pod pojmem doživotní záruka. Snížení účtu navždy je rovněž klasická PR metoda. Jde o to, že doživotní záruka může být v praxi 15 – 30 let navíc s tím, že každý rok se snižuje účinnost, takže ke konci bude klidně třeba jenom 50% oproti té, která byla na začátku.

Ivo Janáček

Problém je ten, že nikde není uvedeno jaká ta záruka má pravidla a na webu je pouze zvláštní věta ve smyslu, že se záruka vztahuje na to, že je taška schopna generovat energii. To by v praxi znamenalo jen to, že nespadne do režimu hot spot, kdy naopak energii spotřebovává. Bohužel to ale neříká nic o tom, jestli za dvacet let spadne účinnost na 50% nebo ještě méně. Chci tím vším jen říct, že zatím se nejedná o ekonomicky zajímavou nabídku, ale je to spíše pro lidi, kteří se chtějí tvářit na venek ekologicky a přitom si nehyzdit dům klasickými panely, které jsou mnohem levnější a budou mít odhadem 2x vyšší účinnost. Odhadem proto, protože na webu SC nenajdete jeden jediný technický parametr a nebo se prostě špatně dívám a nemohu jej najít.

Ivo Janáček

Aktuálně se provedla studie v UK a tam zjistili pokles o 25% a to si myslím, že budou panely v průměru staré tak 5 – 10 let a to ještě tam je docela chladno což dělá panelům dobře. Naopak integrace do střechy jejich teplotu zvyšuje.

http://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/studie-britske-solarni-elektrarny-vyrabi-kvuli-degradaci-az-ctvrtinu-mene-elektriny/

Pokud jde o 2x menší účinnost je to dáno tím, že tam bude spousta nevyužitého místa a ještě k tomu navíc spousta spojů.

Ivo Janáček

Já jsem tím chtěl spíš upozornit na něco, co si většina lidí vůbec neuvědomuje. Navíc mám velkou obavu, že reálně si to stejně nikdo nezměří a hlavně většina lidí si ani pořádně nepřečte záruční podmínky.

vencour

Třeba v IT je rozumnější pořizovat více jednoúčelových krabic než jednu “all in one”. Líp se to spravuje a je menší riziko. I líp se obměňuje po částech.