Zajímavosti od Neuralinku z tweetů #techtuesdays (5. díl)

Vítejte u pátého dílu této série, ve které si shrnujeme a komentujeme pravidelné úterní příspěvky Neuralinku na platformě X a občas k tomu přidáváme i jiné, nepravidelně se objevující posty Elona Muska, Neuralinku nebo jeho významnějších zaměstnanců.

Poslední dobou Neuralink na úterní příspěvky zapomíná. V dnešním článku jsou jen čtyři a poslední z nich se na firemním profilu objevil 31. října. Doufejme, že je to jen známka zaneprázdněnosti zaměstnanců před zahájením klinických testů a úterní příspěvky budou pokračovat. Byla by škoda, kdyby se Neuralink přestal těmito různorodými zajímavostmi dělit.

Každopádně v dnešní části se podíváme mimo jiné na to, jak Neuralink testuje nabíječku implantátu, jak neurochirurgický robot zobrazuje cévy nebo jak je vyráběna jehla, pomocí které robot implantuje elektrody do mozku. Tyto informace doplníme o několik bonusových příspěvků od Elona Muska, DJ Sea a Shivon Zilis.

Připomeňme si, co je to #techtuesday

#techtuesday (česky „technické úterý“) je hashtag a trend v oblasti sociálních médií. Jde o příspěvky, které se objevují vždy v úterý. Uživatelé, firmy nebo organizace v nich sdílejí informace o nejnovějších trendech a novinkách v oblasti technologií, které vyvíjejí. Je to příležitost předvést nové produkty a vznikající technologie. Příspěvky s hashtagem #techtuesday lze nalézt na různých sociálních sítích, jako jsou X (Twitter), LinkedIn nebo Instagram. Může jít o příspěvky o čemkoliv od nejnovějších gadgetů, aplikací, aktualizací softwaru přes tipy pro kybernetickou bezpečnost až po novinky z oboru.

Předchozí díly:

  • Neuralink #techtuesdays – 1. díl
  • Neuralink #techtuesdays – 2. díl
  • Neuralink #techtuesdays – 3. díl
  • Neuralink #techtuesdays – 4. díl

Nové příspěvky Neuralinku:

Seřazeny chronologicky od nejstaršího k nejnovějšímu.

2023-10-03: Testy nabíječky

Neuralink pro svůj implantát vyvíjí speciální indukční nabíječku. Více o ní zde.

Neuralink: Bezdrátové nabíjení implantátů musí být snadné, výkonné a bezpečné. Zde je ukázka toho, jak zátěžově testujeme naše indukční řídicí smyčky, které kontrolují výstupní výkon nabíječky pro bezdrátové nabíjení našeho implantátu v různých vzdálenostech a úhlech.

2023-10-10: Zobrazování cév ve světle s různými vlnovými délkami

Neurochirurgický robot Neuralinku pro důkladné mapování povrchu mozku využívá precizní strojové vidění. Pro zobrazování některých detailů není vhodné běžné světlo a robot proto využívá osvětlení v různých vlnových délkách. O robotovi, jeho vývoji a podsystémech jsme vydali celý seriál.

Neuralink: Povrch mozku je vysoce vaskularizovaný (prokrvený) a vyhnout se krevním cévám při implantaci elektrod není jednoduché. Zobrazování cév pomocí efektu fluorescence vyvolané světlem o různých vlnových délkách, pomáhá našemu neurochirurgickému robotovi rozpoznat menší cévy a rozlišit tepny (červené) a žíly (modré) tak, jak je to vidět na tomto snímku ve falešných barvách.

2023-10-24: Laserové obrábění implantačních jehel

Červená krvinka má průměr kolem 8 mikronů. Implantační jehly Neuralinku v současné verzi mají jen o několik mikronů více. Jsou vyráběny ze slitiny wolframu a rhenia a obráběny pomocí laseru. Více o jehlách zde nebo zde.

Neuralink: Femtosekundová laserová fréza, kterou jsme vyvinuli, vyřeže potřebnou geometrii špiček našich jehel za méně než jednu minutu. Špička je pouze 10 až 12 mikronů široká – je jen o málo větší než průměr červených krvinek. Miniaturizace jehly umožňuje zavádění vláken s elektrodami s minimálním poškozením mozkové kůry.

2023-10-31: Halloween

Chirurgický tým Neuralinku zdokonaluje své dovednosti díky školením na realistických modelech hlavy a mozku konkrétních pacientů. Operace jsou přizpůsobeny každému jednotlivci, což zvyšuje jejich bezpečnost a šanci na úspěch. Na obrázku vlevo vidíme věrnou kopii hlavy neurovědce Dana Adamse.

Neuralink: U nás jsou halloweenské dekorace vystaveny po celý rok (z vědeckých důvodů).

BONUS-1:

Shivon Zilis je matkou dvojčat, jejichž otcem je Elon Musk. S jedním z nich navštívila bar Neuralinku. Na fotce vidíme ještě investora Neuralinku Kennyho Howeryho (třetí zleva) se kterým se Elon zná už od časů PayPalu, a viceprezidenta Neuralinku DJ Sea (druhý zprava).

Shivon Zilis: „Máte to tu pěkný, ale fakt byste měli mít na čepu mléko.“

BONUS-2: Afantazie

DJ Seo, viceprezident Neuralinku pro vývoj implantátu, se na X zamyslel nad zajímavým tématem takzvané afantazie, čili schopnosti nebo neschopnosti vytváření mentálních obrazů v mysli. Překlad vlákna najdete níže.

DJ Seo: Afantazie je vlastnost, která se objevuje u nevelkého procenta lidí. Jde o nemožnost představovat si v hlavě mentální obrazy. Můžete to u sebe vyzkoušet tak, že zavřete oči a pokusíte se představit si třeba červené jablko. V závislosti na tom co pak „vidíte“, můžete být buďto afantazičtí (pokud nevidíte nic) a nebo naopak hyperfantazičtí (vidíte-li velmi živý obraz).

Normálně, když něco vidíte, vytvoříte obraz v nižších oblastech zrakové kůry a přesunete ho do vyšších oblastí. Když zavřete oči a něco si představíte, spustíte ten systém v podstatě obráceně – z vyšších oblastí do nižších.

Váš interní model, zdokonalovaný v průběhu času, vám pomůže ušetřit některé zdroje ve „výpočtech“ vložením předchozích zkušeností. Takže vizuální zážitek není jen funkcí toho, co vidíte, ale toho, co vidíte z vašeho nitra.

Neexistují o tom žádná tvrdá data, ale afantazie bývá mezi programátory běžnější než u jiných profesí.

Jako pro někoho, kdo má blíž k hyperfantazii, je pro mě nepředstavitelné, jaké to je být afantazický. Myslím, že náš mozek, a tedy i naše zkušenosti, jsou značně odlišné a nemáme ani všechna slova, která by tyto rozdíly popsala.

Chris Keach: Myslíte, že je afantazie léčitelná pomocí Neuralinku?

DJ Seo: Nepovažoval bych afantazii za poruchu nebo postižení, je to prostě druh lidské zkušenosti. Ale ano, přímá stimulace zrakové kůry by měla vést k vytváření mentálních představ.

BONUS-3: Navracení zraku

Marcus House, australský popularizátor kosmonautiky, jenž má na YouTube téměř půl milionu sledujících, na X uvedl, že jeho syn má vzácnou poruchu zraku, kvůli níž je téměř nevidomý. Marcus proto hledá někoho, kdo by mu poradil jak překonat různé problémy, které ze synova postižení plynou. K tématu se vyjádřil také Elon Musk. Překlad níže.

Marcus House: Tohle bude těžké osobní vlákno. Veřejně jsem to ještě neprobíral, ale cítím, že potřebuji pomoc. Můj nejstarší syn Alex (14 let) má vzácné oční onemocnění v rodině CRB1 retinální dystrofie (jde o onemocnění sítnice, pozn. red.). Je skoro slepý na jedno oko a téměř úplně slepý na druhé. Každý den je pro něj výzvou, ale nikdy to nezastavilo jeho lásku k učení. I přes útrapy se mu daří držet krok se spolužáky v běžné škole. I když jsme to s mou báječnou ženou zatím psychicky zvládali dobře, posledních pár měsíců pro mě bylo hodně těžkých. Vzhledem k vzácnosti synova onemocnění je těžké najít jiné rodiče v podobné situaci a mám pocit, že mu nepomáhám tak, jak bych mohl. Je mezi mými kontakty na X někdo, kdo má dítě s podobným onemocněním? Nejlépe někdo, kdo má s chorobou hodně zkušeností? Určitě bych rád získal jiný pohled na to, jak synovi pomoci vyrovnat se s novými výzvami, kterým děti v jeho věku čelí.

Elon Musk: Asi to nebude velká útěcha, ale Neuralink už nyní pracuje na čipu pro navrácení zraku, který bude hotový za pár let. Je to pro nás další krok ve vývoji neurálního rozhraní poté, co zvládneme počítačovou telepatii pro ty, kteří ztratili spojení mysli a těla. Čekáme na schválení použití pro prvního člověka.

Marcus House: Děkuji, Elone. Sleduji Neuralink bedlivě už od začátku. Je podle vás možné, že by čip pro vidění mohl nakonec umožnit lepší zrak, než má zdravý člověk? Budoucnost je v tomto ohledu neuvěřitelně vzrušující. Děkujeme za podporu a práci na projektech, které můžou zcela změnit naši budoucnost. Nejen pro handicapované, ale pro všechny. Nové lidské schopnosti budou super!

Elon Musk: Ano, a bude dokonce možné vidět v mnoha jiných vlnových délkách mimo viditelné spektrum.

BONUS-4: Americký Den veteránů

Pracovníci Neuralinku pomocí laseru (možná toho, který používají k obrábění implantačních jehel, viz výše) vyryli obrázek americké vlajky do křemíkové destičky.

Neuralink: Ať už je vlajka z látky, nebo je laserem vyrytá do křemíku, svoboda, kterou představuje, je jasná – děkujeme všem, kteří sloužili v armádě! Šťastný Den veteránů!

BONUS-5: Umělé končetiny

Co si Elon Musk myslí o spojení implantátu Neuralinku a umělých končetin vyvíjených pro robota Optima?

Massimo: Patnáctiletá Grace dostala svou novou bionickou ruku.

Whole Mars Catalog: Představte si, co by Neuralink mohl znamenat pro lidi, kteří potřebují bionické končetiny. Jejich ovládání by mohlo být naprosto přirozené.

Elon Musk: Spojení Neuralinku a Optima má potenciál pro skvělé umělé končetiny.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Paero

Reklama na Neuralink: “Neuralink’s Clinical Trial: The PRIME Study”
https://www.youtube.com/watch?v=z7o39CzHgug