Tom Cruise chce natočit film ve vesmíru ve spolupráci se SpaceX a NASA

Tom Cruise (Foto: Gage Skidmore)

Hollywoodský herec Tom Cruise je jednou z posledních opravdových hvězd stříbrného plátna. Proslavil se už v 80. letech minulého století díky filmům jako Top Gun nebo Rain Man, ale v poslední době proslul především svými stále obtížnějšími kaskadérskými kousky v sérii akčních filmů Mission: Impossible. Například v posledním dílu s podtitulem Fallout osobně provedl náročné akrobatické letecké manévry ve vrtulníku, v předchozím filmu Rogue Nation natočil scénu, při které byl připoutaný ke startujícímu letadlu, a ve čtvrtém dílu s názvem Ghost Protocol pobíhal na laně po stěnách nejvyšší budovy světa. Nyní ale 57letý Cruise hodlá všechny tyto kousky trumfnout, jelikož údajně jedná se SpaceX a NASA ohledně natočení filmu přímo ve vesmíru. Projekt ale prý nesouvisí se sérií Mission: Impossible.

Mimo Zemi se už samozřejmě odehrávala spousta celovečerních filmů, ale zatím žádný z nich pokud vím neobsahoval byť jen jedinou scénu s herci, která by byla natočena ve vesmíru. Filmové produkce obvykle napodobují absenci gravitace pomocí lan a postrojů nebo v lepším případě využijí speciální letadla, která umožňují opakovaně dosáhnout vždy na několik sekund opravdového stavu beztíže. Takto se natáčely například některé scény ve filmu Apollo 13 a sám Tom Cruise v takovém letadle natočil jednu z akčních scén v propadáku Mumie (2017).

O tom, že Tom Cruise jedná se SpaceX a NASA o natáčení filmu ve vesmíru, poprvé informoval magazín Deadline a následně to částečně potvrdil také administrátor NASA Jim Bridenstine. Ten na Twitteru uvedl, že se těší na natáčení filmu s touto hollywoodskou hvězdou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). SpaceX zatím účast na tomto projektu oficiálně nepotvrdilo, ale je to logická volba. Jako jediná soukromá společnost totiž nabízí turistické lety na oběžnou dráhu a na ISS.

Mezinárodní vesmírná stanice v říjnu 2018 (Foto: NASA)

Podrobnosti o plánovaném Cruisově filmu zatím nejsou známy, ale SpaceX pro tyto účely může využít svou kosmickou loď Crew Dragon a raketu Falcon 9. Až 4členná posádka lodi v čele s Cruisem by tak mohla být nejen dopravena na ISS, ale také klidně strávit několik dnů natáčením scén uvnitř lodi během volného letu na oběžné dráze Země. Tom Cruise je velmi oddaný svému řemeslu, takže by mu nejspíš nedělalo problém kvůli tomuto filmu projít několikaměsíčním astronautským výcvikem. S nápadem natáčení ve vesmíru totiž Cruise koketoval už v roce 2000, když mu cestu na ISS v ruském Sojuzu navrhl slavný režisér James Cameron (Titanic, Avatar, Terminátor). Cruise byl ochoten kvůli tomu projít inženýrským výcvikem. Z tohoto nápadu ale nakonec nic nebylo.

Posádka mise Crew-1 v maketě Crew Dragonu během výcviku (Foto: NASA)

Crew Dragon sice v současnosti představuje nejlevnější komerční způsob cestování na oběžnou dráhu, ale cena za jeden let se pravděpodobně pohybuje někde kolem 200 milionů dolarů. To je ekvivalent celého rozpočtu velkého hollywoodského blockbusteru. I pokud by tedy Cruise film natočil s malým štábem a minimalistickou formou, byl by to i tak velmi drahý projekt. Otázkou také je, zda by vůbec někdo byl ochoten Toma Cruise pojistit pro let raketou. Na druhou stranu, marketingový potenciál prvního filmu natočeného ve vesmíru je nejspíš velmi vysoký. Šli byste do kina na vesmírný film s Tomem Cruisem?
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře