Tesla rozdělí akcie v poměru 1:5, aby snížila cenu za akcii a nalákala menší investory

Představenstvo Tesly se 11. srpna 2020 dohodlo a odsouhlasilo, že se akcie firmy rozdělí v poměru 1:5 za účelem snížení ceny za akcii a tím pádem zpřístupnění koupě menším investorům. Každý investor, který před 21. srpnem vlastnil cenné papíry Tesly, obdrží dividendu ve formě čtyř dodatečných akcií za každou jednu vlastněnou akcii. Oficiální obchodování na základě rozdělených akcií bude zahájeno 31. srpna 2020.

Momentální cena za akcii Tesly na burze NASDAQ přesáhla 2200 dolarů. Tržní hodnota firmy tak převýšila 400 miliard dolarů a je zdaleka nejhodnotnější automobilkou světa. Na druhém místě je Toyota se 188 miliardami. (Údaje platí k 27. 8. 2020.)

Vývoj ceny akcií Tesly během srpna 2020 (Zdroj: Google)

Co rozdělení akcií znamená? Ve světě firem to není nic neobvyklého. V případě Tesly se každý cenný papír rozdělí na 5 dílů, ale celková hodnota zůstává stejná. Například společnost Apple si tímto procesem prošla již několikrát.

Hlavním důvodem je snížení ceny tak, aby se trh zpřístupnil a povzbudil i menší investory, kteří by se chtěli oficiálně stát akcionáři. Z jejich pohledu je docela rozdíl mezi koupí akcie za 2200 dolarů nebo za 440 dolarů. Vysoká cena mnohé z nich odrazovala, případně bylo nutné využít služeb třetích stran, které nabízejí koupi jen části akcie.

Cena akcií Tesly byla již mnohokrát označena za nafouknutou. Tímto rozdělením, při kterém se cena akcie sníží o 80 %, se automobilka může těmto tvrzením bránit.

Existuje i mnoho dalších, spíše svévolných důvodů, proč velké společnosti rozdělují své cenné papíry. Podle finanční společnosti Bloomberg je pro makléře mnohem těžší obchodovat jak s frakčními, tak i plnými akciemi při tak vysoké ceně. Akcie s vysokou cenou mohou snížit likviditu.

Uvidíme, zda tento krok byl pro Teslu správný a naláká více investorů. Nezapomeňme, že 22. září se uskuteční setkání akcionářů Tesly a prezentace Battery Day. Na ni se kladou velká očekávání, což je jednou z příčin prudkého růstu ceny akcií Tesly v posledních týdnech.

Zdroje: Tesla, The Verge
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

18 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře