Vývoj vesmírného střediska SpaceX v jižním Texasu – 2. díl

V prvním dílu seriálu o budované rampě SpaceX v jižním Texasu jsme se věnovali objektům, které přímo souvisí s činností SpaceX. Mezitím se rozběhly práce na startovací rampě, kde mimo rovnání povrchu došlo například k instalaci pěti nádrží, jak můžete vidět na videu níže. Následující řádky se budou věnovat objektům a projektům v oblasti budované rampy, které nesouvisí přímo s činností SpaceX, ale svou působností a významem na aktivity Muskovy firmy navazují. Konkrétně se budeme bavit o spolupráci SpaceX s místní univerzitou a také plánech města Brownsville na vybudování hvězdárny, z které by bylo možné sledovat starty rakety Super Heavy Starship.

STARGATE

V lednu 2015 podepsaly Centrum pokročilé radioastronomie (CARA) a Národní observatoř pro radioastronomii (NRAO) Memorandum o porozumění. Cílem tohoto memoranda je položit základy pro spolupráci dvou subjektů na nových iniciativách a hranici radioastronomických technologiích. Výsledkem je projekt s celkovou investicí přesahující 9 milionů dolarů prostřednictvím fondu Texas Emerging Technology Fund a The University of Texas System.

Zamýšlená podoba vesmírného střediska v Boca Chica (Autor: Pavel Vantuch)

Projekt STARGATE byl navržen Dr. Fredrickem A. Jenetem, ředitelem Centra pokročilé radioastronomie (CARA) a docentem fyziky a astronomie, jako partnerství mezi CARA a SpaceX. Posláním STARGATE je pěstovat ducha Silicon Valley v texaské UTRGV (University of Texas Rio Grande Valley). „Existují příležitosti pro NRAO a STARGATE sdílet znalosti a zkušenosti, takže obě organizace mohou inovovat a vést spolupráci na těchto vysoce specializovaných, vysoce pokročilých technologiích,“ řekl ředitel Jenet. „Jsem nadšený, že spolupracuji s celým týmem v NRAO, který je světově proslulý svými vývojovými schopnostmi.“ Počáteční oblasti spolupráce se podle sepsaného memoranda zaměří na technologie vedoucí ke společným pozorovacím výzkumným programům v oblastech, jako jsou studie pulsarů, spektroskopická pozorování různých mezihvězdných atomů a molekul, a další přední astronomická pozorování. Navíc tato spolupráce společně prozkoumá vývoj technik pro sledování a lokalizaci kosmických lodí jak pro mise ze Země na orbitu, tak pro meziplanetární mise. „Nástroje NRAO byly běžně používány ke sledování kosmických lodí s nebývalou přesností,“ uvedl Jenet. „Znalost polohy těchto lodí je nezbytná pro řadu vědeckých výzkumných projektů, stejně jako pro přesné navádění vzdálených kosmických plavidel, jako je New Horizons, na objekty v nejvzdálenějších oblastech naší sluneční soustavy.“

Jako výzkumné centrum přiléhající k budoucímu velícímu a řídícímu středisku SpaceX bude STARGATE vyvíjet nové technologie založené na rádiových frekvencích pro širokou škálu akademických a komerčních aplikací. STARGATE umožní studentům UTRGV, aby se přímo podíleli na všech aspektech kosmické mise, včetně návrhu kosmické lodi, testování, startu a orbitálních operací. Kromě toho bude STARGATE zahrnovat „podnikatelský inkubátor“ pro elektronické a radiofrekvenční technologické společnosti. Tato kombinace v blízkosti komerčního vesmírného střediska vytvoří jedinečné příležitosti pro spolupráci a výzkum, představí tak oblast jižního Texasu letecko-vesmírnému průmyslu a výrazně posílí technické a vzdělávací zdroje UTRGV.

Zařízení o ploše 1394 m2 sousedící se SpaceX v Boca Chica mimo jiné poskytuje kancelářské a laboratorní prostory,  „inkubační prostor“ pro firmy, laboratoř elektroniky pro prototypování a vývoj radiofrekvenčních přístrojů, a rychlý přístup do moderního výpočetního centra na Texaské univerzitě v Austinu.

Do budoucna je cílem STARGATE dělat více než jen základní výzkum. Záměrem je například vytvořit průmyslový mentorský program pro studenty, publikovat seznamy dostupných zařízení pro výzkumné pracovníky, firmy a členy „inkubátoru“, publikovat zprávy o úspěších komercializace a o událostech a prezentacích pro veřejnost.

Sledování startů z Brownsville

Jelikož z rampy SpaceX budou snad již brzy startovat rakety Super Heavy Starship, budou potřeba vhodná místa, odkud bude možné starty sledovat. Jedno takové místo by mohlo být vybudováno na skládce 30 kilometrů vzdáleného města Brownsville. Za slunného dne je odtud možno spatřit lesknoucí se prototyp Starhopper, který poutá pozornost pozorovatelů po celé zemi. Diváci odtud mohou vidět do míst, jako je větrná farma Bayview, letovisko Sapphire Condominiums na ostrově South Padre, vodní věž texaské univerzity Rio Grande Valley v Brownsville a do Mexika. Komisařka Jessica Tetreau Kalifa uvedla, že texaská komise pro kvalitu životního prostředí dala městským úředníkům zelenou k provedení stavby v místech, která se již nevyužívají. „Je zvláštní, že je to skládka, ale vyhovuje to dokonale,“ uvedla Tetreau Kalifa a ukazovala na všechna důležitá místa a orientační body, které lze spatřit z tohoto místa, kde by mohla vzniknout hvězdárna.

Komisařka Tetreau Kalifa uvedla, že s nápadem na hvězdárnu přišla poté, co navštívila Griffith Observatory v Los Angeles během cesty do sídla SpaceX, kde se zúčastnila soutěže vozítek pro Hyperloop. Ta je sponzorována SpaceX a účastní se jí studentské i nestudentské týmy, kdy demonstrují, jak by mohl koncept Hyperloopu fungovat. Když se z této cesty vrátila do Brownsville, začala hledat místa ve městě, kde by bylo možné postavit hvězdárnu a sledovat starty SpaceX. „Chtěli jsme místo, které by bylo bezpečné, kam by mohly přicházet rodiny,“ řekla Tetreau Kalifa. Komisařka poskytla koncepční výkresy, které ukazují, že úředníci přemýšlejí o tom, aby hvězdárna zahrnovala amfiteátr, kde by mohla být červená zemina jako pocta Marsu. Tam by podle Elona Muska jednoho dne mohl odletět první člověk právě z Boca Chica.

Pokud bude projekt pokračovat, stane se pro obyvatele města Brownsville a okresu Cameron County jedním z vhodných míst, odkud budou moci sledovat starty SpaceX. Co se týče zvoleného místa v oblasti skládky města Brownsville, komisařka Tetreau Kalifa uvedla, že se nachází mimo evakuační zónu, která bude pro starty zřízena.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře