Z texaské rampy možná bude primárně startovat nástupce Falconu (a další novinky od inženýrů ze SpaceX)

Inženýři SpaceX pracující v McGregoru dnes pořádali nábor na texaské univerzitě a přitom se se studenty podělili o pár velice zajímavých informací:

Kosmodrom v jižním Texasu

Stavba nové rampy v jižním Texasu (Boca Chica / Brownsville) byla upozaděna, dokud nebudou hotové práce na SLC-40 a LC-39A. To není až tak překvapivé, zajímavější je však poznámka, že texaská rampa má být poté určena primárně pro nástupce raket Falcon – pravděpodobně tedy zmenšenou verzi ITS, kterou má Elon Musk představit 29. 9. na konferenci IAC v Austrálii.

Původně z této rampy měly startovat především komerční mise na Falconech 9 a Heavy, ale je možné, že s těmito plány zamíchalo rozhodnutí prozatím upustit od “obřího” ITS (viz video níže) a místo toho nejdříve vyvinout zhruba o třetinu menší variantu.

Zároveň se samozřejmě nabízí možnost, že šlo o neporozumění ze strany člověka, který tuto informaci následně tlumočil na Redditu. Z jeho následných komentářů se ale zdá, že si je dost jistý tím, jak to bylo myšleno.

Umělecké vyobrazení rampy v Boca Chica Village (Zdroj: SpaceX)

Testování v McGregoru

Test motoru Merlin 1D v McGregoru (Foto: SpaceX)

Minulý týden v McGregoru proběhlo testování horního stupně pro Falcon Heavy (byly už tedy otestovány všechny části).

5. září zde pak proběhlo v jeden den hned několik testů: horní stupeň pro misi Iridium-3, motory Merlin 1D, Merlin-Vac a dokonce i Merlin ve variantě Block 5! Ten by měl mít ještě o něco vyšší tah než Block 4 a také přepracovaný design, při kterém nebude docházet ke vzniku prasklin na lopatkách turbočerpadla.

Pracovníci v McGregoru tedy rozhodně nezahálí, což je dobře, neboť tempo v dohledné době rozhodně nepoleví. SpaceX totiž letos plánuje celkem 20 startů (zatím jich proběhlo 12) a příští rok dokonce 40!

Motorické přistání na Marsu

SpaceX prý pracuje na alternativě pro motorické přistání Dragonu, od kterého bylo upuštěno. Prý to bude podobné ITS, ale není moc jasné, co to přesně znamená. Dá se však předpokládat, že se vše vyjasní na Elonově přednášce, neboť Garrett Reisman ze SpaceX před měsícem při jednom rozhovoru pronesl následující:

Jedním z důvodů, proč nechceme [motorické přistání] demonstrovat s Dragonem, je to, že jsme vymysleli trochu jiný způsob přistání velké lodi na Marsu. Víc vám k tomu neřeknu, protože Elon to na IAC v Austrálii vysvětlí lépe a s pomocí pěkné grafiky a animací.

Původní Interplanetary Transport System, jak byl představen loni v Mexiku:

Zdroj: Reddit

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Evzen

“Víc vám k tomu neřeknu, protože Elon to na IAC v Austrálii vysvětlí lépe a s pomocí pěkné grafiky a animací.”
Wow tak na to jsem zvedavy, nechcete nastavit na stranku odpocet podobmy jako mate na pristi start ktery by odpocitaval cas do 29. 9. 06:30 🙂 ?

Zdeněk

Dobrý nápad. Sám se už nemůžu dočkat. Jsem zvědavý co to bude.