Jeff Bezos opisuje od SpaceX, New Glenn bude přistávat jako Falcon 9 a bude mít ocelový stupeň jako Starship

Elon Musk a Jeff Bezos mají hodně společného. Oba jsou miliardáři a střídají se na pozici nejbohatšího člověka planety podle toho, jak se zrovna vyvíjí akciový trh. Zároveň se oba proslavili úspěšnými internetovými firmami (PayPal a Amazon) a navíc zhruba ve stejnou dobu založili společnosti zabývající se vývojem raket. Jeff Bezos vede Blue Origin a Elon Musk SpaceX, což v průběhu let vedlo k rivalitě a konfliktům, které několikrát museli řešit právníci. V poslední době to ale začíná vypadat, že Blue Origin se u svého rivala inspiruje hned v několika ohledech.

Elon Musk a Jeff Bezos v roce 2004, pár let po založení firem SpaceX a Blue Origin (Zdroj: Trung Phan)

Společnosti Blue Origin i SpaceX byly založeny na začátku tohoto století s podobným cílem zlevnit vesmírnou dopravu. SpaceX díky tomu chce umožnit kolonizaci Marsu, zatímco Blue Origin chce přesunout těžký průmysl do kosmu a tím odlehčit ekosystémům na Zemi. Obě firmy však zvolily dost odlišný přístup ke svému cíli.

SpaceX se snažilo co nejdříve vyvinout konkurenceschopné orbitální rakety, jejichž komerční využití by pak financovalo vývoj pokročilejších technologií a větších raket. Tak vznikl malý Falcon 1, který poprvé odstartoval v roce 2006, tedy pouhé 4 roky po založení SpaceX. Raketa sice nakonec letěla jen pětkrát, z toho třikrát neúspěšně, ale dosažení orbity firmě umožnilo získat lukrativní kontrakt NASA na vývoj většího Falconu 9 a nákladní lodi Dragon v rámci zakázky na zásobování ISS. Falcon 9 má dnes za sebou přes 160 startů a jen dvě nehody. Je tak v současnosti jednou z nejaktivnějších a nejspolehlivějších raket světa. SpaceX navíc dopravuje astronauty na oběžnou dráhu v Crew Dragonu, provozuje satelitní konstelaci Starlink a pracuje na megaraketě Starship.

Falcon 1 na rampě na atolu Kwajalein (Foto: SpaceX)

Oproti tomu Blue Origin nejdříve v tichosti pouze experimentoval s vývojem různých raketových motorů a malých prototypů, než se rozhodl přejít k vývoji stroje New Shepard. To je malá suborbitální raketa, která vyletí na hranici kosmického prostoru a umožňuje na pár minut dosáhnout stavu beztíže. To se hodí pro některé vědecké experimenty, ale především raketa slouží jako atrakce pro bohaté. Ti mohou na pár minut zažít mikrogravitaci a chlubit se tím, že technicky vzato navštívili vesmír. New Shepard poprvé odstartoval v roce 2015 a od té doby absolvoval přes 20 misí, z toho 5 s lidmi na palubě.

Raketa New Shepard (Foto: Blue Origin)

První stupeň rakety New Shepard po oddělení kabiny přistává zpět na zemi pomocí svého motoru. Velmi podobným způsobem přistávají také první stupně raket Falcon od SpaceX. Nutno však dodat, že jelikož je Falcon 9 výrazně větší a především to je orbitální raketa, její první stupeň dosahuje násobně vyšších rychlostí než suborbitální New Shepard. Zpomalení z takto vysokých rychlostí, související manévrování a následné přistání Falconu je tedy o dost náročnějším úkolem. SpaceX proto trvalo několik let, než se podařilo první úspěšné přistání.

Oproti tomu Blue Origin zvládl přistání New Shepardu na druhý pokus v listopadu 2015. O pouhý měsíc později proběhlo také první úspěšné přistání Falconu 9 a Jeff Bezos tehdy SpaceX pogratuloval slovy „Vítejte do klubu”, čímž poukazoval na to, že prvenství má Blue Origin. To Elona Muska zrovna dvakrát nepotěšilo a tehdy na to reagoval tím, že v kategorii suborbitálních raket technicky vzato prvenství patří stroji Grasshopper, se kterým SpaceX létalo do výšky několika set metrů a následně přistávalo už v letech 2012 a 2013.

Porovnání letových profilů raket New Shepard a Falcon 9 ilustruje, proč je přistání orbitální rakety náročnější (Autor: zlsadesign)

Rivalita mezi SpaceX a Blue Originem ale začala už dříve. V roce 2013 totiž obě firmy usilovaly o pronájem historicky významné odpalovací rampy LC-39A na Floridě od agentury NASA. Blue Origin chtěl rampu využívat spolu s dalšími společnostmi, zatímco SpaceX ji chtělo exkluzivně pro sebe. NASA nakonec rampu pronajala firmě SpaceX a následný protest Blue Originu u soudu neuspěl. Podrobněji jsme o tomto sporu psali zde. Za zmínku stojí, že SpaceX z rampy LC-39A poprvé odstartovalo už v roce 2017, zatímco Blue Origin dodnes ani nemá orbitální raketu, která by rampu dokázala využít.

Z rampy LC-39A startovaly mise Apollo, raketoplány a nyní také Falcony (Zdroj: Gravitation Innovation)

Tím ale spory mezi těmito dvěma firmami neskončily. Společnost Jeffa Bezose totiž získala v roce 2014 patent na přistávání kosmických dopravních prostředků na moři. Šlo o prostý koncept přistání rakety na plovoucí plošině na moři. SpaceX přitom od roku 2013 experimentovalo s přistáváním Falconů na mořské hladině a společnost se netajila tím, že dalším krokem bude přistávání na mořské plošině, tedy přesně jak popisoval patent. Následný konflikt byl nevyhnutelný, a tak SpaceX patent Blue Origin napadlo s tím, že popsaný koncept není v podstatě nic nového a ve vědecké komunitě byl prokazatelně znám už řadu let. Přistání na moři tedy nebyl vynález SpaceX, ale ani Blue Originu. SpaceX nakonec spor vyhrálo a patent byl zrušen.

Přistání prvního stupně Falconu 9 na mořské plošině během mise CRS-8 (Foto: SpaceX)

Blue Origin ale nehodlá skončit u suborbitálního vesmírného turismu a dalším krokem je orbitální raketa New Glenn. Jde o těžký nosič, který je výkonnostně zhruba srovnatelný s Falconem Heavy, avšak konstrukcí má blíže k Falconu 9, jelikož jde o jednotrupovou raketu. New Glenn je ve vývoji řadu let a poprvé měl letět už před pár roky, ale potýká se s odklady a nejdříve odstartuje příští rok.

Umělecká představa rakety New Glenn během letu (Zdroj: Blue Origin)

První stupeň rakety bude znovupoužitelný podobně jako u Falconu 9. Původní plán byl, že New Glenn bude přistávat na pohybující se lodi. Výhodou mělo být stabilnější přistání i za nepříznivého počasí a také rychlejší přeprava rakety do přístavu. Blue Origin pro tyto účely už před několika lety pořídil loď a pokřtil ji Jacklyn po Bezosově mamince. Přepracování lodi kvůli přistávání se ale podezřele vleklo a aktuálně vyšlo najevo proč. Blue Origin totiž od tohoto konceptu zřejmě upustil a místo toho se rozhodl jít ve stopách SpaceX a přistávat na jednoduché plovoucí plošině. Blue Origin prý dokonce najal stejnou firmu, která pro SpaceX připravila tři současné přistávací plošiny.

Koncept přistání prvního stupně rakety New Glenn na lodi (Zdroj: Blue Origin)

Podobnosti se SpaceX tím ale nekončí. New Glenn měl původně mít pouze první stupeň znovupoužitelný, ale před časem vyšlo najevo, že Blue Origin potají pracuje na projektu Jarvis. Ten má za úkol vyvinout znovupoužitelný druhý stupeň pro New Glenn. K vidění už byl první hrubý prototyp, který nápadně připomínal jiný produkt SpaceX. Nádrže jsou totiž tvořeny svařovanou nerezovou ocelí stejně jako v případě Starship. Že by se Blue Origin opět inspiroval u svého rivala?

Prototyp ocelové nádrže projektu Jarvis nápadně připomíná rané exempláře lodi Starship (Foto: Ars Technica)

A poslední aktuální spojitostí mezi SpaceX a Blue Originem je zpráva o tom, že společnost Jeffa Bezose převezme po SpaceX budovu ve floridském přístavu Port Canaveral. Firma Elona Muska ji pronajímala od roku 2017 a plánovala zde skladovat a repasovat již použité stupně svých raket mezi starty. Stupně zde myslím nikdy zpracovávány nebyly, ale SpaceX budovu někdy využívalo pro přípravu aerodynamických krytů. Firma ale pro všechny tyto účely nedávno vybudovala zcela nové zařízení v nedalekém Kennedyho kosmickém středisku. Původní budovu v přístavu už tedy nejspíš nepotřebuje a Blue Origin o ni projevil zájem, i když zatím není jasné, k čemu ji bude využívat. Nejspíš to ale bude souviset s aktivitami kolem zpracování prvních stupňů rakety New Glenn po jejich přistání a převozu do přístavu.

Jeff Bezos a Elon Musk se obecně nemají moc v lásce a to, že se Bezosovy firmy tak často „inspirují“ u SpaceX situaci moc nepomáhá. Když například Amazon oznámil plány na provoz internetového konstelace satelitů Kuiper, Elon Musk na to reagoval tweetem, že Bezos se opičí po Starlinku.

O tom, jak rivalita mezi těmito dvěma miliardáři začala a jak probíhala, jsme před časem už psali. V článku najdete také přeložené video na toto téma.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

23 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře